Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 153
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
SUKOB SAD-EU

Američke sankcije Rusiji udar i na Europu

Angela Merkel, Donald Trump
Foto: Reuters/PIXSELL
1/4
25.07.2017.
u 16:27

EU je kolateralna žrtva novih sankcija SAD-a protiv Putina – pogodit će i europske tvrtke

EU je jučer aktivirala “sve diplomatske kanale” kako bi spriječila mogućnost da novi paket američkih sankcija protiv Rusije, čije se završno usvajanje u Kongresu očekuje danas, naškodi europskim interesima.

Velika diplomatska bitka

Europska komisija spremna je već ovoga tjedna uvesti čak i protumjere u znak odmazde za slučaj da Kongres izglasa mjere protiv Rusije koje izravno škode Europi.

Prema verziji koja je prošla Senat sredinom prošlog mjeseca i koja ide na glasanje u Zastupničkom domu američkog Kongresa, sankcije protiv Rusije proširile bi se i na sve kompanije koje sudjeluju u gradnji ruskih plinovoda. Takva formulacija izravno bi utjecala na projekt Sjeverni tok 2, plinovod kojim ruski Gazprom želi udvostručiti isporuku plina Njemačkoj, a u kojemu sudjeluju i europski energetski giganti Shell, OMV i Engie.

No, tako formulirane američke sankcije protiv Rusije mogle bi naškoditi i projektima koji su smišljeni s ciljem smanjenja ovisnosti Europe o ruskom plinu, kao što je projekt izgradnje Južnog plinskog koridora koji bi dovodio azerbajdžanski plin iz Kaspijskog mora preko Gruzije, Turske, Albanija i Transjadranskim plinovodom dalje do Italije (s jednim krakom iz Albanije prema Crnoj Gori i Hrvatskoj). Budući da ruski Lukoil sudjeluje u Južnom plinskom koridoru s 10 posto, nove američke sankcije protiv Rusije mogle bi zaustaviti i taj projekt.

U EU također strahuju da bi nove američke mjere, ne uzmu li u obzir i posebne europske interese, mogle naškoditi održavanju ili modernizaciji postojećih plinovoda koji iz Rusije preko Ukrajine dolaze do EU.

Njemačka i Austrija su sredinom lipnja, nakon što je oštra verzija zakona izglasana u Senatu, objavile zajedničku izjavu u kojoj upozoravaju da bi takve mjere SAD-a mogle imati nove negativne posljedice za europsko-američke odnose.

Republikanci i demokrati u Zastupničkom domu u petak su se dogovorili da će zajedno podržati te mjere prilikom glasanja u utorak, na što su se u Bruxellesu upalili alarmi. Mogućnost da EU uvede protumjere kao odmazdu protiv američkih mjera zasad se ne spominje službeno, samo neslužbeno do vodećih europskih medija dolaze nacrti internih dokumenata pripremanih za kolegij Europske komisije u srijedu, ali glasnogovornik EK potvrđuje da postoji zabrinutost.

– Aktivirali smo sve diplomatske kanale kako bismo prenijeli našu zabrinutost američkim kolegama. Od ključne je važnosti da se održi jedinstvo skupine G7 po pitanju (ruskih) sankcija. Očekujemo da se naša zabrinutost adresira (hoće reći: riješi; op.a.) u predzakonskoj proceduri koja u ovom trenutku još traje – rekao je jučer Margaritis Schinas na brifingu EK u Bruxellesu.

Ugroženo jedinstvo G7

Spominjanje jedinstva G7 aludira na to da su sve dosad uvedene sankcije protiv Rusije bile koordinirane između SAD-a i EU, a Washington je sada na putu da prvi put promijeni tu praksu. Bruxelles se nada da problem još uvijek može biti riješen tako što će se vlada predsjednika Donalda Trumpa “pismeno ili javnom izjavom” obvezati na primjenu novih sankcija na način koji ne šteti interesima Europske unije.

Osim ove dimenzije u odnosima SAD-a i EU, zakon koji se Kongres danas sprema izglasati važan je i zbog toga što mijenja način ukidanja sankcija: predsjednik Donald Trump više neće imati mogućnost to učiniti sam, nego će moći predložiti ukidanje sankcija Kongresu, koji će u roku od 30 dana odlučivati želi li udovoljiti zahtjevu predsjednika.

Protiv plinovoda za Njemačku Sjeverni tok 2 je i Hrvatska

Plinovod Sjeverni tok 2 kontroverzan je jer mu se protive članice EU iz srednje i istočne Europe, uključujući i Hrvatsku. Američke sankcije mogle bi zaustaviti taj projekt.

No, mogle bi naškoditi i projektu Južnog plinskog koridora koji nije smišljen za ruski plin, ali u njemu ruski Lukoil ima udio od 10 posto, zbog čega bi se našao pod sankcijama.

Komentara 94

DU
Deleted user
16:46 25.07.2017.

Nobelovac Obama je posijao razdor i zlo

DU
Deleted user
17:05 25.07.2017.

Ne shvacam...pa zar nije baš europski neoliberalni šljam poticao sukob Putina sa Amerikom?

GV
golub Vaso
21:45 25.07.2017.

Europa je američka kolonija, premrezena je američkim agentima što se vidi iz primjera RH, takvi sigurno ne rade u interesu europskih država

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije