Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 102
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Badel 1862

Država ulazi u Badel 1862, prva tvrtka u modelu C

\'26.08.2010., Zagreb -    Hrvatski Sabor, Izvanredna sjednica o rebalansu proracuna RH. Izvjestaj o rebalansu podnjela je premijerka Jadranka Kosor.Ministar Suker branio je vladin program rebalansa i
Robert Anić/PIXSELL
27.10.2010.
u 07:06

Do kraja godine trebao bi se utvrditi vlasnički omjer, odnosno udjel koji bi država imala u Badelu, a u veljači se računa na dokapitalizaciju.

Badel 1862 bit će prva domaća tvrtka koja će se spasiti po tzv. modelu C koji je Vlada ove godine predložila. Država će ući u vlasništvo Badela u zamjenu za potraživanja koja od njega ima na osnovi neplaćenih poreza i trošarina.

Restrukturiranje

Jučer je uprava Badela održala sastanak s pet banaka vjerovnika te predstavnicima Vlade. Iz krugova bliskih Vladi doznali smo da se ne odustaje od ulaska u Badel 1862 bez obzira na to što četiri većinska dioničara, Ante Perković, bivši predsjednik uprave Badela, te Ivan Perković, Marijan Ruždjak i Boženko Lozo imaju obvezu objave ponude za preuzimanje zbog stečenih 40,33 posto dionica Badela.

Već nekoliko puta nisu dostavili potpunu dokumentaciju Hanfi, zbog čega se i sumnjalo kako su računali na stečaj Badela, odnosno pretpostavili su da država neće htjeti ući u tvrtku u kojoj postoji nečista situacija. No državu očito više zanima ozbiljnost restrukturiranja koju provodi nova uprava sa Zvjezdanom Blažić na čelu.

– Poslije poslovnog, pred nama je financijski dio restrukturiranja – kaže Blažić. Ulazak države u vlasništvo bio bi spasonosan potez, kaže, jer trenutačno im je najveća briga tekuća likvidnost, koja uključuje plaćanje zateznih kamata državi na temelju nepodmirenih obveza te bankama na osnovi kredita.

Reprogram dugova

– S obzirom na 3000 kooperanata s kojima radimo te na to da 75 posto alkolonih pića izvozimo nadamo se da će država prepoznati važnost ulaska u vlasništvo Badela – nastavila je Blažić i istaknula kako je već i napravljen plan prema kojemu za početak treba odrediti s kolikim bi udjelom država ušla u temeljni kapital Badela, a s obzirom na potraživanja od oko 120 milijuna kuna. Potrebno je tako ustanoviti vlasničke omjere. Taj bi posao poslije konačne odluke države trebalo napraviti najkasnije do Nove godine, a do veljače bi se trebala onda i obaviti dokapitalizacija Badela. S poslovnim bankama dogovara se reprogram kredita. Cilj je da se kratkoročni krediti pretvore u dugoročne, s rokom otplate od pet do osam godina. Dug bankama ne zna se, ali zna se da je malo manji od polovice ukupnih prihoda Badela, koji su oko 400 do 500 milijuna kuna. Nije isključeno da država u konačnici i obavi otpis dijela kamata. Jučerašnji sastanak održan je poslije izvanredne skupštine Badela na kojoj je prihvaćen plan restrukturiranja i održivog razvitka koji podrazumijeva integraciju društava Badel 1862 i Eurobev, prodaju, davanje u zakup imovine koja ne pridonosi profitabilnosti poslovanja te davanje u zalog imovine društva i organizacijsko restrukturiranje. Nedavno je pak Badel prodao Atlanticu Kalničke vode.

Komentara 3

SW
swimm
08:00 27.10.2010.

do sada je badel loše stajao,a sada kad država \"uđe\" vec unaprijed je dogovoren stečaj i prodaja za kunu.

VI
Vito
08:52 27.10.2010.

Država ulazi u Badel 1862, prva tvrtka u modelu C Sigurno bu glavni sioničar vladimir šeks. Njemu očito manjka žestice pa ju sad želi nabavljati besplatno. A niti drugi vladajući nisu daleko od njega. Kako se ponašaju s novcima građanađana kao pijani milijarderi, sad će imati i pokriće u vlasništvu tvornice alkohola. Jedino mi nije jasno zbog čega sad žele svojatati tvornicu partizanskog narodnog herija. Jednog od sedam sekretara skoja. Kunu se da nemaju ništa s komunistima, a sad žele prisvojiti njihovog heroja. Možda kako bi govorili da je on kriv za ovakvo stanje u današnjoj Hrvatskoj.

AM
amato
15:16 28.10.2010.

Naprije su ga opljačkai F. Matulić, pa Sulić i njegova fantomska Bobita iz Ljubuškog, da bi ga Perković skoro dokrajčio. Sada ćemo vidjeti Jacu i njezine kako delaju.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije