Put do zdravog i pravednog društva, u kojem baš svatko ima jednako pravo na osobni i profesionalni razvoj, bez obzira na različitost, nije nimalo lagan. Valja rušiti društvene predrasude, osvještavati javnost o različitostima i učiti kako ih prihvatiti. I važno je to činiti već među mlađom populacijom, vrtićarcima, osnovnoškolcima i studentima, jer znamo da ipak na „mladima ostaje svijet“. Jasmina Kos, po struci novinarka, prije četiri godine pokrenula je projekt „Kako biti prijatelj“, koji ima za cilj kroz razne aktivnosti po osnovnim školama i knjižnicama približiti djeci malo drukčiju percepciju svijeta – onako kako ga doživljavaju i u njemu komuniciraju djeca s nekom vrstom invaliditeta. Kako je komunikacija ipak početak, ali i temelj za stvaranje prijateljskih odnosa, Jasmina je došla na ideju da se učenici na radionicama upoznaju s Brajevim pismom i znakovnim jezikom, čak je osmislila i taktilnu slikovnicu „Mačak Krešo se pita: koje je boje srce moje“. Ovaj društveno koristan projekt prepoznala je Zaklada Novo Sutra te je Udruzi Kreativni oslonac u 2024. godini dodijelila financijska sredstva u vrijednosti od 35.000 eura.
– U ovoj fazi projekta „Kako biti prijatelj“ cilj nam je upoznati djecu s Brajevim pismom i znakovnim jezikom, a kroz to i s odnosom prema osobama s oštećenjem vida i/ili sluha. Činimo to izradom niza kvalitetnih, inovativnih tiskanih i digitalnih sadržaja, u suradnji sa stručnjacima i osobama s invaliditetom, te održavanjem radionica za osnovnoškolce diljem Hrvatske – objasnila nam je Jasmina Kos, predsjednica Udruge i autorica projekta.
Tijekom protekle dvije školske godine, uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, „Kako biti prijatelj“ bio je prisutan u čak 18 osnovnih škola. U međuvremenu, osnovana je Udruga Kreativni slonac, a potom se suradnja proširila i na gradske knjižnice.
– U tome nam je iznimno pomogla potpora Zaklade Novo Sutra, koja je s 22.000 eura financirala tisak 500 suvremenih taktilnih slikovnica „Mačak Krešo se pita: koje je boje srce moje“. Slikovnica je tiskana UV lakom, a uz brajicu sadrži i uvećani crni tisak te reljefno izdignute teksturirane ilustracije kontrastnih boja. Namijenjena je kako slijepoj i slabovidnoj djeci, kojoj pomaže u učenju temljenog pisma slijepih (brajice) i razvoju taktilne percepcije, tako i djeci bez teškoća koja uz takav sadržaj lakše „ulaze u cipele“ osoba oštećena vida – kaže predsjednica Udruge.
Važno je djecu naučiti empatiji!
Kako bi osmislila radionice i potrebne tiskane materijale, Jasmina Kos je provela istraživanje o tome kako osnovnoškolci doživljavaju osobe s invaliditetom, a rezultati su bili prilično obeshrabrujući.
– Istraživanje je provedeno na gotovo 600 ispitanika, učenika 4. razreda OŠ i njihovih roditelja, a rezultati nisu dobri. Svaki sedmi četvrtaš misli da može, ili nije siguran može li, oglušiti ako se druži s gluhom osobom. 55 posto roditelja bi se obratilo osobi u pratnji, a ne izravno osobi s invaliditetom na koju se određena situacija odnosi – objašnjava Jasmina Kos.
Iako djecu učimo da trebaju biti „dobra“ i „pristojna“, smatra Jasmina Kos, često ni roditelji ne znaju kako komunicirati s osobom s invaliditetom. – Tada, zbog neznanja nastaje nelagoda, koja prekida komunikaciju. A gdje prestaje komunikacija, počinje diskriminacija. Zato udruga Kreativni oslonac upravo radi s djecom, a uskoro ćemo i s roditeljima. Da ih podsjetimo kako biti prijatelj – svima – ističe Kos.
Kako bi bila sigurna u kvalitetu specifičnih sadržaja projekta, u izradu svih njihovih segmenata Jasmina je aktivno uključila osobe s invaliditetom i djecu s poteškoćama, kao i stručnjake iz centara „Vinko Bek“ i „Slava Raškaj“, a materijale su kontrolirali deseci učitelja i stručnih suradnika u školama.
– Projekt ne provodimo samo u Hrvatskoj, već i u Bosni i Hercegovini. Reakcije su posvuda odlične jer ovakvih sadržaja nedostaje, a potreba u društvu postoji. Do kraja svibnja, projektom ćemo obuhvatiti 50 knjižnica, više od 30 osnovnih škola u Hrvatskoj i ukupno oko 1.500 učenika koje smo poučili da mogu čitati prstima i govoriti rukama, kako komunicirati sa slijepim ili gluhim osobama, kako im pristupiti i ponuditi pomoć ako je potrebna, i još mnogo toga, no najvažnije: kako im biti prijatelj – kaže Jasmina.
Uz Zakladu, projekt ide dalje!
Kako nam Jasmina objašnjava, upravo se privodi kraju aktualna faza „Kako biti prijatelj – brajica u 50 knjižnica“ u kojoj Udruga donira knjižnicama u urbanim i ruralnim područjima pakete slikovnica, radnih materijala, digitalnih sadržaja, uključujući video priču koju je znakovnim jezikom ispričao dječak Borna Belani.
– Osim donacija knjižnicama tiskanih materijala, održavamo i radionice za učenike. Svaka knjižnica ima obvezu javiti svim osnovnim školama koje joj gravitiraju da materijal, uključujući detaljnu pripremu jednog školskog sata, postoji i da ga učitelji mogu posuditi i koristiti. Na taj način, projekt će u narednim godinama živjeti u stotinama učionica i koristit će ga tisuće učenika, jer učiteljima nije opterećenje, već rješenje za obradu ove društveno korisne teme – kaže autorica projekta.
No projekt „Kako biti prijatelj“ ne prestaje sa svibnjem ove godine jer uskoro počinju s izradom novih tiskanih i digitalnih sadržaja koji će obuhvatiti mnogo više oblika invaliditeta i poteškoća u razvoju, a sve će pratiti i #KakoBitiPrijatelj online kampanja podizanja svijesti.
– Namjera nam je poučiti i roditelje. Zaklada Novo Sutra, zahvaljujući odličnoj dosadašnjoj suradnji i uzajamnom poštovanju, odlučila nas je pratiti i u ovoj fazi, uz donaciju 13.000 eura. Uz njih, ovaj i drugi projekti koje podržavaju, uistinu donose vrlo konkretnu, pozitivnu i iznimno potrebnu promjenu društvu. Svi smo malo zaboravili kako biti prijatelj, posebno onima koje doživljavamo kao „drukčije“. I ne govorim to bez dokaza – zaključuje Jasmina Kos, predsjednica Udruge Kreativni oslonac.
Sadržaj nastao u suradnji sa Zakladom Novo Sutra.