Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 3
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
'Nitko nije teže bolestan'

Capak: Zaraženo 17 djece do devet godina, ukupno 41 mlađi od 20

Krunoslav Capak
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
1/3
31.03.2020.
u 20:44

Capak ističe da se situacija s koronavirusom stabilizirala i na otoku Murteru gdje je proglašena i karantena, kao i u Biogradu gdje je Specijalna bolnica za ortopediju, u kojoj se također zarazilo više ljudi, sada dezinficirana i priprema se za prihvat osoba sa slabijim i srednje teškim simptomima virusa

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak izjavio je u utorak da je koronavirusom trenutno zaraženo 17 djece do devet godina života, 24 od deset do 19 godina, dakle ukupno 41 oboljeli mlađi od 20 godina od kojih nitko nije teže bolestan.

"Za sada nemamo informacije da je bilo tko od njih teže bolestan, dakle sve su blagi slučajevi", kazao je Capak za Dnevnik HRT.a.

Izrazio je zadovoljstvo što Hrvatska i dalje nema značajno i ekspanzivno širenje virusa kao što je slučaj u nekim susjednim zemljama, već se infekcija drži pod kontrolom.

Capak je rekao kako to pokazuje i otprilike isti dnevni broj oboljelih, dakle kumulativna krivulja ukupnoj broja zaraženih raste blagim uzlaznim trendom, ali je gotovo horizontalna "s čim trebamo biti zadovoljni".

Pod kontrolom situacija u Istarskoj i Zadarskoj županiji te na Murteru

Pod kontrolom je i situacija u Istri u kojoj danas nije zabilježen nijedan novi slučaj zaraze iako je tamo, istaknuo je, jako puno ljudi u samoizolaciji i "sigurni su bazen iz kojega će se regrutirati dio onih koji su pozitivni".

Napomenuo je kako se Istarska županija našla u nepovoljnoj situaciji zbog neposredne blizine Italije koja ima ekspanzivan rast broja oboljelih, a nakon karantene u sjevernoj Italiji dio talijanskih građana došao je u Istru.

VIDEO Vodeći hrvatski znanstvenici predviđaju kad bi mogla završiti pandemija

Kao drugi razlog što je u Istri donedavno rastao broj zaraženih Capak vidi u tome što je do transmisije virusa došlo na zabavi na kojoj su bili i gosti iz Slovenije i Italije te na jednom sprovodu, a treći je slučaj vezan za zrakoplov s izletnicima iz Turske, među kojima je bilo i šest osoba iz Istre koji su se kući vratili sa zarazom.

Capak ističe da se situacija s koronavirusom stabilizirala i na otoku Murteru gdje je proglašena i karantena, kao i u Biogradu gdje je Specijalna bolnica za ortopediju, u kojoj se također zarazilo više ljudi, sada dezinficirana i priprema se za prihvat osoba sa slabijim i srednje teškim simptomima virusa.

Zagreb ima silazni trend, potres nije utjecao na rast broja zaraženih

Ustvrdio je kako blagi silazni trend broja oboljelih u Zagrebu pokazuje da potres nije izazvao lokalni prijenos zaraze među Zagrepčanima.

"To govori da potres nije imao nikakve veze i nikakvog utjecaja na porast novooobljelih u Zagrebu", poručio je.

VIDEO Osijek: Dvorana Gradski vrt spremna u slučaju velikog broja zaraženih koronavirusom

Krunoslav Capak
1/10

Capak je kao novinu najavio izdavanje propusnica za odlazak iz mjesta prebivališta ili boravišta putem informatičke aplikacije, koja će omogućiti građanima da preko sustava e-građani dobiju propusnicu za kretanje, pa i oni koji spadaju u izuzetke iz odluke o ograničenju kretanja.

Propusnice će moći izdavati liječnici obiteljske medicine, lokalni stožeri civilne zaštite, ali i poslodavci koji žele osigurati dolazak svojih radnika na posao.

Ključne riječi

Komentara 3

DI
Dingo
15:39 03.04.2020.

Velika je razlika infekcija (postojanje prisutnosti virusa) i sam razvoj bolesti. Ono što je prije bila znanost sada je širenje panike. Nitko nikada nije rekao da su djeca imuna i ne mogu se zaraziti, ali jako jako jako rijetko će ikoje dijete razviti teške simptome, ako nije organizam već načet nekom drugom bolešću.

Avatar Evo zore, evo kroasana
Evo zore, evo kroasana
20:57 31.03.2020.

Ne bih se složio da je sve tako bajno. Prije dva tjedna Slovenija je imala 200 slučajeva više od nas, a sad ima 65 slučajeva manje. Kod njih je dnevni rast 4%, kod nas 11%. Slično je već 10 dana, a mi smo prvi slučaj imali prije njih, uveli smo mjere prije njih, i nismo imali niti jednu eksploziju zaraze za razliku od njih. Linearni rast je dobar u smislu očuvanja kapaciteta zdravstvenih ustanova, koliko ih uđe, toliko ih iziđe, ali je u epidemiološkom smislu tempirana bomba. Val epidemije se mora skršiti na nulu kako bi se mogli pripremiti za novi val. Ako za 2-3 dana broj novih slučajeva ne počne značajnije padati, možda je vrijeme za nove ljude u stožeru.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije