Jedan od najželjenijih dijamanata svijeta bit će bar nakratko dostupan pogledima smrtnika. Slavni dragulj De Beers Millennium Star (Milenijska zvijezda), savršene vanjske i unutrašnje čistoće, bit će zvijezda izložbe "Dijamanti", koja će biti postavljena u Britanskom prirodoslovnom muzeju od 8. srpnja do 26. veljače. Prekrasan dijamant poznat je i po smjelu, no neuspjelu pokušaju pljačke 2000., pa će ga na izložbi pratiti dodatno osiguranje.
203-karatni light show
Milenijska zvijezda posebno je vrijedna jer je sa 203,40 karata najveći bezbojni dijamant na svijetu savršene čistoće. Taj je dragulj iskopao kopač dijamanata u zairskoj pokrajini Mbuji-Mayi. Lokalni kupac draguljara De Beersa odmah je prepoznao jedinstveni kamen od 777 karata te ga je otkupio.
Uvidjevši kakvog su se blaga dočepali, De Beersi su odustali od uobičajenoga postupka pri rezanju dijamanata da se rezanjem postigne što je moguće manji gubitak mase kamena. Tako je pri rezanju Milenijske zvijezde žrtvovano gotovo 75 posto izvornog kamena kako bi nastao najspektakularniji bezbojni dijamant. Nakon što je Milenijska zvijezda bila gotova, De Beersi su odlučili s njime proslaviti dolazak novog milenija, pa je otpravljen u londonski Millennium Dome gdje je točno u ponoć osvijetljen laserima čiju je svjetlost reflektirao u spektakularnom light showu.
Čistači čuvari
Međutim, Milenijska zvijezda je zbog svoje procijenjene vrijednosti od oko 3850 milijuna kuna privukao i drukčije posjetitelje od ljubitelja dragulja i onih koji za njima čeznu. Osiguranje je 1. rujna 2000. zamijetilo da je neki muškarac ušao s videokamerom. Odmah je o tome obaviještena policija, koja je tjedan poslije upravu Millennium Domea upozorila da postoji opasnost od pljačke. Izloženi dijamanti su 6. studenoga zamijenjeni umjetnima, a zgradu je osiguravalo 90 dodatnih policajaca, prerušenih u čistače. Iako se pljačka trebala dogoditi toga dana, odgođena je zbog visokih valova na Temzi, kojom su pljačkaši namjeravali pobjeći gliserom.
Plan iz "Jamesa Bonda"
Dan poslije, malo prije 9.30 sati, ulaz u Millennium Dome provaljen je buldožerom na kojemu su bila trojica muškaraca u oklopima i s plinskim maskama na licu, naoružani pištoljem za čavle i maljevima. Njihov je pomagač u zgradi bacio nekoliko dimnih bombi. Plan je bio jednostavan ispaliti nekoliko čavala u zaštitni pokrov od pleksiglasa, proširiti rupu maljevima i, dok traje panika, nestati čamcem.
No čim su razbili staklo, ščepali su ih "čistači", ovoga puta s isukanim oružjem. Plan kojega se ne bi stidio ni James Bond ometen je bez ispaljenog hica zahvaljujući sitnici koju su pljačkaši previdjeli jedan od vođa bande bio je pod stalnim policijskim nadzorom u posljednja tri mjeseca. Nakon tromjesečnog suđenja Ray Betson, Bill Cockram, Aldo Ciarrrochi, Bob Adams i Ken Meredith osuđeni su na ukupno 71 godinu zatvora. Terry Milliam umro je u pritvoru od raka. Zanimljivo je što su i pljačkaši poslije kazali da je njihov plan bio krajnje apsurdan, no u vrijeme planiranja pljačke činio se savršeno izvedivim.
Tako je Milenijska zvijezda spašena od pljačkaša, štoviše, stekla je aureolu nedodirljivosti kradljivcima. Dijamant je ipak povučen od očiju javnosti sve dok supermodel Iman nije 2002. godine potpisala promotivni ugovor s De Beersima u sklopu kojega je bilo predviđeno da na ogrlici od 2000 dijamanata nosi i Milenijsku zvijezdu. Upravo je tom najspektakularnijom i najskupljom ogrlicom na svijetu impresionirala okupljene na Canneskom filmskom festivalu 2002. godine. Milenijska zvijezda vraća se u trezore De Beersovih, da bi uskoro ponovno zasjala u Britanskom prirodoslovnom muzeju.