Prošle je godine otkriveno 40.000 novooboljelih od dijabetesa u RH, što je približno broju novorođenih. Svake godine imamo sve manji broj novorođene djece, a broj oboljelih od dijabetesa raste pa nam to govori što nas čeka u budućnosti, kazao je prof. Dario Rahelić, predstojnik Sveučilišne klinike Vuk Vrhovac i predsjednik Hrvatskog društva za dijabetes i bolesti metabolizma jučer na obilježavanju Hrvatskog dana šećerne bolesti.
Registrirano je gotovo 400 tisuća osoba s dijabetesom, no smatra se da dijagnozu ima samo 60 posto oboljelih pa je procjena da zapravo ima više od 600 tisuća dijabetičara u Hrvatskoj.
– Povišeni šećer u krvi ne boli, zato bi svi iznad 45. do 50. godine života trebali kontrolirati šećer u krvi –- poručuje dijabetologinja Manja Prašek, predsjednica Zagrebačkog dijabetičkog društva.
Neki od simptoma su pojačana žeđ, učestalo mokrenje, a promjene tjelesne mase i umora javljaju se kad bolest uznapreduje. Bolest velike smanjuje kvalitetu života i velik je trošak za sustav, a prevencijom se sve to može izbjeći, poručuju liječnici.
POVEZANI ČLANCI:
Zbog velikog broja oboljelih, Ministarstvo zdravstva u mrežu je uvelo 135 sestrinskih savjetovališta.
– Sestre će raditi i s oboljelima od ostalih nezaraznih bolesti, no ponajprije s oboljelima od dijabetesa tipa 1 i tipa 2 – kazala je dr. Ivana Portolan Pajić, načelnica Sektora za primarnu zdravstvenu zaštitu i zdravstveni turizam MIZ-a.
Obnova KB Merkur je pri kraju pa će klinika Vuk Vrhovec uskoro primati pacijente iz cijele Hrvatske.
GALERIJA Nisu baš tihi: Ovih 10 pasmina najviše laje