4. GARDIJSKA BRIGADA PAUCI

Prvi borbeni zadatak bilo je oslobađanje Kruševa, odigrali su ključnu ulogu u akciji Maslenica

Ministri Medved i Krstičević u Splitu na proslavi obljetnice Pauka
Foto: Milan Sabic/PIXSELL
1/3
28.04.2025.
u 10:55
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Tijekom Domovinskog rata poginula su 193 pripadnika brigade, a oko 1600 ih je ranjeno. Njihove fotografije čuvaju se u spomen kapelici Svetog Križa u vojarni Dračevac u Splitu.

Četvrta gardijska brigada Hrvatske vojske, legendarni "Pauci", osnovana je na samom početku Domovinskog rata. Od skromnih početaka izrasla je u jednu od najelitnijih i najpoznatijih postrojbi, čiji je ratni put ispunjen herojstvom i pobjedama.

Četvrta gardijska brigada Zbora narodne garde (ZNG) formalno je ustrojena 28. travnja 1991. godine, u jeku priprema za obranu Hrvatske. Njezinu jezgru činilo je 130 mladih redarstvenika koji su netom završili obuku za posebne namjene MUP-a u Kumrovcu. Po dolasku u Split 30. svibnja 1991., smještaju se prvo u Hotel Split, a zatim sele zapovjedništvo u Hotel Resnik. Ondje se ustrojava prva bojna pod zapovjedništvom Genta Međugorca, a ubrzo i prve satnije koje vode Ilko Pavlović i Joško Macan. Jedinica se brzo popunjava dragovoljcima, ponajviše iz Kaštela i okolice, što omogućuje formiranje treće satnije pod zapovjedništvom Marija Udiljaka. Dijelovi brigade upućuju se u Imotski, Vrliku i Sinj te Metković i Dubrovnik radi ustrojavanja novih bojni i jačanja obrane na tim područjima. Iako u početku slabo naoružani i bez formalne vojne obuke, pripadnike nove brigade krasili su iznimna hrabrost, motivacija i domoljublje, pod zapovjedništvom prvog ratnog zapovjednika, generala Ive Jelića.

Svoje ratno iskustvo brigada je stjecala u borbama, vođena geslom "In hoc signo vinces" (U ovom ćeš znaku pobijediti). Prvi borbeni zadatak bilo je oslobađanje Kruševa kod Zadra u srpnju 1991. godine. Ubrzo slijede teške obrambene bitke i akcije na širem području Dalmacije – od Zadra, preko Sinja, Drniša, Šibenika (gdje dijelovi brigade sudjeluju u obrani drniškog područja tijekom Bitke za Šibenik u rujnu 1991.) do Vodica. Nakon stabilizacije bojišnice u zaleđu, brigada daje ključan doprinos u operacijama oslobađanja dubrovačkog područja, posebno u operacijama "Tigar" i "Vlaštica". Ove prve pobjede i stečeno iskustvo bili su presudni za daljnji razvoj i jačanje brigade koja je uskoro preustrojena i formalno dobila naziv "Gardijska".

Pravi pokazatelj snage i sposobnosti 4. gardijske brigade uslijedio je u Operaciji Maslenica u siječnju 1993., koja se često smatra prekretnicom u njezinom ratnom putu i potvrdom elitnog statusa. Brigada je odigrala jednu od ključnih uloga u ovoj uspješnoj akciji Hrvatske vojske. Posebno težak i značajan izazov bila je Operacija "Zima '94", provedena u ekstremnim zimskim uvjetima na Dinari krajem 1994. godine. Pod zapovjedništvom generala Damira Krstičevića, brigada je, zajedno s drugim postrojbama HV-a i HVO-a, u iznimno teškim borbama na temperaturama do -30°C oslobodila strateški važan teritorij, otvorivši put prema Kninu i spriječivši pad Bihaća. Uslijedilo je sudjelovanje u nizu ključnih oslobodilačkih operacija koje su dovele do konačne pobjede: "Skok 1", "Skok 2", "Ljeto '95", krunska operacija "Oluja", "Maestral" i "Južni potez".

Tijekom Domovinskog rata poginula su 193 pripadnika brigade, a oko 1600 ih je ranjeno. Njihove fotografije čuvaju se u spomen kapelici Svetog Križa u vojarni Dračevac u Splitu. Upravo pred sam kraj rata, tijekom operacije "Južni potez" 9. listopada 1995., u borbama kod Mrkonjić Grada poginuo je general Andrija Matijaš Pauk. Njemu u čast, brigada je nedugo zatim dobila svoj slavni nadimak – "Pauci".

Preustrojem Hrvatske vojske 2008. godine, legendarna 4. gardijska brigada integrirana je u sastav Gardijske motorizirane brigade, čuvajući svoju tradiciju kao 2. motorizirana bojna "Pauci", koja je kasnije preimenovana u 3. mehaniziranu bojnu "Pauci". 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije