Španjolska je večeras upisala petu pobjedu protiv Hrvatske

UEFA Europsko prvenstvo 2020, Hrvatska - Španjolska
1/7
28.06.2021.
u 23:51

Večerašnji ogled na stadionu Parken u Kopenhagenu bio je deveti hrvatsko - španjolski okršaj i peta pobjeda "Furije."

Španjolska je slavila pet puta, hrvatska vrsta tri puta, a jedna je utakmica završila bez pobjednika.

Zanimljivo, ovo je bio treći uzastopni dvoboj na europskim prvenstvima. U Gdanjsku 2012. Španjolska je u skupini pobijedila sa 1-0, a potom osvojila europsku krunu. Četiri godine kasnije na EP-u u Francuskoj "vatreni" su pobijedili sa 2-1, a večeras je u Kopenhagenu Španjolska dobila sa 5-3 nakon produžetaka.

Prvi puta snage smo odmjerili u ožujku 1994. u Valenciji, a ‘Vatreni’ su slavili 2-0 golovima Roberta Prosinečkog (6) i Davora Šukera (51), a u 53. minuti je Dražen Ladić obranio jedanaesterac Beguiristainu. Španjolci do te utakmice nisu poraženi 20 utakmica na svom terenu.

Bila je to utakmica na kojoj je hrvatska reprezentacija prvi put bljesnula na svjetskoj nogometnoj sceni i te večeri u Valenciji su rođeni ‘Vatreni’.

Pet godina kasnije Španjolci su nam uzvratili u prijateljskom susretu u Sevilli. “Vatreni” su uveličali proslavu otvaranja Olimpijskog stadiona u glavnom gradu Andaluzije. Domaćin je pobijedio 3-1, no prvi gol na novom stadionu zabio je Davor Šuker u devetoj minuti. Strijelci za domaćine bili su Vicente Engonga (34), Fernando Hiero (48-11m) i Daniel Garcia “Dani” (84).

Taj susret je odigran osam mjeseci nakon što je Hrvatska osvojila brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj.

Uslijedio je prijateljski susret u Splitu u veljači 2000. godine koji je završio bez golova.

Šest godina kasnije opet je dogovoren prijateljski ogled, no na neutralnom terenu. U Ženevi su Španjolci pobijedili sa 2-1. Niko Kranjčar je doveo našu vrstu u vodstvo u 14. minuti, a rezultat su preokrenuli Pernia (62) i Fernando Torres (90+2).

Prvu službenu utakmicu igrali smo na 2012. godine na Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini. Hrvatskoj je trebala pobjeda za prolazak skupine no Španjolska je slavila 1-0 golom Jesusa Navasa u 88. minuti.

Hrvatska je uzvratila na posljednjem Europskom prvenstvu 2016. u Francuskoj ostvarivši pobjedu u skupini 2-1. Španjolska je povela golom Alvara Morate (7), no ‘Vatreni’ su okrenuli rezultat golovima Nikole Kalinića (45) i Ivana Perišića (87).

Uslijedile su još dvije utakmice u Ligi nacija, "potop" u Elcheu i uzvrat na stadionu Maksimir.

"Furija" je u Elcheu pobijedila sa 6-0 što je najteži poraz naše reprezentacije u povijesti. Golove za španjolsku vrstu zabili su Saul Niguez (24), Marco Asensio (33), Lovre Kalinić (35-ag), Rodrigo (49), Sergio Ramos (57) i Isco (70).

U uzvratu u Zagrebu Hrvatska je pobijedili sa 3-2, a gol za pobjedu zabio je Tin Jedvaj u trećoj minuti sudačke nadoknade. Bio je to njegov drugi gol na utakmici.

MEĐUSOBNI SUSRETI HRVATSKE I ŠPANJOLSKE

Španjolska - Hrvatska 0-2 (Prosinečki 6, Šuker 51)
(Valencia, 23. ožujka 1994. - prijateljska)

Španjolska - Hrvatska 3-1 (Engonga 34, Hiero 48-11m, Daniel Garcia 84 / Šuker 9)
(Sevilla, 5. svibnja 1999. - prijateljska)

Hrvatska - Španjolska 0-0
(Split, 23. veljače 2000. - prijateljska)

Španjolska - Hrvatska 2-1 (Pernia 62, Torres 90+2 / Kranjčar 14)
(Ženeva, 7. lipnja 2006. - prijateljska)

Španjolska - Hrvatska 1-0 (Navas 88)
(Gdanjsk, 18. lipnja 2012. - skupina EP 2012)

Hrvatska - Španjolska 2-1 (Kalinić 45, Perišić 87 / Morata 7)
(Bordeaux, 21. lipnja 2016. - skupina EP 2016)

Španjolska - Hrvatska 6-0 (Saul Niguez 24, Asensio 33, Kalinić 35-ag, Rodrigo 49, Ramos 57, Isco 70)
(Elche, 11. rujna 2018. - Liga nacija)

Hrvatska - Španjolska 3-2 (Kramarić 54, Jedvaj 69, 090+2 / Cebalos 56, Ramos 78-11m)
(Zagreb, 15. studenog 2018. - Liga nacija)

Hrvatska - Španjolska 3-5 (Pedri 20-ag, Oršić 85, Pašalić 90+2 / Sarabija 38, Azpilicueta 57, Ferran Torres 77, Morata 100, Oyarzabal 103)
(Kopenhagen, 28. lipnja 2021. - osmina finala EP-a)