U proljeće inače opada broj oboljelih od upale pluća, međutim na Odjelu interne medicine s pojačanom intenzivnom skrbi KBC-a Zagreb ovih dana bilježe obrnuti trend - značajno više bolesnika nego prijašnjih godina u ovo vrijeme, čak i do 80 posto.
- I među bolesnicima koji dolaze od svojih obiteljskih liječnika i među hospitaliziranim bolesnicima na našem odjelu, između 65 i 70 posto je onih s pneumonijom. To su stariji, imunokompromitirani, s karcinomom pluća kojem se kao komplikacija pridružila pneumonija, ali isto tako imamo i mlade pacijente - kaže dr. Saša Srića, voditelj Odjela.
Upala pluća inače je u 90 posto slučajeva izlječiva antibioticima, međutim, sve je više pacijenata kod kojih antibiotici više ne daju učinka i ne pomažu u suzbijanju bolesti. To se odnosi i na bolesnike s uroinfektima, kod kojih niz antibiotika više ne daje rezultate.
- Zbog neracionalne upotrebe antibiotika dolazi do sve veće rezistencije. Apeliramo na liječnike obiteljske medicine, ali i na ostale, da antibiotike ne daju olako i bez jasne osnove. Bakterijska rezistencija se zbog prevelike upotrebe antibiotika odnosi i na antibiotike koji se propisuju na osobni recept i na bolničke antibiotike. Rezistencija na azitromicin doseže 15 posto a na meropenem i 40 posto - kaže nam dr. Srića.
Velik broj izolata uzetih od pacijenata rezistentno je i multirezistentno te reagira na samo jedan antibioik. Liječnici stoga ponovno apeliraju na nužnost racionalnijeg korištenja antibiotika.
Rezistencija na antibiotike nije u tolikoj mjeri nastala zbog nepotrebne primjene antibiotika, nego zbog toga što SVI SVAKODNEVNO konzumiramo antibiotike u mesu. Pri uzgoju se preventivno životinje drže na antibioticima i mi svtalno jedemo takvo meso. Ne znam što se svi prave ludi.