Iako Rafinerija nafte u susjednom Brodu (BiH) već gotovo sedam godina ne radi, stanovnici Slavonskog Broda opet udišu najzagađeniji zrak u Hrvatskoj, a prema nekim podacima, i u Europskoj uniji. Nakon što je, prema izvješću Europske agencije za okoliš o prosječnoj dvogodišnjoj koncentraciji lebdećih čestica PM2,5, Slavonski Brod prije četiri godine bio na trećem, prije tri godine na šestom, a pretprošle i prošle godine na neslavnom prvom mjestu, po najnovijem, prosječna dvogodišnja koncentracija lebdećih čestica PM2,5 na dvije brodske mjerne postaje bila je više od 25 µg/m3. Iz ekoloških udruga stižu upozorenja da je stanje alarmantno. Koncentracije štetnih lebdećih čestica PM2,5 već gotovo mjesec dana u kontinuitetu su povišene, a na popisu potencijalnih krivaca su kućna ložišta, promet, zagađenje iz susjedne BiH… Građani traže konkretna rješenja i podsjećaju da zagađeni zrak utječe i na zdravlje. – Zrak je stalno u crvenom, što znači da je onečišćen, žarkocrvenom, što je znak za jako onečišćen zrak ili pak u ljubičastom, što je znak za izuzetno onečišćen zrak. U Slavonskom se Brodu od 14. siječnja u kontinuitetu bilježe visoke vrijednosti lebdećih čestica PM2,5 – kaže Peter Tot-Đerđ, predsjednik ekološke udruge Eko-Integral.
I u drugim dijelovima Hrvatske u siječnju i veljači izmjerene su povećane vrijednosti lebdećih čestica. Međutim, Brođane posebno zabrinjava što su brodske mjerne postaje kontinuirano 28 dana u crvenom i ljubičastom. Koncentracije lebdećih čestica PM2,5 penjale iznad 100, pa i iznad 160 µg/m3, što je doista alarmantno. Usto, Slavonski Brod je na prvom mjestu u Hrvatskoj i s onečišćenjem lebdećih čestica PM10. Na obje mjerne postaje u prošloj godini dnevni prosjek PM10 više od 60 puta bio je iznad 50 mikrograma po kubnom metru, a granični broj dana je 35. Samo u prvih 35 dana ove godine dnevni prosjeci PM10 bili su 17 puta iznad 50 µg/m3. U dva navrata su i više od 20 sati u kontinuitetu mjerene koncentracije sumporovodika (H2S) iznad granične vrijednosti od 7 µg/m3, ali i iznad 22 µg/m3. Sve je to vrlo zabrinjavajuće i postoji velika šansa da Slavonski Brod ponovno i ove godine završi na prvom mjestu na listi Europske agencije za okoliš. – Nažalost, sve institucije i uprave, počevši od lokalne uprave u Gradu Slavonskom Brodu, preko regionalne uprave u Brodsko-posavskoj županiji, sve do Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije jako malo ili ništa ne čine za brodski čist zrak – ističe Tot-Đerđ.
>>Znanstvenici predvidjeli: Hrvatski grad među prvima koji će biti potpoljeni zbog globalnog zatopljenja>>
Udisu li ili ne udisu…. Nagadjanja nikamo ne vode! I zasto usporedbe? Ukoliko je zagadjenje opasnonza zdravlje pucanstva, onda se to zagadjenje treba zaustaviti!!! A nagadjanja rjesavati u birtiji!