VEČERNJI DOZNAJE

Predsjednik SDSS-a Topusko uhićen za ratni zločin, u posjedu smo inkriminirajućih dokumenata

Foto: Denis Kapetanović /PIXSELL
1/3
02.10.2024.
u 11:51

U međuvremenu, od te 2019. do danas nije bilo informacija o tijeku istrage protiv Ćelapa, a na koncu je kazneno prijavljen i uhićen zbog slučaja ubojstva civila Marijana Putrića. U spomen na Marijana Putrića svakog se ljeta u Topuskom održava memorijalni rafting rijekom Glinom.

Kako Večernji list doznaje, predsjednik SDSS-a Topusko Dragutin Ćelap (70) uhićen je pod sumnjom za ratni zločin počinjen u srpnju 1991. godine na području Gvozda. Prilikom pretrage kuće policija je pronašla i 600 grama suhe biljne materije nalik na indijsku konoplju koja je poslana na vještačenje. Policija je jučer objavila, ne navodeći identitet, kako su policijski službenici Policijske uprave sisačko-moslavačke u suradnji sa Županijskim državnim odvjetništvom u Zagrebu, dovršili kriminalističko istraživanje nad 70-godišnjakom s područja Gvozda, zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.

Naime, njega se sumnjiči da je tada kao 37-godišnjak, zajedno sa sada pokojnim, a tada 32-godišnjim i 39-godišnjim muškarcima, u poslijepodnevnim satima 17. srpnja 1991. godine, kao pripadnik paravojnih oružanih formacija tzv. „SAO Krajine“, došao u mjesto Staro Selo Topusko na području Gvozda i hicima iz vatrenog oružja usmrtio tada 50-godišnjeg muškarca koji je upravljao traktorom koji se potom prevrnuo u kanal gdje je naknadno pronađen. Kako doznajemo, riječ je o 70-godišnjem Dragutinu Ćelapu, predsjedniku SDSS-a Topusko i bivšem općinskom vijećniku u tome mjestu. Policija je na temelju naloga suda obavila pretragu njegova doma i drugih prostorija koje koristi te su kod Ćelapa pronađena i oduzeta dva pištolja i 600 grama suhe biljne materije nalik na indijsku konoplju koja će biti dostavljena na vještačenje.

„Po dovršenom kriminalističkom istraživanju osumnjičeni je uz posebno izvješće kao nadopunu kaznene prijave predan pritvorskom nadzorniku Policijske uprave zagrebačke, dok zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana protiv njega slijedi optužni prijedlog“, priopćila je policija. Dragutin Ćelap u medije je došao 2019. godine kada je tadašnji županijski vijećnik i umirovljeni pukovnik HV-a Ivica Pandža Orkan došao do dokumenata iz arhive tzv. RSK, iz kojih se vidi kako je Dragutin Ćelap bio snajperist koji je kao pripadnik tzv. SVK dobio pisanu pohvalu od zapovjednika „3. partizanskog bataljona“, u kojoj piše da se ''iskazao kao stabilna i hrabra osoba, pri čemu imponira njegova hladnokrvnost i odlučnost“. U dokumentu se dalje navodi da se „posebno istaknuo u 1. i 2. napadu na Topusko kada je odlučnom akcijom jedinice u kojoj se on nalazio u Velikoj Vranovini likvidirano oko 30 pripadnika MUP-a i ZNG-i te po oslobađanju Lasinje u izviđačkim aktivnostima likvidirao tri neprijateljska vojnika''.

Foto: Privatna arhiva

Pandža je te dokumente predao policiji, a javno reagirao 2019. kada je bivši HDZ-ov župan Ivo Žinić Dragutina Ćelapa kandidirao za člana županijskog Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata što je Županijska skupština, unatoč Orkanovu upozorenju na sjednici skupštine, potvrdila. No, nakon što su udruge branitelja nedugo zatim podnijele prijavu državnom odvjetništvu protiv Ćelapa, na temelju spomenutih dokumenata, brzo su ga smijenili.

U međuvremenu, od te 2019. do danas, nije bilo informacija o tijeku istrage protiv Ćelapa, a na koncu je kazneno prijavljen i uhićen zbog slučaja ubojstva civila koje nije spomenuto u dokumentima. Inače, na imanju Dragutina Ćelapa, uz rijeku Glinu, sredinom kolovoza održano je i druženje članova SDSS-a kojem je sudjelovao i predsjednik Izvršnog odbora SDSS-a Boro Rkman. „Koliko ja znam, postoji sumnja da nije to kraj istrage u vezi s Ćelapom, ima naznaka da je vezan uz ubojstvo jednog mladog srpskog vojnika na tom području. A također pozivam i građevinsku inspekciju da uklone nelegalno izgrađene objekte u vlasništvu Dragutina Ćelapa u kojem se inače okupljalo zanimljivo društvo“, rekao je za Večernji list Ivica Pandža Orkan.

Foto: Privatna arhiva

Kako neslužbeno doznajemo, Dragutin Ćelap na ispitivanju se branio kako u vrijeme događaja nije bio na tom području. Za komentar uhićenja njihova člana i dužnosnika pitali smo predsjednika županijske organizacije SDSS-a  Branka Jovičića. "Dragutin Ćelap je na čelu našeg ogranka u Topuskom, no SDSS je u postupku unutarstranačkih izbora lokalnih organizacija koji se održavaju do 20. listopada i on se nije kandidirao za novi mandat na čelu SDSS-a Topusko. Rekao nam je da se zbog godina povlači i prepušta mjesto mlađima. Inače, ja ga poznajem otkad se priključio SDSS-u i nisam bio upoznat s njegovom prošlošću. Sada se nadam da će institucije napraviti svoj posao uz presumpciju nevinosti gospodina Ćelapa da nitko nije kriv dok mu se na sudu ne dokaže krivnja",  rekao nam je Branko Jovičić.

FOTO Ljudi bježe u panici, nebo prošarano projektilima, ogromni krateri... Ovako je sinoć izgledao Izrael

1/25

Komentara 45

GO
goran2hr
12:37 02.10.2024.

2019.?!?! Znači, poznato je za to od 2019. I tek sada se nešto poduzima?! Hoće li zbog toga bar netko dobiti otkaz?

SP
Spezzi
12:40 02.10.2024.

tko to smije dirati danas u sdss-ova i srpska prava?! oni imaju pravo nekažnjeno ubijati još od 45. naovamo i to se jasno vidi do danas.

FA
Fake
12:44 02.10.2024.

Koliko je još takvih iz raznoraznih Topuska diljem Hrvatske.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije