Dvije mlade Njemice doživjele su neugodno iznenađenje kada su ih po dolasku na Havaje pritvorili i deportirali radi "nedovoljno isplaniranog putovanja". Naime, Charlotte Pohl (19) i Maria Lepere (18) stigle su u Honolulu gdje ih je rigorozno ispitala Carinska i granične zaštite (CBP).
Djevojke su namjeravale istraživati Havaje prije nastavka putovanja u Kaliforniju i Kostariku, ali nisu osigurale smještaj za svojih pet tjedana boravka. Upravo je taj nedostatak organizacije privukao pozornost CBP-a, iako su imale odobrenu ESTA autorizaciju, prema izvješću njemačkog lista Ostee-Zeitung. Sumnjalo se da imaju namjeru ilegalno raditi, pa su nakon dugotrajnog ispitivanja uhićene i odvedene u centar za deportaciju, izvijestio je Beat of Hawaii. Pretresli su ih, skenirali cijelo tijelo pa ih obukli u zelene zatvorske uniforme. Uvjeti u pritvoru bili su teški, s pljesnivim madracima, osnovnim sanitarnim prostorijama i upozorenjima stražara da ne jedu pokvarenu hranu piše Daily Mail.
Charlotte Pohl & Maria Lepere arrived in Honolulu from Auckland with plans to explore Hawaii before continuing to California & Costa Rica backpacking. They admitted to intentions to freelance & had no fixed hotel plans. They were detained & deported.https://t.co/YzZXRXkVx1 pic.twitter.com/I18Ymw8EDo
— Fly Sistah 🪷 (@Fly_Sistah) April 20, 2025
Sljedećeg jutra, djevojke su prebačene natrag u zračnu luku u Honolulu i deportirane, a zatražile su da ih se deportira u Japan. Njemačko ministarstvo vanjskih poslova kasnije je upozorilo putnike da ESTA odobrenje ne jamči ulazak u SAD te da granični službenici imaju pravo uskratiti ulaz. Broj posjetitelja iz mnogih europskih zemalja u SAD rapidno pada, a američki državni tajnik Marco Rubio pokušava umiriti zabrinutost putnika. "Ako ne dolazite u Sjedinjene Države kako biste se pridružili prosvjedima Hamasa, ili da nam govorite kako je Hamas u pravu, ili... izazivate sukobe na našim kampusima, stvarate nerede na našim ulicama i vandalizirate naša sveučilišta, onda nemate razloga za brigu" rekao je Rubio.
Međutim, unatoč tomu broj inozemnih posjetitelja u SAD smanjio se za gotovo 12 posto prošli mjesec u odnosu na ožujak 2024., prema podacima Međunarodne uprave za trgovinu. Dok Trumpove carine zabrinjavaju međunarodne putnike zbog financijskih posljedica, priče o pritvorima dodatno odvraćaju mnoge od putovanja u SAD. Kanadskoj glumici Jasmine Mooney uskraćen je ulazak dok je pokušavala ući iz Meksika u San Diego, nakon što joj je radna viza opozvana u studenom tijekom putovanja iz Vancouvera u Los Angeles. Mooney je završila u pritvoru na 12 dana. Kazala je da se osjećala kao da je "oteta" i dio nekog eksperimenta. "Ono što se događa je krajnje nepravedno i znam da postoji bolji način za to" kazala je glumica za ABC10.
Ovakvih slučajeva nije malo. Lucas Sielaff (25) ulazio je automobilom iz Meksika u SAD sa svojom američkom zaručnicom kada su ga, kako tvrdi, granični službenici optužili za kršenje uvjeta 90-dnevne turističke dozvole. Sielaff, koji tvrdi da je posjedovao valjanu vizu i više puta posjećivao SAD, stavljen je u lisice, okove i odveden u prepuni imigracijski centar gdje je proveo 16 dana prije povratka u Njemačku. "Još uvijek imam noćne more i nisam se vratio u normalu" rekao je Sielaff za Financial Times o užasnom iskustvu. Nadalje, Becky Burke, velška putnica koja je obilazila Sjevernu Ameriku, je također zaustavljena na granici između SAD-a i Kanade 26. veljače i zadržana gotovo tri tjedna u pritvornom centru u Washingtonu, objavio je njen otac Paul Burke na Facebooku. Naveo je da je optužena za korištenje neodgovarajuće vize te je nakon 19 dana pritvora, prevezena je u zračnu luku "u lancima na nogama, struku i lisicama".
Jessica Brösche (26) provela je više od šest tjedana u pritvoru, uključujući više od tjedan dana u samici, nakon zaustavljanja na prijelazu Tijuana 25. siječnja. Njemačka tattoo umjetnica je uhićena od strane CBP-a dok je pokušavala proći kroz kontrolnu točku u San Diegu. Brösche je putovala sa svojom američkom prijateljicom Nikitom Lofving kao turistkinja putem ESTA programa. Upoznalesu se u Tijuanai i nosile su opremu za tetoviranje, a imigracijski službenici navodno su optužili Brösche da je radila u SAD-u tijekom prethodnog ulaska putem ESTA programa, koji provjerava ispunjava li netko uvjete za ulazak u SAD bez vize. Brojne zemlje izdale su upozorenja za putovanja u SAD, uključujući Njemačku, koja je ažurirala svoje upozorenje navodeći da je "ulazak u Sjedinjene Države isključivo na diskreciji američkih graničnih vlasti".
>> FOTOGALERIJA Ako sutra izbije rat, evo gdje je najsigurnije otići: Na popisu i jedna zemlja blizu Hrvatske
Razumijem potrebu povećane kontrole ulaska u državu to nije problem no problem je kada praktično nedužni turisti dožive ovakve neugodnosti. Osobno, odgovio bih svaki odlazak u SAD dok je Trump na vlasti.