Izborna nedjelja u Hrvatskoj protječe mirno i uz zanemarive pritužbe o kršenju izborne šutnje, doznaje se u nedjelju prijepodne u Državnom izbornom povjerenstvu (DIP). Dojava o kršenju šutnje, u drugom krugu predsjedničkih izbora, gotovo da i nema, imamo tek nekoliko pritužbi vezanih za privatne profile na društvenim mrežama, rekao je član i glasnogovornik DIP-a Slaven Hojski.
Izborna šutnja, za koje je zabranjena svaka promidžba, na snazi je do zatvaranja birališta, dakle do 19 sati. Za razliku od subote, kada je dosta građana zvalo DIP s pitanjem gdje mogu glasovati, jer nisu u mjestu prebivališta, a nisu se u roku preregistrirali, u nedjelju je to pitanje imalo samo dvoje-troje građana. Povrede izborne šutnje prijavljuju se DIP-u putem elektroničke pošte dip@izbori.hr.
U Hrvatskoj je u nedjelju u 7 sati otvoreno više od 6.500 biračkih mjesta na kojima birači odlučuju hoće li idućih pet godina predsjednik države biti aktualni predsjednik Zoran Milanović (SDP i partneri) ili Dragan Primorac (HDZ i partneri). Koliko su birači zainteresirani za izbore vidjet će se u podne kada će DIP objaviti podatke o odazivu do 11:30 sati.
Na tri, od četiri biračka mjesta u Australiji, izbori za hrvatskog predsjednika već su završili. U 9 sati po hrvatskom vremenu zatvorena su biračka mjesta u Canberri, Sydneyu i Melbourneu, četvrto biračko mjesto, u Perthu, zatvara se u podne.
GALERIJA Petorica američkih predsjednika okupila se na ispraćaju Jimmyja Cartera
Treba zabraniti glasanje dijaspore na svim izborima u RH. Ako nisi tu prijavljen, nemaš što glasati i krojiti nama kako ćemo živjet. Isto tako ukinut 3 Saborska mandata dijaspore. Čemu.