Ispitana Vjera Andrijić

Evo što je posljednja partizanka ispričala na sudu u Splitu o ratnim zločinima iz 1945.

Na Milanovićevu inauguraciju stigla i posljednja partizanka sa Sutjeske, 101 joj je godina
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
1/3
29.04.2025.
u 14:06
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Vitalna Splićanka Vjera Andrijić (101) svjedočila je o bitki u Širokom Brijegu

Sudac istrage saslušao je posljednju partizanku Vjeru Andrijić (101) u pratnji odvjetnika Ante Nobila na Županijskom sudu u Splitu, gdje je ona prisustvovala kao svjedokinja, a ne osumnjičena, u vezi s ratnim zločinom iz 1945. Odvjetnik je bio prisutan kao osoba od povjerenja, prema zakonskim mogućnostima za takve situacije, poput svjedočenja putem videoveze ili iskazivanja žrtava. Saslušanje je trajalo oko sat vremena, tijekom kojeg je vitalna Splićanka ponovila svoj iskaz o bitki u Širokom Brijegu 1945., gdje je kao partizanka sudjelovala u osvajanju franjevačkog samostana, piše Slobodna Dalmacija. 

Istaknula je da su iz samostana pucali na partizane, da je ranjena u ruku, ali je nastavila pružati pomoć ranjenicima. Potvrdila je da je zarobljeno desetak svećenika, no nije znala što se s njima dalje dogodilo. Tada 21-godišnja članica 1. dalmatinske brigade Vjera je preživjela i bitke na Sutjesci i Neretvi, a danas, unatoč dobi, ostaje bistre svijesti i ne koristi naočale. Nakon nje, iskaz je dao 50-godišnji svjedok iz Segeta, koji je informacije prenio na temelju priča svojeg pokojnog susjeda, partizana iste generacije kao Vjera, preminulog krajem 1990-ih. 

Svjedok je prepričao susjedove priče o borbi za samostan i oružanom otporu, predloživši saslušanje obitelji pokojnika i ukazavši na dostupne knjige i internetske izvore o događaju. Zamjenica državne odvjetnice Julijana Stipišić ispitala ga je o motivima za javljanje i poznavanju ratnog prava, no knjige koje je donio nisu razmatrane. Istraga, pokrenuta 2005. nakon pronalaska 18 tijela u zajedničkoj grobnici u Zagvozdu, utvrdila je nasilnu smrt i identificirala četiri franjevca: Melhiora Prlića, Zdenka Zubaca, Julijana Kožula i Maksimilijana Jurčića nakon ekshumacija u Zagvozdu i Vrgorcu. 

Prema istražnim nalazima, franjevce su 6. do 8. veljače 1945. ubili nepoznati pripadnici partizanskih dalmatinskih brigada. Dvanaest svećenika ubijeno je u Širokom Brijegu, a najmanje osam odvedeno u Zagvozd i Vrgorac, gdje su mučeni i ubijeni. U Zagvozdu su zarobljenike mučili, bacali s kuće na liticu i usmrtili vatrenim oružjem, što je prema istrazi ratni zločin počinjen po partizanskoj naredbi.


 
Ključne riječi

Komentara 30

LE
LetItBe
14:48 29.04.2025.

Ratni zločin je neupitan. Frapantna je hladnoća ljevice na te zločine i relativizacija istih.

Avatar R2D2
R2D2
15:13 29.04.2025.

Pamćenhe ju navodno služi kad tvrdi da su svećenici pucali, no nema blage veze o njihovoj sudbini, tu joj je nekako sve iz mozga ishlapilo. 🤮🤮🤮🤮

BR
branding16
15:05 29.04.2025.

U monstruoznim zločinima u Širokom brijegu 7. veljače 1945., partizani osmog dalmatinskog korpusa u čijim postrojbama je bio i otac Josipovića, ubili su 30 franjevaca. Natjerali su ih podrum samostana nakon čega su ga zapalili. Do 1990. taj podrum je je bio zatvoren i čuvala ga milicija te se nitko nije smio ni približiti.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije