Svijet se oprašta od pape Franje, koji je umro u 88. godini, dan nakon što se na Uskrs pojavio na Trgu svetog Petra, a papin povratak u “kuću Očevu”, kako je papin odlazak nazvao Vatikan, glavna je vijest u svim svjetskim medijima. Dirljive poruke objavili su svi europski čelnici, koje je papa često kritizirao zbog njihova odnosa prema migrantima, demografskim problemima i nesposobnosti da zaustave ratove. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen poručila je da je svojom poniznošću i “tako čistom ljubavlju za siromašne” papa nadahnuo milijune, daleko izvan Katoličke crkve.
“Narodni papa”
“Pridružujem se mnogim milijunima diljem svijeta koji oplakuju smrt Njegove Svetosti pape Franje. Moje misli su sa svima koji osjećaju ovaj dubok gubitak. Neka nađu utjehu u ideji da će se nasljeđe pape Franje nastaviti voditi prema pravednijem, mirnijem i suosjećajnijem svijetu”, napisala je na društvenim mrežama Von der Leyen, dok je predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola Franju nazvala “narodnim papom”, koji će biti upamćen po svojoj ljubavi prema životu, nadi u mir, suosjećanju za jednakost i socijalnu pravdu”, poručivši i da je Franjin “zarazni osmijeh osvojio srca milijuna ljudi diljem svijeta”. I predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa istaknuo je da je papa bio “duboko suosjećajan” i da su ga zanimali veliki globalni izazovi našeg vremena – migracije, klimatske promjene, nejednakost, mir, kao i svakodnevne borbe svih i svakoga.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron naglasio je da je papa Franjo tijekom svog pontifikata, u ovo vrijeme “rata i brutalnosti”, uvijek bio na strani najranjivijih i najkrhkijih te da je to činio s puno poniznosti. Oglasio se i budući njemački kancelar Friedrich Merz, koji je također podvukao da će papa Franjo biti upamćen po svojoj “neumornoj predanosti najslabijima u društvu”. Talijanska premijerka Giorgia Meloni poručila je pak da nas je napustio “veliki čovjek”, ali da njegov nauk i njegova ostavština neće biti izgubljena, premda je papa Franjo bio u stalnom sukobu s njezinom vladom zbog, kako je jednom rekao, “skandaloznog, odvratnog i grešnog” isključivanja migranata iz društva.
"Svijet je izgubio iznimnog duhovnog vođu koji je kroz svoje apostolsko djelovanje širio ljubav, mir i solidarnost", objavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Istaknuo je da su rad pape Franje na jačanju međureligijskog dijaloga i njegova posvećenost humanizmu ostavili neizbrisiv trag u povijesti. - Papa Franjo bio je glasnik nade i pomirenja, uvijek u službi najugroženijih, a njegov odlazak gubitak je i tuga za sve nas jer je svoj život posvetio vjeri, ljubavi i službi drugima. Bit će vječna inspiracija za sve nas - poručio je Vučić.
Britanski kralj Charles i kraljica, koji su se nedavno susreli s papom, na vijest o papinoj smrti poručuju da su duboko ožalošćeni, naglašavajući pritom “olakšanje” što je papa ipak smogao snage podijeliti uskrsnu čestitku Crkvi i svijetu. “Njegova svetost bit će zapamćena po suosjećajnosti, brizi za jedinstvo Crkve i neumornom zalaganju za zajedničke interese svih vjernika. Njegovo uvjerenje da je briga za kreaciju egzistencijalni izraz vjere u Boga imalo je odjeka među mnogima diljem svijeta. Svojim radom i brigom za ljude i planet duboko je dirnuo živote mnogih”, navodi se u objavi kraljevskog ureda.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan naglasio je u svojoj poruci da je papa pridavao važnost dijalogu između različitih vjera i preuzimao inicijative u suočavanju s ljudskim tragedijama, osobito palestinskim pitanjem i “genocidom u Gazi”. Od pape su se oprostili i na Bliskom istoku. Izraelski predsjednik Isaac Herzog poručio je da je papa Franjo bio čovjek “duboke vjere i beskrajnog suosjećanja”, koji je s pravom pridavao veliku važnost jačanju veza sa židovskim svijetom i promicanju međureligijskog dijaloga kao puta do boljeg razumijevanja i međusobnog poštovanja. Palestinski predsjednik Mahmud Abas poklonio se papi kao vjernom prijatelju Palestinaca, dok je libanonski predsjednik Joseph Aoun također naglasio da je s njegovim odlaskom Libanon izgubio dragog prijatelja i moćnu potporu.
Bijela kuća podijelila je na društvenim mrežama fotografije predsjednika Donalda Trumpa i potpredsjednika J. D. Vancea s papom Franjom. “Počivaj u miru, papa Franjo”, stoji u kratkoj objavi Bijele kuće. U vrijeme rasta populizma, radikalizacije i zatvaranja, papa Franjo bio je jedan od onih koji se nije libio kritizirati političare, pa i američkog predsjednika Trumpa, simbola takve politike.
Žale i Zelenski i Putin
Potpredsjednik Vance u odvojenoj poruci, što je i red s obzirom na to da se dan uoči njegove smrti susreo s papom, poručuje da je njegovo srce s milijunima kršćana diljem svijeta, koji su voljeli papu. “Bio sam sretan što sam ga vidio, iako je očito bio jako bolestan. Uvijek ću ga pamtiti po propovijedi koju je propovijedi koju je održao u ranim danima covida. Bilo je zaista prekrasno”, kazao je Vance, koji je prije nekoliko godina prešao na katoličanstvo.
Vijest o papinoj smrti sa žaljenjem je dočekana i u Rusiji. Ruski predsjednik Vladimir Putin papu je u izjavi koju je objavio Kremlj nazvao “braniteljem najviših vrijednosti humanizma i pravde”, premda upravo Putin te iste vrijednosti na najbrutalniji mogući način krši agresijom na Ukrajinu. Samo lijepe riječi o papi Franji jučer je imao i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, poručivši da je papa znao kako pružiti nadu i ublažiti patnju, premda je papa Franjo nizom svojih izjava, koje su bile shvaćene kao proruske, izazvao veliko nezadovoljstvo u Ukrajini.
FOTO Pogledajte Franjin život u slikama: Autsajder koji je okrenuo leđa raskoši, a karizmom je osvojio svijet