ČUVARI ĆE DOBITI POJAČANJE

Ilegalni ribolov u Lonjskom polju prijeti cijelom ekosustavu: 'Moramo djelovati'

Konferencija za novinare o suzbijanju ilegalnog ribolova na području Parka prirode Lonjsko polje
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
1/15
10.04.2025.
u 17:55

Riblji fond je ključan za opstojnost mnogih drugih divljih vrsta čiji rast i razvoj ovisi o njima, uključujući ptice i druge životinje koje ovise o ribama kao izvoru hrane

U zadnjih nekoliko godina čuvari u Parku prirode Lonjsko polje zabilježili su oko 450 lokacija na kojima su pronađene mreže kojima su krivolovci lovili ribu. No, samo je pet takvih čuvara na 50.000 hektara područja koje pokriva Park prirode Lonjsko polje pa će sada, u vrijeme kad je krivolov ribe najveći, dobiti pojačanje. Lonjsko polje, jedno od najvažnijih močvarnih područja u ovom dijelu Europe i ključna lokacija za mrijest ribe u Dunavskom slivu, suočava se s ozbiljnim prijetnjama zbog ilegalnog ribolova. Svakog proljeća dolazi do visokog vodostaja rijeke Save te savske vode rijekama Lonjom, Strugom i Ilovom poplavljuju nizinske pašnjake i stvaraju gotovo savršene uvijete za mrijest ribe. Međutim, upravo u tom osjetljivom razdoblju, kada odrasle ribe migriraju u poplavne zone, ilegalni ribolovci pregrađuju migratorne putove riba i masovno izlovljavaju riblji fond u fazi reprodukcije, što ima ozbiljne posljedice za biološku ravnotežu ovog jedinstvenog ekosustava.

„Kada u google upišete Lonjsko polje izlaze svi superlativi vezani uz to da je ovo područje jedno od najvažnijih mrijestilišta slatkovodne ribe u Europi. Ukoliko to želimo zadržati, moramo djelovati", ističe Domagoj Šejatović, ravnatelj Parka prirode Lonjsko polje koji je bio domaćin današnjeg operativnog sastanka na kojem su sudjelovali predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, djelatnici Parka prirode, Zavoda za zaštitu prirode i okoliša, Ministarstva unutarnjih poslova, predstavnici Državnog inspektorata te ovlaštenici ribolovnog prava i njihove ribočuvarske službe. Ove institucije će u nadolazećem razdoblju koordinirano djelovati u suzbijanju ilegalnog ribolova s ciljem smanjenja ilegalnog ribolova i zaštite ribljeg fonda Parka prirode Lonjsko polje.

„Ono što žalosti je da je najveći ilegalni ribolov upravi u fazi mrijesta, i pred Uskrs. Zato smo odlučili djelovati upravo sada. Kako bi učinkovito odgovorili na ovaj izazov, buduće djelovanje usmjereno je na zajednički ribolovni nadzor koji uključuje ribočuvarske službe, policijske snage, službe zaštite prirode te ovlaštenike ribolovnog prava. Ovaj tim će koordinirano pratiti i reagirati na ilegalne ribolovne aktivnosti na cijelom području, koristeći sve dostupne resurse i stručnost", napominje Domagoj Šejatović.

Inicijativa za sastankom došla je iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije gdje su postali svjesni kako se ilegalni ribolov, koji je na ovom području postao ozbiljan problem, posebno u vrijeme poplava kada ribe migriraju u poplavne zone, ne može suzbiti bez zajedničkog angažmana i zajedničkog odgovornog djelovanja svih institucija i službi. „Šaljemo jasnu poruku svima onima koji se žele na ovakav način obogatiti i koji nanose ogromne štete eko sustavu. Ovo je jedno od najvažnijih mrijestilišta u Europi i ilegalni ribolov stvara puno veću štetu od puke vrijednosti ribe jer onemogućava njeno razmnožavanje. Ta područja će nestati ako ne uvedemo pojačane kontrole. Zeleni kriminal stoga dobiva sada protivnika koji će se uhvatiti u koštac s time", rekao je Željko Vuković, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Na sastanku je istaknuto i kako ilegalni ribolov u Parku prirode Lonjsko polje ne ugrožava samo gospodarske vrste riba, već ima i dugoročne posljedice na ekosustav. Riblji fond je ključan za opstojnost mnogih drugih divljih vrsta čiji rast i razvoj ovisi o njima, uključujući ptice i druge životinje koje ovise o ribama kao izvoru hrane. Smanjenje broja riba stoga dovodi do smanjenja populacija drugih divljih životinja.

Komentara 2

LA
Lažemose
11:23 20.04.2025.

Sjam se, kako neki kažu u mračlno doba socijalizma, domaće stanovništvo je ribom hranilo svinje, pa je i meso imalo riblji okus. Nije propao eko sustav. Sada u doba demonkracije sve propada, a najviše homo sapiens.

LU
Luxer
20:53 10.04.2025.

Snajperiste ?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije