U Hrvatskoj je sve više starijih građana koji i nakon 65. godine ostaju u svijetu rada. Nedostatak radne snage poslodavci sve češće kompenziraju ne samo stranim radnicima, već i angažmanom umirovljenika. Prema najnovijim podacima, u ožujku je na pola radnog vremena bilo zaposleno 33.904 umirovljenika, što je gotovo 500 više nego u veljači. Osim toga, više od 36.000 osoba nastavilo je raditi i nakon navršene 65. godine, bez da su se formalno umirovili, pa je ukupna brojka aktivnih starijih od 65 godina premašila 70.000.
Najviše umirovljenika zaposleno je u trgovini (više od 5700), slijede prerađivačka industrija i tehničke djelatnosti (4300), administracija (3700) i građevina (3600). Velika potražnja postoji i za čistačima i medicinskim osobljem, a na stranicama HZZ-a trenutno je otvoreno više od 400 oglasa za zapošljavanje umirovljenika, prenosi tportal.
Rast broja zaposlenih starijih osoba sve je izraženiji. U ožujku prošle godine bilo ih je oko 58.600, a prije pet godina ukupno ih je radilo tek nešto manje od 29.000. Očekuje se da bi broj zaposlenih umirovljenika mogao dodatno rasti s novom mirovinskom reformom. Njome se predlaže omogućiti svim umirovljenicima rad na puno radno vrijeme uz istovremeno primanje polovice mirovine – pogodnost koja je dosad bila rezervirana samo za neke skupine. Umirovljeničke udruge poručuju da većina starijih osoba u Hrvatskoj radi iz nužde, a ne zbog osobnog ispunjenja, kako je češće slučaj u zapadnoeuropskim zemljama.