'NEMA RAZLOGA ZA BRIGU'

Naš astronom objasnio što se dogodilo na nebu iznad Hrvatske, ali i što je nosila Muskova raketa u svemir

Foto: Čitateljica/Pixsell
1/12
25.03.2025.
u 10:36
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Misteriozna plava svjetlost sinoć je zaintrigirala građane Hrvatske, a astronom Radonić otkrio nam je kako je riječ o uobičajenoj pojavi

SpaceX u vlasništvu Elona Muska jučer je uspješno lansirao raketu Falcon 9 s lansirne platforme na Cape Canaveral Space Force Station na Floridi, a lansiranje se dogodilo u 18.48 sati po srednjoeuropskom vremenu. Zbog razlike u vremenskim zonama i putanje rakete, efekti poput spiralnog traga na nebu postali su vidljivi u Europi kasnije tijekom večeri. Neobična spiralna svjetlost pojavila se i na nebu iznad Hrvatske, a brojni građani snimili su taj trenutak i zapitali se što se događa. Astronom Ante Radonić objasnio nam je što se zapravo sinoć dogodilo. 

- To je uobičajena pojava, mada je kod nas rijetko viđena. Drugi stupanj rakete, prije nego što se baci u atmosferu, ispusti višak goriva, a to su kerozin i kisik. Kad se oni izbace, taj plin se dosta brzo raširi u atmosferi i to je vrlo, vrlo efektno te traje nekoliko minuta da prođe ispred nas, tako da su pojavu vidjeli i iz drugih dijelova Europe. Vidjela se i iz Velike Britanije. Lansiranje američkog vojnog satelita je bilo u 18:48 sati i ovo što ste vidjeli kod nas, to je bilo kad je raketa imala drugi krug u orbitu. Znači, to se dogodilo za vrijeme drugog kruga oko Zemlje kada je zadnji stupanj rakete ispustio gorivo - pojasnio nam je astronom Radonić. 

Objašnjava kako nije riječ o nikakvoj štetnoj pojavi te da je ispušteno možda nekoliko tona goriva. - To nije neka velika količina - ističe. Otkriva i kako je raketa jučer lansirala američki špijunski satelit te da su to inače rakete koje lansiraju satelite u orbitu, poput satelita za internet. - Ova raketa Falcon 9 dosad je lansirana 450 puta - ističe. Radonić kaže kako ovakva pojava dosad nije zabilježena na nebu iznad Hrvatske, no to ne znači da nije uobičajena. 

Upitali smo ga i koliko su stabilne Muskove rakete? - Zapravo su vrlo stabilne. Kad slušamo o eksplozijama, to je nešto vezano za eksperimente i iza toga se krije veliki uspjeh.  Konkretno, kad im je Starship eksplodirao istovremeno se prvi stupanj vratio natrag na rampu, što je jako veliki uspjeh. Znači, danas nitko ne može konkurirati SpaceX-u jer radi ono što nitko drugi ne radi, već preko devet godina vraćaju prve stupnjeve rakete. Starship je najambiciozniji projekt kojeg rade i tu su već tri puta za redom vratili prvi stupanj rakete natrag na rampu, tako da je rampa uhvatila stupanj dok je bio u zraku. Dakle, što se tiče raketa, SpaceX je tu otišao daleko ispred svih - kaže hrvatski astronom. 

Inače, raketa Falcon 9, koju je razvila američka tvrtka SpaceX, dizajnirana je za prijevoz različitih tereta u svemir, a najčešće se koristi za lansiranje satelita, opskrbu Međunarodne svemirske postaje (ISS) te povremeno za misije s ljudskom posadom. Falcon 9 često lansira komunikacijske, meteorološke, znanstvene i navigacijske satelite. Primjerice, veliki dio misija uključuje postavljanje satelita za SpaceX-ov vlastiti projekt Starlink, globalnu mrežu za pružanje internetskih usluga. U jednoj misiji može nositi desetke malih satelita (tzv. "rideshare" misije) ili jedan veći satelit, ovisno o potrebama klijenata poput telekomunikacijskih tvrtki ili vlada.

Kroz misije opskrbe, Falcon 9 nosi kapsulu Cargo Dragon koja dostavlja hranu, opremu, znanstvene eksperimente i druge potrepštine na Međunarodnu svemirsku postaju. Ove misije naručuje NASA u sklopu programa Commercial Resupply Services (CRS). Nakon dostave, Cargo Dragon se vraća na Zemlju s eksperimentima i otpadom. Uz kapsulu Crew Dragon, Falcon 9 lansira ljude u svemir. Ponekad Falcon 9 nosi teret za znanstvena istraživanja, poput satelita za promatranje Zemlje ili svemirskih teleskopa. 

FOTO/VIDEO Pogledajte misteriozna svjetlosnu pojavu iznad Hrvatske, građani u šoku: 'Bila mi je čast ovome svjedočiti'

1/11

Komentara 2

LO
Lord
11:39 25.03.2025.

Harp očito to če vam reći skoro svaki fizičar koji se ne boji da ne izgubi posao naj bliže antene se nalaze u Mađarskoj a druge se nalazi u Norveškoj

ĆI
Ćirosine
11:17 25.03.2025.

Kako će nas kontrolirat bez tih pustih satelita,ovce gledaju

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije