VEĆI POREZ U 215 GRADOVA I OPĆINA

Velike razlike u porezu na nekretnine: U Zagrebu za stan od 50 kvadrata 250 eura, u V. Gorici samo 40

Novim porezom na nekretnine bit će obuhvaćene kuće i stanovi za iznajmljivanje
Luka Stanzl/PIXSELL
13.03.2025.
u 22:57
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Za gradove i općine koje nisu donijele odluku o visini poreza, primjenjuje se osnovna stopa od 0,60 eura po kvadratnom metru

Većina gradova zadržala je isti iznos poreza na nekretnine koji je ranije bio primjenjivan na kuće za odmor, dok su oni koji prethodno nisu imali takav porez sada uglavnom odabrali najnižu stopu. Prema riječima Božidara Kutleše iz Porezne uprave, 215 gradova i općina odlučilo je povećati porezno opterećenje na nekretnine, dok je njih 57 smanjilo taj teret, piše dnevnik.hr.  Građani mogu očekivati uplatnice u drugoj polovici godine, najvjerojatnije u rujnu ili listopadu.

Zanimljivo je da u nekim manjim mjestima i zaleđu porez može biti znatno viši nego u većim gradovima. Primjerice, u Obrovcu će se za drugu nekretninu plaćati čak osam puta više nego u Zadru, gdje je minimalna stopa 60 centi po kvadratnom metru. Vlasnici nekretnina u Vrsima, Bibinju te Svetom Filipu i Jakovu suočit će se s višim porezima. Ista stopa kao u Zadru primjenjivat će se i u Sinju.

Gradonačelnik Sinja, Miro Bulj, izrazio je neslaganje s uvođenjem poreza, smatrajući ga neustavnim te pozvao druge načelnike i Ustavni sud da reagiraju. "Ne znam kako će se ovo provesti u mjestima koja do sada nisu imala porez na kuće za odmor, poput Sinja", izjavio je Bulj. Za gradove i općine koje nisu donijele odluku o visini poreza, primjenjuje se osnovna stopa od 0,60 eura po kvadratnom metru. Prihodi od poreza dijele se između lokalne samouprave i županije, pri čemu 80% ide gradu ili općini, a 20% županiji.

Visina poreza može značajno varirati i unutar istih regija. Tako će vlasnici stanova iste veličine plaćati različite iznose ovisno o lokaciji – primjerice, u Zagrebu će stan od 50 kvadrata nositi godišnji trošak od 250 eura, dok će u Velikoj Gorici ta obveza biti samo 40 eura. Razlog je velika razlika u stopama – Zagreb ima 5 eura po kvadratnom metru, dok Velika Gorica ima 80 centi.

Veći gradovi uglavnom nisu povećavali porezne stope, no neka su mjesta uvela raspon stopa ovisno o lokaciji. Fažana, Umag, Sveti Filip i Jakov, Vis te Baška Voda odredili su maksimalnu stopu od 8 eura po kvadratnom metru, što znači da će vlasnici nekretnina od 50 kvadrata plaćati 400 eura godišnje. Vodnjan i Okrug imaju porezni raspon od 2 do 8 eura, dok je u Okrugu minimalni iznos 4 eura po kvadratnom metru. Slične stope zabilježene su i u Bolu, Motovunu, Labinu, Poreču i Rovinju.

Porez ne moraju plaćati oni koji žive u nekretnini, redovito je koriste, prijavili su najam ili već plaćaju komunalnu naknadu. Takvi građani nisu obvezni ispunjavati obrasce niti prijavljivati dodatne podatke. Najveće stope plaćaju vlasnici nekretnina u razvijenim turističkim destinacijama. Svi ostali koji posjeduju dodatne nekretnine dužni su ih prijaviti do kraja mjeseca.

Komentara 8

DO
doktorica
14:49 16.03.2025.

HDZ će izgubiti na tome.

Avatar majkarusija
majkarusija
07:07 14.03.2025.

Realno nekretninski bogataši će propasti sa ovim velikim porezom !

CH
chemica
23:11 13.03.2025.

Ajme meni, ajme meni, ča će furešti sada podivljat za smještajem u Velikoj Gorici...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije