Nakon slijetanja u međunarodnu zračnu luku “Imam Homeini” u glavnom iranskom gradu Teheranu najprije mi je upao u oči velik broj zaposlenih žena u zračnoj luci. Napuštajući zračnu luku, krenuo sam prema hotelu Azadi u strogom središtu grada, udaljenom sat vremena vožnje. Iako su bili rani jutarnji sati, promet na ulicama vrvio je automobilima kao da je špica. Po dolasku u Teheran prvi je dojam da je to golem i napučen grad. U njemu je danju više od 20 milijuna ljudi, noću ih je 17 milijuna, a samo u užem središtu grada živi oko osam milijuna stanovnika. Ulicama tog grada prometuje više od četiri milijuna vozila te su gužve i zastoji neizbježni. Nalazi se podno vijenaca planina koje ga dijele od Kaspijskog mora.
Teheransko sveučilište najstarije je u Iranu, a uz ostale visoke škole, akademije i razne institute, Teheran broji više od 300 visokoobrazovnih ustanova. Grad također obiluje i brojnim kulturnim objektima poput palača iz kadžarske i pahlavijske epohe, odnosno 60-ak raznih muzeja. Iako u Teheranu prevladavaju ekstremne vrućine i velike hladnoće, zanimljivo je da Iranci uspijevaju održavati svoje parkove zelenima. Većina njih danas su postala utočište za zaljubljene mladiće i djevojke. Kad ih vidite zagrljene na klupama kako razmjenjuju poljupce, imate osjećaj da ste u nekoj europskoj zemlji, a ne u Iranu, koji još uvijek slovi kao veoma zatvorena zemlja što ni izbliza nije točno.
Veliki bazar Iranci smatraju srcem Teherana, a nalazi se u južnom, siromašnijem dijelu grada i ima deset kilometara natkrivenih uličica i prolaza načičkanih štandovima i malim dućanima. Iako se procjenjuje da teheranski bazar kontrolira trećinu ukupne trgovine zemlje, to nikada nije bilo mjesto gdje se samo kupuje i prodaje. Trgovci s bazara uvijek su predstavljali moćnu grupu s velikim političkim utjecajem, što pokazuje njihovo aktivno djelovanje u svim velikim zbivanjima u zemlji tijekom 20. stoljeća. Zatvaranjem bazara tijekom revolucije protiv šaha 1979. Islamska revolucija dobila je veliku podršku kad su trgovci zdušno stali na stranu ajatolaha Homeinija i organizirali generalni štrajk koji je paralizirao iransku privredu.
U subotu, 5. rujna, u Zagrebu se organizira okupljanje 'Festival slobode':