Katarina Vučić, zamjenica vinkovačkog gradonačelnika Josipa Romića, iznenada je dala ostavku na sve funkcije koje je obnašala unutar HDZ-a na gradskoj i županijskoj razini te je podnijela zahtjev za brisanje iz članstva stranke. Na funkciji zamjenice gradonačelnika ostat će kao nezavisna. Svoju je odluku, vrlo detaljno, obrazložila na Facebooku.
- Tu odluku nisam donijela preko noći. Donijela sam je nakon dugog razmišljanja, brojnih pritisaka i spoznaje da više ne mogu biti dio sustava koji je izgubio dodir s vrijednostima zbog kojih sam u politiku uopće ušla. Na lokalnim izborima kandidirala me stranka.
Ali izabrali ste me vi, građani Vinkovaca i Mirkovaca. Već u prvom krugu dali ste mi svoje povjerenje i od prvoga dana svoj mandat nisam doživljavala kao obvezu prema stranci, nego kao odgovornost prema svakom čovjeku koji živi u našem gradu, bez obzira na njegovo političko opredjeljenje. Vjerovala sam da ću zajedno s gradonačelnikom donositi odluke, uvoditi više reda, zakonitosti, transparentnosti i zdravog razuma te provoditi program koji smo predstavili građanima. Nažalost, dogodilo se upravo suprotno. Nakon izbora stvarno upravljanje Gradom preuzeli su pojedinci koje VI niste birali. Ljudi koji su trebali otići na svoje nove dužnosti, a vođenje grada prepustiti onima kojima ste upravo vi dali povjerenje - napisala je, između ostaloga, Vučić. Tvrdi kako se ključne odluke donose izvan institucija i ljudi koje su građani izabrali.
- Paralelni sustavi odlučivanja. Pogodovanje podobnima. Poslušnost umjesto stručnosti. Marginalizacija ljudi koji žele raditi profesionalno i pošteno postali su pravilo. Vrlo brzo nakon izbora bila sam gurnuta na stranu. Bez prava da sudjelujem u donošenju odluka. Bez prava da iznesem vlastito mišljenje. Bez mogućnosti da obavljam posao za koji ste me upravo vi izabrali. Mnogi od vas mjesecima me pitaju: “Gdje ste? Zašto vas nema?” Danas znate odgovor. Nisam nestala. Maknuta sam. Ne zato što nisam željela raditi, nego zato što je nekome odgovaralo da me građani što manje vide i što manje čuju - napisala je Vučić.
Ostatak mandata obnašat će kao nezavisna zamjenica gradonačelnika. - Napustila sam HDZ. Ne zato što bježim od odgovornosti. Nego zato što od svoje odgovornosti ne želim odustati. Bez političkog jarma. Bez stranačkih naloga. Bez obveze prema bilo kojem pojedincu. Moja jedina obveza ste vi, moji sugrađani. Ne želim biti dio tima kojemu su osobni interesi, funkcije i privilegije važniji od interesa građana - navodi Vučić.
Ivan Bosančić, predsjednik vukovarsko-srijemskog HDZ-a, koji je Vučić predložio za zamjenicu gradonačelnika, bivšoj je kolegici poželio svu sreću.
- Želim joj svu sreću u privatnom i poslovnom životu. Mnogi su odlazili i dolazili, to je normalno. Odlaze ministri, nije čudo da ode zamjenica gradonačelnika, nije ništa dramatično - kazao nam je Bosančić koji smatra da nije bilo nikakvih pritisaka i pogodovanja.
- Možda je ona imala druge ambicije pa je zato otišla, ne znam što je posrijedi no sigurno nisu pritisci, u svakom slučaju joj želim puno sreće - dodao je.
Inače, prije ulaska u HDZ, Vučić je bila članica HSLS-a.
Ako me nesto iritira to su ostavke s dugackim obrazlozenjima ali s tipicnim izostankom imena. Dakle navoditi da te netko opstruira, a ne reci imena. Koja je svrha?