Kad dolazi vlak i kasni li, samo su neka od pitanja koja putnici s poteškoćama u verbalnoj komunikaciji od sada mogu jednostavno postaviti osoblju željeznice uz pomoć inovativnog alata. Naime, prve dvije komunikacijske ploče s QR kodom u zemlji, kao i prvi vlak u kojemu se također nalaze u umanjenom obliku, predstavljene su danas na Glavnom kolodvoru, a pomažu osobama s invaliditetom, intelektualnim i motoričkim poteškoćama, autističnim osobama te svima koji otežano verbalno komuniciraju.
Postavljene su u sklopu projekta "Pristupačnost 2024." koji je realiziran u suradnji Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER), Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF), HŽ Infrastrukture, HŽ Putničkog prijevoza i Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM), a nalaze se na izlazu na prvi peron iz kolodvorske zgrade i površine su otprilike 1,5 puta 1,5 metra. Sadrže univerzalne simbole i kratke fraze prilagođene situacijama u željezničkom prijevozu, a dostupne su na više jezika. QR kodovi omogućuju skeniranje i preuzimanje sadržaja na mobilne uređaje, što dodatno povećava pristupačnost.
Profesorica Željka Car s FER-a istaknula je da su simboli na pločama odabrani prema stvarnim potrebama korisnika kako bi interakcija bila što jednostavnija. Slično je naglasila i profesorica Jasmina Ivšac Pavliša s ERF-a, dodajući da je cilj podići svijest javnosti i educirati osoblje za bolju podršku osobama s invaliditetom.
– Ove ploče omogućuju osobama s invaliditetom lakšu komunikaciju s našim osobljem. Trenutno su postavljene na Glavnom kolodvoru i u jednom vlaku, no planiramo ih uvesti u cijeli sustav – rekao je Predsjednik Uprave HŽPP, Željko Ukić te dodao kako se u budućnosti planira njihova postava i na sve kolodvore i vlakove diljem Hrvatske s čime se složio član uprave HŽI-ja Subhi Tawfiq.
Na predstavljanju je bila i Nevena Zubčić koja je od rođenja u kolicima zbog reumatoidnog artritisa. – Često se vozim vlakovima po Hrvatskoj i u inozemstvu, ni tamo nije puno bolje. Kod nas ipak primjećujem neka poboljšanja, ali voljela bih da ima više niskopodnih vlakova – napomenula je Nevena Zubčić. Profesorica Car ističe da je cilj podići svijest javnosti i educirati osoblje kako bi bolje razumjeli potrebe osoba s invaliditetom te ponuditi praktična rješenja koja ne zahtijevaju velike infrastrukturne promjene.