lakše je nego što mislite

Želite otkriti je li netko psihopat? Bacite pogled na samo jednu stvar na njima!

shutterstock
22.04.2025.
u 16:30
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

“Psihopati mogu djelovati hladnokrvno i hrabro, ali to je lako kada ne osjećate strah. Bez emocija koje vas sputavaju, mnogo je jednostavnije donositi radikalne ili opasne odluke.”

Psihopati nisu uvijek onakvi kakvima ih zamišljamo – hladnokrvni zločinci ili filmski negativci. U stvarnosti, mnogi od njih uspješno se uklapaju u društvo, često djelujući šarmantno, elokventno i smireno. No, ispod te površine može se skrivati emocionalna praznina koju nije lako uočiti, piše LADBible

Psihopati koji su dijagnosticirani antisocijalnim poremećajem ličnosti (ASPD) ponekad i sami dijele svoja razmišljanja i doživljaje, iako se ona, naravno, razlikuju od osobe do osobe. Prema podacima organizacije Mind, čak troje od stotinu ljudi tijekom života razvije ovaj poremećaj.

Nova istraživanja pokazuju da postoji jedan fizički pokazatelj koji nas može upozoriti – pogled. Stručnjaci sa sveučilišta u Ujedinjenom Kraljevstvu otkrili su da oči psihopata mogu otkriti više nego što bismo očekivali. Ključ leži u njihovim zjenicama – i načinu na koji (ne)reagiraju na određene slike i podražaje.

Studija iz 2018. fokusirala se na reakcije sudionika na uznemirujuće fotografije – poput slika osakaćenih tijela i agresivnih pasa. Sudjelovali su i psihopati i osobe koje nisu pokazivale znakove tog poremećaja.

Kod psihopata zjenice se nisu širile prilikom gledanja tih šokantnih sadržaja, što je odstupanje od uobičajene fiziološke reakcije. Kod drugih sudionika zjenice su se proširile – prirodan odgovor tijela na strah ili nelagodu.

1/7

Zašto su zjenice toliko važne? Dan Burley, glavni autor studije s Fakulteta za psihologiju Sveučilišta u Cardiffu, objasnio je: “Naši nalazi pružaju fizički dokaz emocionalnog deficita koji je čest kod psihopatskih prijestupnika. Zjenica se širi kada nas nešto šokira ili uplaši – to je automatska reakcija tijela. Činjenica da psihopati nemaju taj odgovor ukazuje na konkretan, mjerljiv fiziološki pokazatelj njihova emocionalnog stanja”.

Zanimljivo je da se zjenice psihopata šire kada gledaju slike koje izazivaju ugodu, baš kao i kod "nepsihopatskih" sudionika. Ovaj kontrast sugerira da kod psihopata nije riječ o potpunom nedostatku emocija, već o specifičnom deficitu u reakciji na prijetnje.

Profesor Robert Snowden, koji je nadgledao studiju, ističe: “Psihopati mogu djelovati hladnokrvno i hrabro, ali to je lako kada ne osjećate strah. Bez emocija koje vas sputavaju, mnogo je jednostavnije donositi radikalne ili opasne odluke.”

Profesorica Nicola Gray, forenzička psihologinja i klinička supervizorica na projektu, naglašava važnost otkrića: “Ovo je prvi put da imamo objektivne, fiziološke dokaze emocionalnog deficita koji ne zahtijevaju skupu ili invazivnu tehnologiju. Potencijalno otvara vrata novim metodama procjene u kliničkoj psihologiji.”

Iako se često poistovjećuju, psihopatija i antisocijalni poremećaj ličnosti (ASPD) nisu isto. ASPD karakterizira impulzivno, neodgovorno i često kriminalno ponašanje, uz sklonost manipulaciji, laganju i ignoriranju tuđih osjećaja – kako navodi NHS. Psihopatija pak uključuje emocionalnu hladnoću, površnu šarmantnost i nedostatak empatije, ali ne mora nužno uključivati kriminal.

Dakle, ako vam se netko čini previše smiren u uznemirujućim situacijama, možda nije samo "hladne glave" – možda doslovno nema emocionalni odgovor koji bi se u tim trenucima očekivao. Sjetite se: oči ne lažu.

Kako zijevanje utječe na našu osobnost? Istraživanje tvrdi da može pokazati psihopatske osobine!

Komentara 5

Avatar Slay
Slay
07:02 24.04.2025.

Moram pripremiti neku sliku za doma :)

Avatar soli na rep
soli na rep
17:59 22.04.2025.

Testirati političare

Avatar Ležeći Policajac
Ležeći Policajac
20:00 22.04.2025.

Nakon čitanja komentara ovdje na forumu, lako otkrijem.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije