Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 110
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
MARIO TOKIĆ ANALIZIRA

Bivši vatreni otkrio tko bi mogao biti ključan protiv Gane: "On može biti 'game changer'"

SP 2026 Toronto: Susret Paname i Hrvatske na Svjetskom prvenstvu
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
1/5
26.06.2026.
u 12:20

– Ako govorimo o nekom igraču koji bi već protiv Gane mogao biti 'game changer', u smislu dubine, onda je to Andrej Kramarić. Nećemo juriti protiv Gane, bit će to slična utakmica, uzet ćemo im posjed jer to njih ne zanima. Puno su opasniji u kontranapadu – rekao je Tokić.

Mario Tokić govorio nam je o izvedbi vatrenih na SP-u.

– Ono čega sam se malo pribojavao bila je ta prva utakmica s Engleskom, koja je, moramo priznati, jača momčad i jedan od dva-tri kandidata za naslov prvaka. Ta nas je utakmica poprilično istrošila, a još gore, gurnula nas je u negativno ozračje. Javnost je očekivala da ćemo s lakoćom parirati tako jakom suparniku, da ćemo dominirati i dosta smo se potrošili. Na to sam upozoravao i prije Svjetskog prvenstva. No bez obzira na rezultat, tu bih utakmicu maknuo u stranu. Sada, pobjedom protiv Paname, vratili smo se u tračnice i sve držimo u svojim rukama i Hrvatska je na dobrom putu da prođe skupinu, a mi smo puno puta dokazali da u nokaut-fazi možemo svakoga dobiti – počeo je Tokić.

Izvedbe u naše prve dvije utakmice pokazale su da imamo objektivne nedostatke u ovom trenutku, a što to najviše moramo promijeniti?

Prečesto je curilo

– Prije svega, moramo popraviti igru u fazi obrane, a tu govorim o kompletnoj momčadi. Ne bih izdvajao samo tri ili četiri, pet obrambenih igrača. Cijela momčad mora biti puno kompaktnija, prečesto je curilo, osobito protiv Engleske. Prečesto smo naivno ispadali, pojedinačno napadajući visoko, umjesto kao cijela momčad. U tim smo okolnostima lako ispadali jedan po jedan. I onda je obrambenim igračima teško kada ostanu na vjetrometini jedan na jedan protiv brzog protivnika. Posebice kada igrač koji ima loptu nije pod pritiskom. Prije svega moramo popraviti obrambenu izvedbu, a to mi se protiv Paname puno više sviđalo i bolje je izgledalo. Zaista, nije nam trebala ta Engleska u prvom kolu, mislim da bi sve bilo drukčije da smo turnir otvorili protiv Gane ili pobjedom protiv Paname. Isto tako, u fazi napada moramo dobiti dubinu. Realno, u ove prve dvije utakmice nitko osim Perišića nije tražio dubinu. Poboljšamo li taj segment, odmah će biti lakše Modriću, Kovačiću, Sučiću, Baturini... – naglašava Tokić.

FOTO Gvardiol ljubi Lu, Baturina grli Petru, a Modrić slavi s ocem: Pogledajte preslatke prizore vatrenih nakon pobjede
SP 2026 Toronto: Susret Paname i Hrvatske na Svjetskom prvenstvu
1/39

Kada govorite o principima branjenja, imam dojam da nam nedostaje malo više agresivnosti. Je li to zbog tendencija modernog nogometa ili tehničkih i taktičkih karakteristika naših igrača, koji se puno uzdaju u anticipaciju, zbog čega se automatski branimo na drukčiji način?

Branimo se drukčije

– Pa da, točno je, mi se branimo na drukčiji način. I dobro ste rekli, treba nam malo više agresivnosti. Ali imam osjećaj da naši dečki nisu dovoljno agresivni jer imaju osjećaj da nemaju podršku suigrača...

U kojem smislu?

– Pa ako jedan igrač napada, još jedan ga mora osiguravati...

Nismo sinkronizirani?

– Ne da nismo sinkronizirani, već želim kazati da svatko gleda svoj posao. Moramo si malo više pomagati u fazi obrane, a ne igrati sa stavom: 'Ja čuvam svog igrača, a on nije zabio...' Najbolji primjer nam je treći pogodak protiv Engleske, gdje nije bilo nikakvog pomaganja. Bez obzira na to što su Gvardiol i Perišić visoko ispali, Pašalić trči za igračem, a nitko mu ne pomaže. Tu mora biti više momčadskog rada. Svaki igrač u tom sustavu ima nekog susjeda koji mu mora pomagati, a onda on može biti agresivniji prema igraču s loptom, preuzeti rizik ako zna da mu netko čuva leđa. Tu sam stekao dojam da smo predaleko i preširoko u fazi obrane. To se odnosi i na vezne igrače, puno je tu bilo slobodnih koridora, koje kvalitetne momčadi, poput Engleske, kvalitetno koriste. A onda je teško igrati protiv takvog suparnika. Moramo suziti prostor između svojih linija, okomito i horizontalno.

Uoči turnira imao sam dojam da smo najraznovrsniji u veznom redu. Sada mi se čini da bi nam jako dobro došao kvalitetan veznjak koji ima znanje i trkačku moć, poput Luke Stojkovića?

– Istina, nemamo igrača takvog tipa, ali u veznom redu smo dosta jaki. Tu nemamo problem. Mi ćemo rasti kroz turnir jer Dalić jako dobro poznaje momčad. Moramo ostati dosljedni svojoj filozofiji. Ako govorimo o nekom igraču koji bi već protiv Gane mogao biti 'game changer', u smislu dubine, onda je to Andrej Kramarić. Nećemo juriti protiv Gane, bit će to slična utakmica, uzet ćemo im posjed jer to njih ne zanima. Puno su opasniji u kontranapadu – zaključio je Tokić.

Javljanje s treninga hrvatske reprezentacije

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata