Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 17
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
KAKO ŽIVE UMIROVLJENICI?

Mitovi i činjenice o njemačkim mirovinama

umirovljenici
Foto: Goran Kovacic/pixsell
14.11.2016.
u 09:50

Žive li njemački umirovljenici doista kao "bubrezi u loju" kako se često misli i govori?

Žive li njemački umirovljenici doista kao "bubrezi u loju" kako se često misli i govori? Kolika je prosječna mirovina u Njemačkoj. I što umirovljenici mogu s njom?

Statistike su (relativno) pouzdane i egzaktne, iz statistika se, međutim, ne mogu uvijek izvući i egzaktni zaključci, piše Deutsche Welle. Barem ne "na prvu loptu". To je slučaj i sa statistikama o visini njemačkih mirovina. Prema aktualnim statistikama Njemačkog mirovinskog osiguranja, "standardna" mjesečna mirovina u Njemačkoj iznosi oko 1200 eura. Zvuči sasvim pristojno. Pogotovo u usporedbi s nekim drugim europskim zemljama, pa i Hrvatskom. Ali stručnjaci upozoravaju da se radi o prosječnoj mirovini "virtualnog" umirovljenika ("Eckrentner") koji ima 45 godina radnoga staža, koji je ostvario pravo na starosnu mirovinu i koji je zarađivao prosječnu njemačku plaću (trenutačno oko 2700 eura). Ali koliko ima onih koji su zarađivali i zarađuju manje od prosjeka? I koliko ima onih koji nisu radili 45 godina?

S prosječnom mirovinom ispod granice siromaštva?

U stvarnosti, a to onda potvrđuju i statistike kad se one malo podrobnije promotre i izanaliziraju, umirovljenici u prosjeku u Njemačkoj dobivaju mirovine od oko 800 eura. A granica siromaštva, koja se za svaku zemlju definira drukčije (minimalno prihvatljivi standard života) i izračunava po formuli 60 posto od medijana nacionalnog raspoloživog dohotka (ne prosječne plaće!), u Njemačkoj je za domaćinstvo s jednom osobom bez djece oko 900 eura, za par bez djece oko 1300 eura. Primjera i usporedbe radi – za par s dvoje djece maloljetne dobi ta granica se penje na iznos između 1900 i 2000 eura. Na brojnim portalima raznorazne udruge upozoravaju stoga njemačke građane da se ne daju zavarati brojkama koje na prvi pogled ne izgledaju loše. Formula izračuna mirovina je, naime, vrlo složena i informacija o visina mirovine na koju može računati pojedinac u Njemačkoj pouzdana je samo onda ako je nastala prema izračunu Njemačkog mirovinskog osiguranja. A, naravno, i onda se radi o prognozama, a ne o konačnoj informaciji. Jer nitko vam ne može garantirati da u budućnosti nećete ostati bez posla ili da ćete zarađivati kao što ste zarađivali do trenutka u kojemu je nastala prognoza.

Budućim umirovljenicima se loše piše

Puno govore i podaci koji upućuju na odnos prosječnih mirovina i prosječnih plaća, kao i visina doprinosa koji se uplaćuju u državni mirovinski fond. A oni pokazuju da prosječne mirovine ni blizu ne rastu jednako kao prosječna primanja. Ali zato raste visina doprinosa. To proizlazi, između ostaloga, iz demografskog problema Njemačke – sve je manje mladih koji rade i uplaćuju doprinose, a sve više starih koji primaju mirovine. Osim toga, i raskorak između onih koji puno zarađuju i onih koji malo zarađuju je sve veći pa prosječne vrijednosti malo govore o stvarnom stanju stvari. I on će, prema prognozama, i u budućnosti rasti. Pritom treba reći da se iz jednog aktualnog izvještaja o osiguranju egzistencije u starosti vidi da mnogi umirovljenici zarađuju "sa strane", jer je prosječni neto-dohodak parova iznad 65 godina oko 2500 eura, a njihovih vršnjaka koji žive kao samci između 1400 i 1600 eura.

Strah od siromaštva u starosti je, inače, tema o kojoj se u posljednje vrijeme jako puno govori. Razlog tome su prognoze za budućnost i statistike koje govore da u posljednjih deset godina broj siromašnih među starijom populacijom raste puno brže nego u drugim populacijskim grupama. U jednom nedavno objavljenom izvještaju europske statističke agencije Eurostat navodi se da je trenutačno 5,6 milijuna ljudi u Njemačkoj starijih od 55 godina ugroženo od siromaštva i socijalne izolacije (20,9 % pripadnika ove dobne skupine), dok je 2004. takvih bilo 4,5 milijuna. Radi se, naravno, o relativnom siromaštvu. Ali i ono je relativno: jer dok je situacija u nekim drugim europskim zemljama puno bolja nego u Njemačkoj, na primjer, u Norveškoj gdje siromaštvo prijeti vrlo malom postotku osoba starijih od 55 godina (9,3 %) ili u Nizozemskoj (11,3 %), u nekim drugim zemljama je situacija još puno, puno gora. U Rumunjskoj opasnost od siromaštva pogađa 44,2 posto pripadnike ove starosne grupe, u Litvi 37,1 posto.

>> Rođenima ‘62. i kasnije niže mirovine?

>> Za 40 godina staža od 2388 do 9074 kune mirovine

Ključne riječi

Komentara 26

DU
Deleted user
11:16 14.11.2016.

Zivot u Njemackoj je skuplji vise puta od onog u nas ( rezije i stanovanje ). Hrana je tu negdje kao i kod nas. Ovo u tekstu gore , npr prosjecna njem. placa od 2700 Eur - je brutto iznos. Porez ovisi o poreznom razredu ali moze biti od 38- 45% odbitak za Netto. Njemacki penzici ako nisu kao mladji investirali u neku npr. nekretninu ili uplacivali u dopunsko mirovinsko - su uglavnom u Njemackoj na...hebali. Stvar spasava sto se gomila tih penzica vraca docekati smrt u "stari kraj" pa im onda i 800 Eur netto u HR , Bosni ili Poljskoj npr. je super. Da su ostali s tim iznosom u Njemackoj bili bi sirotinja - socijala.

DO
dobarsavjet
10:20 14.11.2016.

Da bog da da nama bude tako loše, kada će se uvesti da partner dobiva dio mirovine od drugog partnera, šta se s tim čeka? Njihova mirovina u usporedbi na našu od 1400 kuna je stvarno loša.

BA
bađo15
11:41 14.11.2016.

ima puno perspektiva iz kojih se ovaj problem moze sagledati ali ako su radili dovoljno i nisu bili na grbaci kod roditelja do 35. jedan nijemac moze pristojno zivjeti, i jos uz to da su digli kredit i osigurali si jedan stan koji su otplatili za vrijeme svog radnog vijeka u mirovini bi im trebalo biti sasvim okej. a sto se tice hrvata koji su otisli u nj za poslom, oni su za vrijeme boravka gore sagradili zasigurno u hrv neku kucu ili kupili stan i kada se vrate u hrvatsku nakon radnog staza (oba moja djeda) zive sasvim pristojnom mirovinom za razliku od mnogo hrvatskih umirovljenika..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije