Slovenija u finalu igra protiv Srbije koja je u drami pobijedila Rusiju

1/9
Autori: Drago Hudika, Hina
15.09.2017.
u 22:24

Finale Eurobasketa Slovenija - Srbija igra se u nedjelju u 20.30 sati, a utakmica za treće mjesto Španjolska - Rusija u 16 sati

Košarkaši Slovenije i Srbije igrat će u finalu Europskog prvenstva, čija se završnica igra u Istanbulu. U drugoj polufinalnoj utakmici Srbi su pobijedili Ruse sa 87:79. Dan ranije Slovenci su nadjačali Španjolce sa 92:72.

Srbija je protiv Rusije vodila gotovo tijekom čitavog dvoboja, jedino vodstvo Rusije bilo je 6:5, tijekom druge četvrtine, te sredinom treće je imala i 16 pogodaka prednosti (42:26, 57:41), no Rusija je ipak uspjela dovesti susret u neizvjesnu završnicu u kojoj im Bogdan Bogdanović ipak nije dopustio preokret.

Srbija je na krilima odličnih Bogdanovića i Bobana Marjanovića izgradila veliku prednost već u prvih 20 minuta, a tu razliku je održavala sve do rezultata 57:41 u 25. minuti. Uslijedila je velika serija Rusije od 11:0 tricama Šveda, Fridzona i Voronceviča te zakucavanjem Mozgova. No, nakon minute odmora koju je zatražio srpski izbornik Aleksandar Đorđević Srbija je uzvratila serijom 7:0 i ponovno se odvojila na značajnu razliku.

Ipak, Rusija se predvođena Švedom u posljednjoj četvrtini uspjela vratiti i na četiri minute prije kraja smanjiti na 75:73. Na ulasku u posljednje dvije minute bilo je 78:74 za Srbiju uz napad Rusije, no tada je Voroncevič promašio tricu da bi u sljedećem srpskom napadu Bogdanović pogodio za tri poena i odveo Srbiju do nedohvatnih 81:74. Bogdanović je 1.07 minuta prije kraja pogodio i dvicu za 83:76 kako bi otklonio bilo kakvu mogućnost preokreta.

Bogdanović je postigao 24 koša za Srbiju, Marjanović je dodao 18, dok je Aleksej Šved ubacio 33 poena za Rusiju.

Slovenija je do finala, koji se igra u nedjelju u 20.30 sati, stigla s osam pobjeda, dok je Srbija na Eurobasketu ostvarila sedam pobjeda uz jedan poraz i to od Rusije u 2. kolu natjecanja po skupinama (72:75). No, za taj poraz Srbija je uzvratila kada je bilo mnogo važnije.

Španjolska i Rusija će također u nedjelju (16 sati) igrati za brončano odličje.

Rusija - Srbija 79:87 (20:25, 14:23, 23:18, 22:21)

Zadnja četvrtina:

40' - Završila je utakmica u Istanbulu, Srbija je pobijedila Rusiju sa 87:79.

40' - Uzadnju minutu Srbi ulaze sa sedam koševa razlike - 76:83.

39' - Bogdanović zabio tricu 1.44 minute do kraja, Srbija otišla na sedam koševa prednosti. Mozgov ubacio oba slobodna bacanja.

38' - Prekršaj Srbije u napadu. Voroncević zabio jedno slobodno bacanje - 74:78. Ponovno prekršaj Srba u napadu.

37' - Micić zabio tricu.

36' - Igra se posljednjih pet minuta. Šved je zabio tricu i smanjio na dva razlike - 73:75.

35' - Šved je ubacio tricu, a Zubkov zabija za minus pet - 70:75.

34' - Marjanović je zabio za plus osam (65:73).

33' - Guduriću je suđen nesportski prekršaj. Kvocov je ubaio oba slobodna bacanja, Zubkov je ubacio za dva - 65:69

32' - Zubkov je zabio dva, ali je Gudurić zabio tricu.

31' - Kreće rasplet drugog polufinala. Šved ubacio dva slobodna bacanja - 59:66. Rusija se dobro obranila.

Treća četvrtina:

30' - U posljednju četvrtinu Srbija ulazi s devet koševa prednosti - 57:66.

30' - Marjanović ubacio jedno slobodno bacanje kao i Bogdanović - 55:66.

29' - Šved drži Rusiju na životu, zabio je tricu.

28' - Marjanović zabio za dva i vrati Srbiju na deset razlike - 52:62.

28' - Milosavljević zabio tricu.

27' - Sada je za tri poena zabio i Voroncević. Evo Rusa ponovno u igri - 52:57. Rusija je napravila niz od 11:0.

27' - Rusija smanjila prednost Srbije na osam koševa (48:57), za dva je zabio Mozgov.

26' - Fridszon zabio za tri poena, Rusija došla na deset razlike minusa.

25' - Sjajna akcija Srbije, Lucić zakucava za 41:57.

24' - Šved je od tri slobodna bacanja ubacio dva - 41:55.

23' - Zabio je Lučić i vratio Srbiju na 16 koševa prednosti.

22' - Rusi  ne mogu zaustaviti Bogdanovića koji zabija tricu.

21' - Voroncević je zabio tricu - 37:48.

21' - Krenuo je nastavak utakmice.

Druga četvrtina:

20' - Završilo je prvo poluvrijeme druge polufinalne utakmice. Srbija protiv Rusije vodi sa 48:32. U srpskoj reprezentaciji najbolji je Bogdanović s 11 koševa, a kod Rusa je Šved ubacio 14 poena.

20' - Šved zabija za dva.

19' - Sjajna asistencija Marjanovića za Lučića i Srbija odlazi na 16 razlike - 32:48.

17' - Šved pokušava zadržati priključak za Srbijom - 31:44. Odmah je uzvratio Marjanović.

16' - Kvocov je ubacio tricu i smanjio prednost Srbije - 29:42.

15' - Srbija odlazi na 14 razlike. Marjanović i Bogdanović zabili su za dva. Rusija je u drugoj četvrtini zabila samo šest koševa.

14' - Bogdanović je već ubacio 11 koševa, Srbija vodi sa 26:34.

14' - Marjanović je zabio za dva i ponovno vratio Srbiju na šest koševa razlike - 26:32.

13' - Šved je imao tri slobodna bacanja i sva je ubacio - 26:28.

12' - Marjanović je zabio za 20:27. Kvocov je u sljedećem napadau zabio tricu za Rusiju.

11' - Počela je druga četvrtina.

Prva četvrtina:

10' - Mičić sa zvukom sirene zabio za vodstvo Srbije - 20:25.

9' - Voroncević zabio tricu - 20:21.

9' - Kvocov zabio za 17:18. Lučić zabio za Srbiju.

8' - Šved iz slobodnih bacanja smanjio prednost Srbije - 15:16.

8' - Marjanović zabio oba slobodna bacanja - 10:16. Šved je ubacio tricu i smanjio prednost.

6' - Srbija je otišla na šest koševa razlike - 8:14. Bogdanović je položio za dva koša.

5' - Marjanović je pogodio oba slobodna bacanja. Sada je srbija napravila seriju od 7:0 - 6:12

4' - Bogdanović je zabio tricu - 6:10.

4' - Rusi su napravili 6:0. Mozgov je zakucao.

3' - Mozgov je ubacio i smanji prednost Srbije.

2' - Voroncević je zabio prve koševe za Rusiju - 2:5.

2' - Srbija vodi sa 3:0. Birčević je zakucao.

1' - Kuzmić je zabio jedno slobodno bacanje. Srbija vodi sa 1:0.

1' - Počela je utakmica.