Prazan zid na Osnovnoj školi Matka Laginje, koji gleda na Derenčinovu ulicu, već će idući tjedan dobiti sasvim novu vizuru. Umjesto smećkasto-sivih tonova, površina od stotinjak kvadrata zasjat će u duginim bojama velikoga murala koji će izraditi slikar Damir Sobota. S dizalicom stiže već u nedjelju, a nastojat će megadjelo dovršiti do kraja školske godine, odnosno do idućeg petka. Ako ne bude kiše...
Na primjeru Leipziga
Apstraktni elementi dobro će se nadopuniti, smatra Sobota, s interijerom i stilom šezdesetih godina prošlog stoljeća u kojemu je zgrada sagrađena. Krajem tog desetljeća počela je gradnja škole koja ove godine slavi 50. obljetnicu, stoga je novo ruho došlo kao poklon za rođendan.
Uljepšao je i čekaonicu Odjela onkologije KBC-a Rebro
Sobotino djelo rezultat je javnog natječaja Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU) raspisanog prošlog ljeta, a među desetak radova izabrao ga je žiri u kojemu su bili Tomislav Buntak, dopredsjednik HDLU i stanovnik kvarta, Melinda Štefčić, članica Upravnog odbora društva zaduženog za street art, te Bojan Mucko, multimedijski umjetnik, i to u okviru europskog projekta CreArt 2.0. Street art intervencija nastat će pak u sklopu festivala Design District, koji počinje 14. lipnja.
– Žiriju se svidio moj rad, jednako kao i djelatnicima škole, zato što je šaren i veseo, izgleda pozitivno. A i apstraktan motiv odigrao je ulogu jer je neutralan – kaže Damir Sobota koji, objašnjava, nije prvenstveno street artist, već umjetnik koji izlaže u galerijama i čije slike nastaju u ateljeu te ne radi isključivo na ulici iako neka njegova djela stoje na javnim površinama i u institucijama.
Tako je prije godinu i pol oslikao i čekaonicu Odjela za onkologiju na KBC-u Rebro te 50 metara dug zid na Radničkoj 22. Na sličan je način, dodaje Sobota, funkcionirao i poznati umjetnik Julije Knifer koji je oslikao zid u Branimirovoj. Smatra da bi murala na javnim površinama trebalo biti i više, posebice u prometnijim dijelovima grada kako bi ih svi mogli vidjeti, a ne samo, primjerice, oni koji prolaze pored radova u dvorištu Studentskog centra ili Autonomnog kulturnog centra Medika.
– Bio sam nedavno u Leipzigu, koji je puno manji od Zagreba, s 800.000 stanovnika, a prepun je murala. I to onih koji su, poput ovog na školi, izabrani na natječajima. A talenata u Zagrebu ne manjka – kaže Sobota.
Ideju za rješenje koje će niknuti na OŠ Matka Laginje dobio je kad je naslikao maleni kolaž namijenjen da stoji na zidu, a kad je vidio natječaj, pomislio je da bi taj oblik baš dobro pristajao na površini nekog zida jedne od zgrada u zoni oko Martićeve ulice. A baš ovaj zid škole sam je izabrao.
Kolaž koji će “pretočiti” na školu
Podloga mora biti savršena
– Super je jer je zid kao veliko, prazno slikarsko platno, a i dozvole smo dobili lakše nego da smo tražili za kakvu stambenu zgradu, gdje moram dobiti privolu više od 50 posto stanara – ističe Damir Sobota.
HDLU će umjetnika honorirati sa 7000 kuna te osigurati materijal i opremu do 8000 kuna, uključujući najam dizalice. Najviše će vremena Sobota provesti u pripremi zidne plohe koju mora dva puta prebojiti kako bi dobio idealnu podlogu za rad.
Pogledajte galeriju: Otvoren stalni postav 'Muzeja Vukovara u progonstvu'