Objavljeno vijesti danas: 10
27.11.2022. u 12:53
Novi, osmi po redu dan Mundijala u Kataru otvorili smo dvobojem dviju momčadi koje su u potpunosti različito krenule u natjecanje. Japan je ugodno iznenadio pobjedom nad Nijemcima (2:1), dok su Kostarikanci, iako je bilo jasno da nisu na razini Španjolske, od Furije izgubili rekordno (7:1). Utakmica je u prvom dijelu bila skromna prilikama, a neke velike šanse nismo vidjeli ni u nastavku. Sve do 81. minute, kada je Fuller iskoristio nesmotrenost obrane Japanaca te iz prvog pravog udarca reprezentacije na SP-u stigla do vodstva i konačnog slavlja. Ovakav rasplet komplicira skupinu koja se križa s Hrvatskom...

U dvoboju 2. kola E skupine Svjetskog prvenstva nogometaši Kostarike su pobijedili Japan s 1-0 (0-0) i zakomplicirali situaciju u skupini.

Gol za Kostariku dao je Keysher Fuller u 81. minuti iz jedinoga udarcu u okvir vrata Kostarikanaca na ovome prvenstvu.

Bila je to posve čudna utakmica u koju su Japanci ušli nakon što su šokirali Njemačku s 2-1, a Kostarikanci doživjeli potop 0-7 od Španjolaca. No, Japanci su bili posve nemoćni protiv bunkera srednjoameričke selekcije, čiji je izbornik promijenio tek dva igrača nakon katastrofe od Španjolske i to se pokazao dobitnom kombinacijom.

Soccer Football - FIFA World Cup Qatar 2022 - Group E - Japan v Costa Rica - Ahmad Bin Ali Stadium, Al Rayyan, Qatar - November 27, 2022 Costa Rica's Yeltsin Tejeda in action with Japan's Wataru Endo REUTERS/Marko Djurica Photo: MARKO DJURICA/REUTERS

Japanci i Kostarikanci odigrali su uvjerljivo najgore poluvrijeme dosadašnjeg dijela mundijala. Japanci su napadali, ali nije bilo ni prilike ni udarca na gol, dok je Kostarika igrala klasičan bunker, bez ambicija u napadu.

U drugom dijelu su Japanci krenuli ofenzivnije i već nakon nekoliko sekundi igre Morita je uputio šut, a loptu ispod grede vadi vratar Navas.

I dok su se redali jalovi napadi Japanaca, Kostarika je došla do gola iz svog jedinog udarca u okvir u dvije utakmice SP-a. Japanska obrana nije očistila loptu, a Fuller je s desetak metara uputio lob, kojeg je vratar Gonda taknuo vršcima prstiju, ali je nije mogao zaustaviti.

Soccer Football - FIFA World Cup Qatar 2022 - Group E - Japan v Costa Rica - Ahmad Bin Ali Stadium, Al Rayyan, Qatar - November 27, 2022 Costa Rica's Joel Campbell in action with Japan's Ritsu Doan REUTERS/Hannah Mckay Photo: HANNAH MCKAY/REUTERS

U 88. minuti Kamada je propustio veliku šansu za poravnanje, Navas je fantastično obranio njegov šut iz blizine.

Kasnije u ovoj skupini igraju Španjolska i Njemačka.

JAPAN - KOSTARIKA 0-1

Strijelci: 0-1 Fuller (81)

Pred 42.000 gledatelja na stadionu Ahmad bin Ali sudio je Oliver iz Engleske.

JAPAN: Gonda - Yamane (62. Mitoma), Itakura, Yoshida, Nagatomo (46. H. Ito) - Endo, Morita - Doan (67. J. Ito), Kamada, Soma (82. Minamino) - Ueda (46. Asano)

KOSTARIKA: Navas - Fuller, Waston, Duarte, Calvo, Oviedo - Campbell (95. Chacon), Borges 89. Salas), Tejeda, Torres (65. Aguilera) - Contreras (65. Bennette)

Niže pronađite tijek utakmice kroz naš prijenos.

Kraj
90+6' (Kraj)

Kraj, Kostarika slavi s 1:0.

Zamjena
90+5' (Zamjena)

Kostarika mijenja. Campbellu se ne žuri van, ali mora, a umjesto njega ulazi Chacon.

Žuti karton
90+3' (Žuti karton )

Požutio je Endo.

Nadoknada
90' (Nadoknada)

Šest minuta nadoknade.

Zamjena
89' (Zamjena)

Borges napušta teren, a na njegovo mjesto ulazi Salas.

88'

Velika prilika za Japan. Mitoma je projurio po lijevoj strani, pretrčao jednog Kostarikanca i dao loptu u gužvu pred Navasa, ali vratar pokazuje zašto je godinama bio u Realu i brani udarac.

Žuti karton
84' (Žuti karton )

Žuti karton za Itakuru.

Zamjena
82' (Zamjena)

Minamino ulazi, Soma izlazi.

Gol
81' (Gol)

Prvi udarac Kostarike u okvir gola na SP-u, prvi gol! Fuller je zabio nakon pogreške Japanaca, uzeo je loptu i potegnuo s 15-ak metara. Japanski vratar bio je blizu i dirao, ali na kraju je ušlo.

75'

Japanci su pokušali s centaršutom, a Fuller je loptu izbio u korner. Uslijedila su dva udarca iz kuta, bez prijetnje prema golu Keylora.

74'

Kostarikanci su tražili kazneni udarac. Bilo je povlačenja u kaznenom prostoru, ali Oliver je samo odmahnuo rukom.

71'

Calvo je napravio prekršaj nad Itom u opasnoj zoni izvan šesnaesterca i požutio. Japanci nisu ozbiljne zaprijetili.

Zamjena
65' (Zamjena)

Nekoliko zamjena sada. Za Kostariku ulaze Aguilera i Bennette, a izaći će Torres i Contreras. Ito je s druge strane zamijenio Doana.

63'

Soma je dobro opalio iz slobodnog udarca, ali otišlo je iznad vrata.

Zamjena
62' (Zamjena)

Japanci mijenjaju. Yamane je napustio teren, a ušao je Mitoma.

Žuti karton
61' (Žuti karton )

Borges je na 20 metara od svog gola napravio prekršaj i zaradio žuti karton.

54'

Kao i u prvi, bolje u drugi dio ulazi Japan. Međutim, pravi zicer tek čekamo.

48'

Japanci su sada dvaput pucali, Navas je obranio. Izgleda da će se Japan probuditi ulaskom Asana, koji je zabio Nijemcima.

Zamjena
46' (Zamjena)

Utakmica se nastavlja. Dvije izmjene za Japance na početku, ulaze Ito i Asano, a izlaze Ueda te Nagatomo.

Poluvrijeme
45+1' (Poluvrijeme)

Poluvrijeme bez pogodaka, 0:0.

Nadoknada
45' (Nadoknada)

Minuta nadoknade.

Žuti karton
44' (Žuti karton )

Yamane je požutio.

Žuti karton
41' (Žuti karton )

Contreras je nespretno nagazio Yoshidu i postao prvo ime u bilježnici suca.

37'

Najistureniji igrač Japana Ueda napravio je prekršaj nad Campbellom kako protivnički sastav ne bi krenuo u kontru.

35'

Evo udarca Kostarike, Campbell je vanjskom pucao s ruba kaznenog prostora. Bivši napadač Arsenala nije naciljao okvir.

29'

Iako reprezentacija iz Srednje Amerike nije dobro otvorila svoj nastup na Mundijalu, zanimljivo je da su se kvalificirali na pet od šest Mundijala u ovom stoljeću. Baš kao i vatreni, propustili su samo Južnoafričku Republiku 2010.

22'

Kostarikanci pokušavaju krenuti prema naprijed, ali im Japan ne dopušta puno dodavanja, čak ni na njihovoj polovici.

18'

Dobru ideju imao je Kamada s loptom za desnog beka Yamanea, koji ju ipak nije stigao. Kostarika je dobila gol-aut.

13'

Doan ponovno prijeti. Izbio je na desnoj strani protivničkog kaznenog prostora i dao oštru loptu u peterac, ali suigrači ga nisu pratili do kraja.

9'

Zanimljivo da Japan nikad na Svjetskim prvenstvima nije uspio pobijediti na prve dvije utakmice.

6'

Borges je s druge strane pokušao ubaciti iz slobodnog udarca, no japanski čuvar mreže Gonda mirno hvata loptu.

3'

Japan je odmah krenuo napadački. Preuzeli su sada posjed nakon slabijeg ispucavanja Navasa, a neprecizno je pucao Doan, koji je zabio Nijemcima u prvom kolu.

Početak
1' (Početak)

Utakmica je počela.

Zaleđe
SUCI (Zaleđe)

Glavni sudac utakmice je Michael Oliver (Engleska). Pomažu mu sunarodnjaci Stuart Burt i Simon Peter Bennett te Maguette N’Diaye (Senegal) kao četvrti sudac.

VAR sudac je Jerome Brisard (Francuska), dok je uloga AVAR suca pripala Benoitu Millotu, također iz Francuske.

SASTAVI

Stigli su početni sastavi ekipa.

Japanski trener Hajime Moriyasu odlučio je odmoriti nekoliko igrača. Na klupi je tako ostao Takuma Asano, koji je zabio Elfu.

Kostarika nije puno mijenjala - kapetan Keylor Navas je na vratima, a napad predvodi Joel Campbell.

RASPORED SUSRETA

Tim Večernjeg lista u suradnji s fotoreporterima i snimateljima Pixsella svakodnevno će vam donositi sve relevantne informacije, zanimljivosti unutar i izvan nogometnih terena i to u svim formatima.

Iskusna ekipa iz zagrebačke redakcije za vas će svakodnevno pripremati emisije sa gostima i analitičarima na Večernji TV-u. U tiskanom izdanju te premium rubrici svakodnevno ćete moći čitati analize, ali i nikad ispričane priče iz nogometnog svijeta.

Ne morate brinuti ni zbog čudnog tajminga i satnice utakmica jer na našem ćemo portalu prenositi SVE utakmice Mundijala, naravno s naglaskom na Hrvatsku, tako da će vam ovo prvenstvo biti udaljeno samo jedan klik.

Više informacija pronađite: OVDJE

RASPORED UTAKMICA: OVDJE

SKUPINA E

Kostarika je u prvom kolu teško nastradala protiv Španjolske (7:0) pa se Furija nalazi na vrhu skupine. Japanci su, pak, iznenadili Njemačku (2:1) i uoči današnjeg meča drže drugo mjesto.

DOBAR DAN

Dobar dan i dobrodošli na prijenos prve današnje utakmice na Svjetskom prvenstvu 2022.

Dvoboj će suočiti reprezentacije Japana i Kostarike.

Krećemo u 11 sati, a susret se igra na stadionu Ahmad bin Ali.