Gromoglasnim pljeskom, uz suze i molitve, papa Franjo ispraćen je s prepunog Trga svetog Petra u Vatikanu na svoje posljednje putovanje. Papa milosrđa, kako su mnogi zvali omiljenog Svetog Oca, pokopan jeu bazilici svete Marije Velike u Rimu nakon što su stotine tisuća ljudi svjedočile sprovodnoj misi, a zatim i procesiji u kojoj je jednostavni drveni lijes u posebnom otvorenom automobilu prevezen ulicama talijanske prijestolnice.
Graditelj mostova
Točno u 10 sati i 10 minuta lijes s papinim tijelom donesen je pred okupljeno mnoštvo na središnjem vatikanskom trgu. Sprovodnu misu predvodio je 91-godišnji dekan kardinalskog zbora, talijanski kardinal Giovanni Battista Re. Lijepim riječima u propovijedi govorio je o papinu životu i djelima te pontifikatu. "Crkva kao kuća za sve" bila je nit vodilja 12-godišnjeg pontifikata.
– Papa Franjo želio je biti među ljudima, s otvorenim srcem za svakoga. Bio je vrlo spontan, pun ljudske topline i duboko osjetljiv na rane današnjice, papa Franjo istinski je dijelio tjeskobe, patnje i nade našeg doba. Osim toga bio je osjetljiv na ono novo što je izranjalo u društvu, kao i na ono što je Duh Sveti poticao unutar Crkve – naglasio je kardinal Re.
Izborom imena Franjo još 2013. godine Sveti Otac dao je naslutiti smjernice svojega pontifikata.
– Papa Franjo najviše se brinuo za one marginalizirane poput siromašnih ili izbjeglica, stoga ne čudi da je njegovo prvo putovanje bilo na Lampedusu, otok koji je simbol tragedije migranata, a pružao je ruku i drugim crkvama – istaknuo je kardinal posebno izdvojivši neka od 47 apostolskih putovanja pape Franje. Prisjetio se papina pohoda na Lezbos u Grčku, kada se sastao s pripadnicima drugih crkvi, zatim euharistije na granici Meksika i SAD-a te rizičnog putovanja u Irak 2021.
– Papa je gradio mostove, a ne zidove, a mir mu je bio iznad svega jer je znao da rat uvijek ostavlja svijet gorim nego što je bio prije. Rat je uvijek bolan i tragičan poraz za sve. Suočen s bijesom mnogih ratova s njihovim neljudskim strahotama, papa Franjo nikada nije prestao podizati svoj glas kako bi molio za mir i pozivao na razum, na poštene pregovore kako bi se pronašla moguća rješenja – nastavio je dekan kardinalskog zbora zaključivši da je papa Franjo otišao na način kako je i živio, dajući se za narod i bivajući blizak narodu do posljednjeg trenutka. I mnogi drugi ovih dana u Vatikanu, čemu smo svjedočili, vide posebnu simboliku u papinu odlasku.
Sunčan proljetni dan kao da nije bio slučajan, a brojni su i oni koji misle da nije slučajno ni da je papa otišao na drugi dan Uskrsa pa strani mediji već pišu o putu pape Franje prema svetosti, a za što su potrebna čuda. "Prvo čudo pape Franje: ujedinio je cijeli svijet na jednom mjestu", piše tako njemački Bild jer na pogrebu rimskog prvosvećenika stiglo je 50 predsjednika, 10 monarha, 50 premijera i brojne druge delegacije iz više od 160 zemalja svijeta, ali i iz međunarodnih organizacija. Po mnogima slika godine nastala je u bazilici svetog Petra, gdje su se netom prije sprovoda sastali američki i ukrajinski predsjednik Donald Trump i Volodimir Zelenski zbog intenzivnih pregovora o završetku rata u Ukrajini koji bijesni već više od tri godine.
"Dobar sastanak. Jedan na jedan, uspjeli smo razgovarati. Nadamo se rezultatima svega onoga o čemu smo razgovarali", napisao je Zelenski na aplikaciji Telegram. Zelenski je napisao i kako je to bio "veoma simboličan susret koji ima potencijala postati povijesnim ako se postignu zajednički rezultati". Trump je zbog sastanka i stigao na knap te s prvom damom Melanijom sjeo u prvi red, iako je, piše BBC, njegovo mjesto bilo u trećem redu. U blizini Trumpa bio je i francuski predsjednik Emmanuel Macron, a svoje su mjesto zauzeli britanski princ William i premijer Kier Starmer, predsjednica Europske komisije, njemački kancelar i brojni drugi. U prvom redu, kako ranije i najavljeno, bili su talijanska premijerka Giorgia Meloni, predsjednik Sergio Mattarella i njegov argentinski kolega Javier Milei. Dosjetku stranih medija o papinim čudima ujedinjavanja državnika možemo preslikati i na domaću političku scenu, jer jučerašnji pogreb Svetog Oca bio je možda i prva prilika da u zajedničkom međunarodnom posjetu vidimo predsjednika Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića. Zajedno su ušli na trg u pratnji supruga, no držali su distancu jedan od drugoga. Milanović je pohitao zagrliti mađarskog premijera Viktora Orbána, koji je netom prije ušao, a Plenković je kratko porazgovarao s drugim europskim dužnosnicima. Protokol ih je razdvojio pa je Plenković bio iza, a Milanović u prvom redu, svega nekoliko sjedala od Trumpa. Premijer, koji je posljednji državnik koji je, iako u neformalnom susretu, vidio papu Franju, u izjavi za medije nakon sprovoda za njegov pontifikat rekao je da je "za Crkvu učinio zanimljivo otvaranje, ali i zadržao njezine vrijednosti". Prisjetio se i svoja četiri susreta s njim.
– Bio je papa koji je volio pravednost i mir te se za to zalagao, a to se vidjelo i po ovako ogromnom odazivu vjernika, bio je papa malog čovjeka, svih naroda i zemalja, što se osjetilo u njegovim djelima, knjigama, propovijedima i porukama koje je slao, zemljama koje je posjećivao te naporima za mir i pomoć onima kojima je ona potrebna, po principu glavnog kršćanskog načela – solidarnosti – zaključio je premijer.
Pripreme za dostojanstveni pogreb poglavara Katoličke crkve počele su još za njegova života, a intenzivirale su se otkako je na Uskrsni ponedjeljak svijet obišla vijest da njegovo tijelo nije izdržalo oporavak od teške upale pluća te da je Jorge Mario Bergoglio preminuo u 89. godini. Jučer su pak iz Vatikana u svijet otišle slike dvije stotine tisuća vjernika i više od 160 državnika iz cijeloga svijeta.
Rim pod opsadom
Već u pet ujutro susreli smo stotine posjetitelja koji su satima čekali ne bi li prišli što bliže, a da slika jednog od najvažnijih događaja u godini dođe u svijet, pobrinulo se gotovo četiri tisuće novinara, snimatelja i fotoreportera koji su na pozicijama morali biti već u 5.30 ujutro. Uređivao se cijele noći prostor ispred bazilike svetog Petra, nekoliko stotina čistača pokupilo je svaki papirić, osam tisuća policajaca uključeno je u složenu sigurnosnu operaciju, a vrevu proljetnih rimskih ulica neprestano su parale sirene hitnih službi. Liječnika je bilo više od dvije i pol tisuće, u tisućama su se brojili i volonteri, a u milijunima eura uložena sredstva da bi sve prošlo u najboljem redu. Pred Katoličkom crkvom sada je devet dana žalovanja (Novendiale), nakon čega slijedi konklava u kojoj će kardinali dvotrećinskom većinom među sobom izabrati novog papu.
FOTO Zbogom, papa Franjo: Pogledajte veliki fotoizvještaj, ove slike iz Rima obišle su svijet
Iritantno je to Franjo... kaze se Frane. Nije ni Anjto nego Ante ili Anto.