
Ideja uvođenja preferencijskog glasanja na parlamentarnim izborima počela je jačati nakon što su građani vrlo dobro primili (i iskoristili) takvu mogućnost na euroizborima.
Izmjene izbornog zakonodavstva predložili su već GONG-ovci, Laburisti, Reformisti, sada čak i SDP-ovci pripremaju svoj prijedlog... Nema sumnje da je katalizator koji je ubrzao uvođenje preferencijalnog glasanja već na izborima 2015. bila inicijativa udruge U ime obitelji. “Znakove vremena”, kako to voli kazati Milan Bandić, koji je usput također za preferencijsko glasanje, ovaj put najbolje je pročitao inače tvrdoglavi šef Vlade i SDP-a Zoran Milanović. Kaže da on “protiv preferencijskog glasanja zaista nema ništa” i da će preferencijski princip s EU izbora preseliti na izbore za zastupnike u Saboru.
Dovoljan mu je, kaže, i prešutan pristanak HDZ-a “koji ionako s time nema problema”. I doista, Večernji je već u kolovozu pisao kako će vrh HDZ-a podržati uvođenje preferencijskog glasanja. Sada je šef HDZ-a Tomislav Karamarko okrenuo ploču i rekao kako preferencijsko glasanje ne želi na idućim parlamentarnim izborima. Osim što je tim reteriranjem zbunio kolege u stranci, dojma smo kako si je zabio politički autogol. Izolirao se i sada je sam protiv svih, a birači to mogu čitati i kao njegov strah od gubitka kontrole nad izborom saborskih zastupnika.
>>'Zastupat ćemo da se na parlamentarne izbore preslika model s europskih izbora'
>>HDZ neće podržati Milanovićevo uvođenje preferencijalnog glasovanja