Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 1
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Kamen Pazin

Kinezi vole istarskim mramorom oblagati banke i elitne hotele

kamenolom
MLADEN KUKAS/VLM
07.05.2010.
u 22:00

U prva četiri mjeseca ove godine Kina je naručila 93 posto više kamena iz Istre nego lani. Krenuo je izvoz u Indiju, a stižu i narudžbe iz zemalja EU.

Kada je potkraj prošle godine tvrtka Kamen Pazin zaposlila 10 novih radnika i povećala plaće četiri posto, bila je to vijest u vrijeme kada je većina tvrtki u Istri već bila načeta recesijom. Tvrtka i danas dobro stoji.

Traženi i u Rusiji

– Zaposlili smo još četiri nova radnika, a kanimo ih u proizvodnji zaposliti još osam. Ove godine plaće nismo povećavali, ali ih nismo ni smanjivali. Prije kraja prošle godine isplatili smo i 13. plaću – kaže direktor Kamen Pazina Karmelo Krebel. Prosječna je plaća kod njih danas približno 6000 kuna. Narudžbe za kamen i proizvode od kamena u četiri mjeseca ove godine dva puta su se povećale, uglavnom zahvaljujući osvajanju kineskoga tržišta, gdje se izvozi dvaput više nego lani. Za Kineze koji vole istarskim mramorom oblagati banke ili elitne hotele lani je Kamen Pazin izvezao 619 kontejnera (posao vrijedan približno 1,7 milijuna eura) mramornih blokova, a ovih mjeseci već imaju narudžbe za više od 900 kontejnera. Drugo veliko tržište je Rusija, za koju već imaju ugovorenih poslova u vrijednosti većoj od 800.000 eura. Kontejner kamena izvezen je i na novo tržište u Indiju, a pregovori sa Saudijskom Arabijom stali su zbog krize.

 – Međutim, europska su tržišta živnula iako smo ondje najprije osjetili posljedice krize. Ove godine ipak imamo više narudžbi iz Mađarske, Francuske i Luksemburga.

Nadamo se da ćemo poslovnu godinu završiti s istim ili čak boljim rezultatima nego lani – najavljuje Krebel.

 Muči ih rudarski zakon

Kamen Pazin godišnje može računati na približno 20 milijuna eura izvoza. Pritom uvozi tek za tri milijuna eura.

– Poslovali bismo i bolje da nema zakonskih prepreka. Zbog novoga rudarskog zakona moramo plaćati rudarsku naknadu koja je 5-10 puta veća nego u nekim europskim zemljama poput Italije ili Španjolske. Godišnje moramo izdvojiti oko osam milijuna kuna, a do sada je na ime rudarskog zakona izdvajano 1,7 milijuna kuna. To nam je teret, a cijene proizvoda ne možemo povećavati jer ne bismo bili konkurentni na tržištu – žali se Krebel.

Ključne riječi

Komentara 5

MU
mala ulica
22:40 07.05.2010.

Ako je ovo istina evo posla onima koji zele dobro hrvatskoj ekonomiji; \"Poslovali bismo i bolje da nema zakonskih prepreka. Zbog novoga rudarskog zakona moramo plaćati rudarsku naknadu koja je 5-10 puta veća nego u nekim europskim zemljama poput Italije ili Španjolske. Godišnje moramo izdvojiti oko osam milijuna kuna, a do sada je na ime rudarskog zakona izdvajano 1,7 milijuna kuna.\" Razumijem da se novac mora uzeti tamo gdje ga ima ali ne tako da se oduzima kisik rentabilnim firmama. Poticati proizvodnju i planirati dugorocno a ne samo brati plodove trgajuci grane.

Avatar sebastian
sebastian
07:20 08.05.2010.

moramo plaćati rudarsku naknadu koja je 5-10 puta veća nego u nekim europskim zemljama, eto to je sto ja uvijek govorim i bojim se da taj novac ne zavrsi u djepovima bande lopovske koja upravlja tom zemljom, zato nemoze uu HR nista cvasti jer oni udare svoj porez i tako vec u startu ubiju razvitak jedne firme, tako pod mecu i stranim investitorskim firmama kamenje na put, zato nece niko da investira u Hrvatsku jer ima los image !!!!! To je fakat,....

Avatar bok
bok
10:49 08.05.2010.

Pa od nekud se mora namiriti novac za te penzionere s ceterdeset-pedeset godina... Nadam se da ce se izvotii i gotovi proizvodi a ne samo sirovi blokovi...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije