Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
DOBILA PRESUDU

'Odštetu mogu tražiti svi koje je SOA ilegalno provjeravala'

tt
Foto: Borna Filić/PIXSELL
1/4
03.10.2016.
u 23:30

Općinski građanski sud potvrdio je da je Sandri Benčić povrijeđeno pravo na poštovanje privatnog života, što je već utvrdio Ustavni sud

Zbog nezakonite sigurnosne provjere koju je nad njom provodila SOA u razdoblju između 17. studenog 2006. i 2. siječnja 2007. nakon što se kandidirala za Vladin Savjet za razvoj civilnog društva, Republika Hrvatska aktivistici Centra za mirovne studije Sandri Benčić mora isplatiti odštetu od 20.000 kuna. Odlučio je tako nepravomoćnom presudom zagrebački Općinski građanski sud usvojivši tužbu aktivistice Centra za mirovne studije koja je tvrdila kako joj je spornom sigurnosnom provjerom povrijeđeno pravo na poštovanje privatnog života. Benčić je od države tražila naknadu štete u iznosu od 80.000 kuna, no sutkinja Ivana Požar smatrala je da je dosuđenih 20.000 kuna dovoljna naknada za pretrpljene duševne boli. U obrazloženju presude sutkinja je navela kako je Benčić povrijeđeno pravo osobnosti na duševno zdravlje, mir i poštovanje privatnog života, ali joj nije povrijeđena čast i ugled.

– Iako je dosuđeni iznos znatno manji od traženog, zadovoljna sam jer je važna simbolika te odštete. Nakon što je već ranije Ustavni sud utvrdio da su mi povrijeđena prava zajamčena Ustavom, sada je i na drugim razinama potvrđeno da takve nezakonite provjere uzrokuju povrede prava osobnosti i da građani u takvim situacijama mogu tražiti odštetu – komentirala je Benčić nepravomoćnu presudu. Posebno je istaknula kako je iznenađena brzinom kojom je donesena presuda u njezinu predmetu, i to nakon samo jednog ročišta.

– Sutkinja je uzela u obzir sve ono što je u presudi naveo Ustavni sud i nije sve činjenice ponovo analizirala – zadovoljna je Benčić. Na sudu je ponovila da je za provođenje provjere saznala od kolegice Sanje Sarnavke koja je primila poziv od muškarca imena Tomislav. Rekao joj je da prikupljaju podatke o Benčić, a poslije je saznala da se radilo o potpunoj sigurnosnoj provjeri koja za tu vrstu posla uopće nije potrebna. Benčić uopće nije znala kada je provjera počela, koliko je trajala, a bilo joj je poznato da uključuje i prisluškivanje telefonskih razgovora. Da je sigurnosna provjera provedena nezakonito, odnosno da je izostao sudski nadzor, da se ne zna tko ju je i kada provodio te koji su podaci njome prikupljeni, Ustavni sud utvrdio je u svibnju 2014. Inače, na čelu SOA-e tada se nalazio Tomislav Karamarko.

>> 'U ime obitelji' podnijela kaznenu prijavu protiv pravnice i aktivistice udruge CMS

Komentara 3

SD
sdpesticid
00:02 04.10.2016.

ovomu ima već deset godina, a kakva je situacija danas ? zna li tko ?

ĆA
ćaćaća
08:26 04.10.2016.

ovim tkz nevladini aktivisti samo muzu naše novce iz proračuna i provode partijsku politiku..sve su to dječica partijaša koja sad više nema partizanske mirovine pa si moraju pronaći sredstva za lagodan život..već treća generacija tako uživa..

BA
basteglogic
09:13 04.10.2016.

to samo pokazuje tko je jos uvijek u svim porama Hrvatske Države,bolje receno tko vlada Državom.Kad neki ljevicar baci na pod staru ženu koja se bori za svoje ideje onda tom ljevicaru nitko ne sudi.Jednosmjerno pravosuđe i sramota da smo od svih postkomunistickih drzava mi i dalje ostali -komunisticka-.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije