novovalni rock-teatar

Vinilna reizdanja dva albuma grupe Doktor Spira i ljudska bića

PDV Records
27.01.2025.
u 11:35

"Govorimo li o kultnim imenima, teško da je netko "kultniji" od Doktora Spire, tj. glavnog autora Dušana Mihajlovića, a njihova dva albuma kad ih danas slušate, djeluju poput zatvorene vremenske kapsule koja je odnekud izronila i vratila vas u vrijeme kad je rock glazba bila poligon za najhrabrije umjetničke poteze" piše Hrvoje Horvat

Koliko je novi val prije četrdeset pet godina znao biti zanimljiv, pokazuju vinilna reizdanja dva albuma beogradske grupe Doktor Spira i ljudska bića. Govorimo li o kultnim imenima, teško da je netko "kultniji" od Doktora Spire, tj. glavnog autora Dušana Mihajlovića, a njihova dva albuma kad ih danas slušate, djeluju poput zatvorene vremenske kapsule koja je odnekud izronila i vratila vas u vrijeme kad je rock glazba bila poligon za najhrabrije umjetničke poteze.

"Dijagnoza", snimljena 1980., bila je spram prvih radova Električnog orgazma i Šarla akrobate, s kojima dijele mnoge sklonosti, ono što su, otprilike, Pere Ubu i David Thomas bili spram Gang of Four u Velikoj Britaniji. Doktor Spira bio je još više neuhvatljiv u svojoj poetskoj širini i sviračkoj dubini, pa nije ni čudno da je "Dijagnoza" čekala objavljivanje do 1986. I tada je to bilo radikalno, a još više znamo li da je 1977. Mihajlović potpisao hit "Dolazi zima (Prvi sneg)" za grupu Suncokret mladog Bore Đorđevića. Preokret smjera 1980. s Doktorom Spirom bio je novovalni rock-teatar u kojem je sve bilo moguće.

Kao važan protagonist novovalne scene, Mihajlović je bio i snimatelj "Paket aranžmana", na kojem bi Doktor Spira bio savršeni četvrti bend. Stoga su vinili "Dijagnoza" i "Dizajn za stvarni svet" (PDV Records) obavezno štivo za sve željne hrabre i pomaknute autorske vizije. I sjajne minimalističke svirke u jedanaest pjesama "Dijagnoze" i čak 21 dvostrukog, stilski još šireg albuma "Dizajn za stvarni svet" (snimljen 1986., ali objavljen tek 2007. na CD-u zajedno s prvim albumom), koji ima i mnoge karakteristike melodioznosti Idola, jer i u vokalima katkad sadrži manirizme slične Vladi Divljanu.

Nije čudno da VD, bubnjar Šarla, svira na drugom albumu Spire; te 1986. Ekatarina velika postala je veliki bend i domaća varijanta Simple Mindsa, ali Doktor Spira i dalje je nudio radikalan dizajn i pjesme za stvarni svijet na drugom albumu, dugom nizu nadahnutih bisera na kojem Slađana Milošević u camp maniri pjeva "Prvi sneg" i vraća ga njegovu autoru.

Za razliku od izravne britkosti prvog albuma, "Dizajn za stvarni svet" bio je još ambicioznija ploča iz sredine osamdesetih u koju je Mihajlovič uklopio raznovrsniju poetiku. Dotok elektronike i klavijatura te mnogih žanrova, od kabarea, do art-rocka, akustičnih gitara i elemenata jazza, duhačkih instrumenata, plesnih ritmova i udaraljki, do dramatičnih minijatura u kojima se distorzirane gitare Antona iz Partibrejkersa susreću s operetnim vokalima, čini dvostruki vinil pravim izlogom finih pop-art slatkiša i poslastica.

Oba albuma pokazuju inteligentnog autora čiji sjajni tekstovi i zapisi o gradu i emocijama stanovnika i na papiru drže vodu kao pronicljiva urbana poezija. Duhovitost se vidjela i u omotnicama albuma Doktora Spire, na kojima su ljudska bića, tj. Mihajlović, prikazivana nimalo pretenciozno, već u situacijama izokrenute i pomaknute svakodnevice, pa su odlično korespondirali s temama pjesmama.

Ukratko, radilo se o punokrvnim autorskim pothvatima alternativne scene ispred svog vremena čija ljudska bića i diskografski urednici tada, očito, nisu bili pripremljeni na ovako bogate asocijacije Doktora Spire. Svi zainteresirani mogu idućeg četvrtka u Zagrebu sudjelovati u koncertnom izvođenju ovih pjesama, nakon četrdeset godina, u Močvari, gdje zajedno nastupaju Doktor Spira i ljudska bića i Šumski, mlađi bend koji s njima dijeli podosta zajedničkih elemenata u svirci i koncepciji.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije