Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 180
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Učenici na djelu

Srednjoškolci simulirali saborsku sjednicu, poštovali su i žensku kvotu

Zagreb: Simulirana sjednica Hrvatskoga sabora za učenike srednjih škola
Patrik Macek/PIXSELL
15.05.2017.
u 13:48

U ime predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića sve zastupnike srednjoškolce pozdravio je njegov izaslanik, HDZ-ov zastupnik Jasen Mesić

Iako je Zakon o mirenju na snazi već 14 godina, građani još uvijek ne znaju dovoljno o postupku mirenja kao izvansudskom načinu rješavanju sporova i slabo ga koriste, upozorili su u ponedjeljak zastupnici, srednjoškolci na petoj simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora te iznijeli niz ideja kako to promijeniti.

Trebalo bi, ističu, prije svakog spora upoznati stranke s postupkom mirenja, a osvješćivanje o važnosti mirnog rješavanja sporova trebalo bi početi već u osnovnoj i srednjoj školi.

'Zastupnici', njih 151 iz dva učenička doma i 33 srednje škole, ocijenili su i kako veću zastupljenost postupka mirenja priječi odvjetnički lobi, jer na taj način ostaje bez dijela zarade. Ipak, najvećim problemom drže što građani ne znaju za taj postupak, pa ga i ne primjenjuju, nego se odmah odlučuju otići na sud.

Stranke u parnicama troše novac i vrijeme, a često nisu zadovoljne presudom, osim toga na sud često dolaze s predmetima koji se lako mogu riješiti dogovorom, naglasili su srednjoškolci koji su, poštujući pravu saborsku proceduru, predloži poboljšanja u Zakonu o mirenju i to kroz sedam amandmana.

Zagreb: Simulirana sjednica Hrvatskoga sabora za učenike srednjih škola
1/19

Zauzimajući se veću zastupljenost mirenja u Hrvatskoj, srednjoškolci su naveli kako se u Sjedinjenim Državama mirenjem rješava više od 90 posto sporova, a mirenje je politički prioritet i u Europskoj uniji, posebno Nizozemskoj i Velikoj Britaniji.

Stanje u Hrvatskoj ilustrirali su podacima sa sudova. Na Trgovačkom sudu u Zagrebu u 2008. godini od 264 predmeta mirno je zaključeno svega njih 54, dakle petina, a slično je i na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, te na Viskom trgovačkom sudu, jednom od prvih koji je uveo mirenje.

Srednjoškolci predlažu da se ustroji jedinstven registar izmiritelja, da se licencirane izmiritelje obveže da barem dva puta godišnje educiraju građane o postupku mirenja, da se javna televizija uključi u promoviranje mirenja...

Kao i svih dosadašnjih godina, srednjoškolci zastupnici vrlo su ozbiljno i predano odradili saborsku sjednicu, oformili su klubove i odbore, himnom odali počast Domovini, minutom šutnje prisjetili se svih koji su položili živote za interese hrvatskog naroda i opstojnost hrvatske države.

Poštovali su 'žensku kvotu', Sabor je imao predsjednicu i tajnicu Maju Roglić i Doroteju Brajković, obje iz V. Gimnazije u Zagrebu.

U ime predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića sve zastupnike srednjoškolce pozdravio je njegov izaslanik, HDZ-ov zastupnik Jasen Mesić.

Simulirana sjednica Hrvatskoga sabora za učenike srednjih škola sastavni je dio kurikuluma Građanskog odgoja i obrazovanja kojim se promiče učenje za aktivno i odgovorno građanstvo i razvija demokratska politička kultura među mladima. Organizirala ju je saborska Služba za građane.

Komentara 2

Avatar niwrad
niwrad
14:43 15.05.2017.

Ženska kvota? Jel to ono kad netko dođe na poziciju samo temeljem svojeg spola? Bit će da je. Onda je to školska definicija diskriminacije koja glasi - odvajati, praviti razliku po socijalnim, rasnim, etničnim, vjerskim, individualnim, SPOLNIM, jezičnim, starosnim ilii drugima osobinama, umjesto prema kriterijima koji su potrebni za određenu poziciju, posao i sl. Baš lijepo učite mlade - "žena je nesposobna da se izbori putem kriterija i zato joj trebaju kvote".

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije