Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 173
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
NA RAČUNIMA IMAJU PO 14.000 EURA

Sedam od 10 lanjskih umirovljenika 2. stupa vratilo se u 1. stup jer im je to povoljnije

Zagreb: DZS objavljuje kona?ne rezultate Popisa stanovništva 2021
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
28.03.2023.
u 11:03

Prošla je godina za fondovsku industriju bila druga najlošija u nešto više od 20 godina rada, te su prosječni prinosi hrvatskih mirovinskih fondova 2. stupa bili u minusu od četiri do 5,25 posto

Prosječno plaćeni radnik koji je dvadeset godina uplaćivao 5 posto mirovinskih doprinosa u drugi stup trenutačno ima oko 150 tisuća kuna, odnosno 20 tisuća eura mirovinske štednje. Oko 96 tisuća kuna iznos je uplaćenih doprinosa, a razlika od gotovo 53 tisuće kuna prinosi su koje su ulaganjima ostvarili fondovi 2. stupa. Svejedno, sedam od deset osiguranika 2. stupa koji su lani stekli uvjete za odlazak u mirovinu vratilo se u državni mirovinski sustav jer im je to povoljnije. Svi su oni donijeli sa sobom u proračun i ušteđeni iznos štednje – lani oko 1,1 milijardu kuna.

Prema podacima Regosa za 2022. godinu, oko 10 tisuća povratnika u prvi stup na svojim je računima imalo prosječno 107 tisuća kuna, dok je nešto više od tri tisuće osiguranika koji su zadržali mirovinu 2. stupa imalo prosječno 240 tisuća kuna. Mirovinski fondovi smatraju da će za pet godina, ne bude li nekih globalnih šokova kao prošle godine, polovica osiguranika 2. stupa ostajati u dvostupnoj mirovini, a do 2042. godine samo će se 20 posto radnika s najnižim plaćama vraćati u državni prvi stup.

Foto: Hrvatske Šume

Prošla je godina za fondovsku industriju bila druga najlošija u nešto više od 20 godina rada, te su prosječni prinosi hrvatskih mirovinskih fondova 2. stupa bili u minusu od četiri do 5,25 posto. Visoka inflacija i rat u Ukrajini srezali su lani svjetske dioničke indekse do 20 posto, a obvezničke 16 posto, tako da su svi ulagači bili na gubicima, ističe Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima.

Mirovinski fondovi A-kategorije (za najmlađe radnike) potkraj prošle godine imali su na inozemnim tržištima uloženo oko 29 posto neto imovine, a fondovi B-kategorije nešto manje od četvrtine. Prva dva mjeseca ove godine bila su bolja te su se prinosi fondova 2. stupa vratili u plus, osim kod fondova C-kategorije gdje su i dalje bili u blagom minusu. Vlada je najavila izmjenu zakona prema kojoj fondovi neće morati radnike kojima nedostaje pet godina do mirovine automatski prebacivati iz B u C-kategoriju, koji su zbog pravila ulaganja najmanje rizični. No, sad se gubi i na državnim obveznicama, a ne samo na dionicama.

Netoimovina fondova 2. stupa na kraju 2022. iznosila je 132,2 milijarde kuna, što je za oko 809 milijuna kuna manje u odnosu na kraj 2021. godine, bez obzira na to što su u toj godini zaposleni uplatili 8,3 milijarde kuna novih mirovinskih doprinosa. Iz fondova je u prošloj godini isplaćena gotovo 2,1 milijarda kuna, i to 180 milijuna kuna mirovinske štednje otišlo je nasljednicima nakon smrti 1723 člana fonda u radnoj dobi, zatim 784 milijuna kuna za isplatu mirovina drugog stupa i milijardu i 125 milijuna državnom proračunu za mirovine osoba koje su se vratile u državni prvi stup.

VIDEO Objavili da je Hrvatska 5. najbolja zemlja za umirovljene u EU, Hrvati u komentarima nisu se složili

Komentara 7

DU
Deleted user
11:19 28.03.2023.

Normalno... Bolje živjeti od 15% koje ti uplaćuju drugi, nego od 5% koje si si uplaćivao sam. Kada je tako postavljen cijeli sustav, ništa nije čudno... Pa ne zovemo se bez veze uhljebistan, država smo gdje je isplativije bistvovati nego raditi.

Avatar AP (autokratski premijer)
AP (autokratski premijer)
13:52 28.03.2023.

A da ne govorimo kako je sadašnje stanje neodrživo i zbog toga što novaci na tržištu rada mogu birati između rada za tuđu mirovinu i lošu plaće ovdje ili rada za svoju mirovinu i bolju plaću vani. Znači da je odlazak vani win-win za mlade.

Avatar AP (autokratski premijer)
AP (autokratski premijer)
11:59 28.03.2023.

Prvi stup nije ništa drugo nego transfer iz proračuna pa je samim tim tih 15% dodatni porez na plaću. Pored onih 20%, prireza i uplata za zdravstveno. A onaj kome se taj porez uzima nema ama baš ništa od toga.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije