Naslovnica Sport Rukomet

Danska pregazila Norvešku i prvi put osvojila svjetsko zlato

Pravdu u finalu Svjetskog prvenstva dijelili su hrvatski suci - Matija Gubica i Boris Milošević
27. siječnja 2019. u 18:58 7 komentara 7378 prikaza
Norveška - Danska
Pogledajte galeriju 1/5

Danski rukometaši osvojili su svoj prvi naslov svjetskih prvaka svladavši u velikom finalu u Herningu Norvešku s 31-22 (18-11).

Domaćinstvo Veliki treneri opraštali se zlatom, ali ne i hrvatski izbornik Lino Červar

Danci su do premijernog naslova došli već u prvom dijelu, kojeg su dobili s ogromnih sedam razlike (18-11) nošeni fanatičnim bodrenjem 18.000 svojih navijača i zahvaljujući sedam obrana svog vratara Nicklasa Landina. U drugo poluvremenu je ta prednost Danaca je još i narasla, a Norvežani su doživjeli pravi potop. Kod Danaca su prednjačili Mikel Hansen sa 7 i Morten Olsen s pet golova, dok je kod Norvežana Magnus Jondahl zabio 8, a Sander Sagosen tri gola.

Danci su dosad triput gubili u finalima SP-a (1967, 2011, 2013), a naslov su osvojili sa svih deset pobjeda. Norvežani su srebrom ponovili prošlo SP kada su u finalu izgubili od također domaćina Francuske.

Lino Červar Obračun s novinarima Lino Červar nakon prespavane noći: Ispričavam se, bio je to nalet emocija

Finalnu utakmicu prvenstva sudili su hrvatski par Matija Gubica i Boris Milošević

Rukometna reprezentacija Francuske osvojila je treće mjesto na svjetskom prvenstvu u Njemačkoj i Danskoj nakon što je u susretu za broncu u Herningu pobijedila Njemačku sa 26-25 (9-13) golom Nikole Karabatića u zadnjoj sekundi.Zanimljivo, i u njihovoj prvoj utakmici u skupini Francuzi su također zabili u zadnjoj sekundi, ali za neriješen rezultat.

Francuzi su na ovo prvenstvo stigli kao dvostruki branitelji naslova (2017, 2015), te vlasnici četiri zlata na zadnjih pet svjetskih prvenstava, međutim u Njemačkoj i Danskoj morali su se zadovoljiti broncom. Bila je to njihova jedanaesta medalja na svjetskim prvenstvima pri čemu četvrta bronca uz jedno srebro i čak šest zlata.

Hrvatska - Francuska Karlo Ledinski Izborniče, ovo je zemlja s pravom na različitost mišljenja

Njemačka je posljednju medalju na Svjetskom prvenstvu osvojila 2007. kada je kao domaćin osvojila zlato.

Hrvatska reprezentacija osvojila je šesto mjesto na ovom prvenstvu.

Ugostitelji
DRAMATIČNE BROJKE
Anketa: Čak 80,5 posto radnika u ugostiteljstvu smatra da je za njih bolja opcija selidba u inozemstvo
  • KRAJ Kraj
    Kraj! Danska je osvojila svjetsko zlato.
Finale Svjetskog prvenstva u rukometu, 17:30, Herning, Danska
Norveška
22
31
Danska
  • KRAJ

• Jondal je smanjio na 30:22, ali su Danci odmah odgovorili.

• 58'

Norvežani su dvije minute prije kraja stigli do minus devet.

• 55'

Olsen je zabio 30. gol Danske.

• 52'

Danci su na plus 11, Norvežani su razbijeni.

• 48'

Hansen za 26:15.

• 47'

Landin je zabio za okruglih deset razlike i danski navijači već pomalo slave.

• 45'

Danska je prvi put otišla na devet razlike (24:15) i trebalo bi se dogoditi čudo da ne osvoji svjetsko zlato.

• Umjesto da Norvežani dođu na pet golova zaostatka, izgubili su loptu i Lauge im je zabio iz kontre.

• 40'

Malo nade za Norvešku, evo ih na minus šest.

• 39'

Jondal je nakon dužeg vremena bez gola smanjio na 21:14.

• 34'

I u drugom dijelu gledamo isti rukomet. Danska održava svoju prednost i vodi 21:13.

• 29'

Lauge je skupio jednu odbijenu loptu i poslao je u mrežu za 18:11 i to je rezultat na poluvremenu. Norveškoj treba čudo u nastavku.

• 29'

Jondal je smanjio na drugoj strani.

• 29'8

Mensah je zabio za prazan gol za ogromnih sedam golova razlike. Norvežani su u teškoj situaciji.

• 27'

Jacobsen je pogodio s krila za 16:10 i zasad to izgleda jako dobro za Dansku.

• 25'

Norvežani su zabili s igračem više.

• 23'

Danci su otišli na pet golova prednosti (14:9) što je najveća prednost na utakmici do sada.

• 22'

Mini-serija Danske za povratak na plus četiri (12:8).

• 18'

Treći gol Sagosena, ovaj put iz sedmerca. Norveška je na minus dva.

• 17'

Danska je propustila priliku otići na pet razlike i Norveška je golom Sagosena došla do 7:10.

• 15'

Bjørnsen je zabio prvi norveški gol nakon četiri i pol minute.

• 13'

Danci su otišli na četiri gola razlike (9:5).

• 11'

Svan Hansen je pogodio s krila i evo Danaca na plus tri.

• 9'

Hansen je zabio za 6:4 i Danska prvi put ima dva gola više. No, Norveška je odmah smanjila.

• 4'

Igra se gol za golom na početku utakmice. U prve četiri minute vidjeli smo šest golova, trenutačni rezultat je 3:3.

• 1'

Počela je utakmica!

• FRANCUSKOJ BRONCA

Francuzi su danas golom Karabatića u posljednjoj sekundi slavili protiv Njemačke i uzeli broncu. Opširnije ovdje.

• HRVATSKA ŠESTA

Hrvatska je jučer izgubila od Švedske i osvojila šesto mjesto. Opširnije ovdje.

• Norveška je u polufinalu svladala Dansku s 31:25, dok su Danci svladali svjetske prvake Francuze zabivši im 38 golova (38:30).

• SUCI

Pravdu na utakmici dijelit će hrvatski suci - Matija Gubica i Boris Milošević.

• Skandinavija je poznata i po velikom broju odličnih trenera. Uostalom, Šveđanin Bengt Johansson trener je s najviše osvojenih medalja na klupi jedne reprezentacije. Na europskim, svjetskim prvenstvima te olimpijskim igrama osvojio je ukupno 13 medalja.

• Jedna od ove dvije skandinavske reprezentacije prvi put ponijet će naslov svjetskog rukometnog prvaka. I dok danski rukomet ima puno veću tradiciju, što se tiče muškog i ženskog rukometa, Norveška je do prije nekoliko godina bila puno poznatija po dosezima rukometašica koje u svojim vitrinama imaju deset europskih (šest zlata) i deset svjetskih (tri zlata) medalja, a na Olimpijskim igrama bile su dvaput prve, dvaput druge i dvaput treće.

• POČINJEMO

Dobar dan i dobro došli na prijenos finala Svjetskog rukometnog prvenstva. Od 17:30 u Herningu se sastaju Danska i Norveška.