Na obroncima mističnim legendama obavijene te vinogradima prošarane Moslavačke gore i na vratima jednog od najvećih zaštićenih močvarnih područja Europe, Lonjskog polja, na sedamdesetak kilometara od Zagreba smjestila se Kutina, nekoć poznata ponajviše po industrijskoj tradiciji, a danas sve više po škrletu, autohtonoj sorti grožđa koja se osim u Hrvatskoj, i to uglavnom u Moslavini, ne uzgaja nigdje na svijetu. Ponosni su Moslavci na škrlet, odnosno ovnek žuti, kako ga još zovu zbog oblika grozdova koji podsjećaju na glavu ovna.
Ovnek žuti krasi i etiketu vinara Nikice Katića koji s obitelji vodi Klet Romić u Kutinskoj Slatini, pet kilometara udaljenoj od središta Kutine. Kaže nam kako je za njega najveće blago Moslavine upravo škrlet. – Znate li da je pod škrletom svega 70 hektara vinograda? Ima ga manje nego dingača. A njega je malo – započinje donoseći mirisne lepinje koje je ispekla njegova baka Nada, nekoć kuharica u Petrokemiji, a danas u kleti. Baka Nada i djed Drago prvi su se u Moslavini počeli baviti prijemom gostiju: – Ljudi su dolazili u Kutinu jesti i nisu imali kamo pa su se njih dvoje na nagovor tadašnjeg šefa turističke zajednice počeli baviti ugostiteljstvom i turizmom – kaže Nikica.
U kuhinji bake Nade, mame Lele i sestre Tene može se uživati po narudžbi. Pravilo je da su gosti jedno društvo, a ne da se popune sva raspoloživa mjesta. Iz kleti je pogled na vinograde, a u obiteljskom podrumu nastaje izvrsni škrlet u svim kategorijama – od pjenušaca do predikata. Na svoj je škrlet ponosan i Antun Glavica čija je obitelj proizvela prvi škrlet na svijetu s ekološkom markicom. – Imamo biodinamičku i ekološku proizvodnju na pet hektara vinograda – kaže Antun.
Većinom se na ovom gospodarstvu proizvode macerirana vina iz gruzijskih amfora, tradicionalno zakopanih u zemlju. Posebnost je vinarije i stakleni pod iznad boca u podrumu. Koliko ovdašnji vinari vole svoju kapljicu (uz škrlet, izvorne sorte su dišeća ranina i moslavac) govori i to da su u podrumu Doma kulture u središtu grada prije dvadesetak godina otvorili vinski dvor kojime upravlja Udruga vinogradara i voćara Moslavine "Lujo Miklaužić". Dvor je trenutačno u rekonstrukciji pa se s nestrpljenjem čeka dovršetak ovih, ali i ostalih radova po gradu. Vino u Kutini ima i svoju manifestaciju nazvanu Festival vina – MoslaVina. Ova izložba vina izvornih hrvatskih sorti održat će se 23. i 24. svibnja i to 31. puta.
Iako čini značajan dio, turistička ponuda Kutine ipak nije utemeljena samo na vinu. U Muzeju Moslavine, smještenom u baroknoj kuriji grofova Erdödy, ravnateljica Jasmina Uroda Kutlić provodi nas kroz stalni arheološki, kulturno-povijesni i etnografski postav u kojem su okamine iz Panonskog mora, na gradini Marić pronađen idol iz vučedolske kulture, jatagani, prije nekoliko godina u svetištu pavlinske crkve Blažene Djevice Marije na Moslavačkoj gori otkrivena nadgrobna ploča Sofije Kaštelanović iz 16. stoljeća... Ulaz u muzej za odrasle je dva, a za djecu jedan euro.
Od muzeja daleko nije ni Crkvena ulica s jedinstvenom i zaštićenom cjelinom od pet kuća tradicionalne drvene arhitekture. U istoj je ulici i škola koja nosi ime po piscu Mati Lovraku koji je u toj školi bio učitelj i gdje mu je jedan od đaka za izleta na Ilovu, ogorčen što je vidio propale seoske mlinove i priželjkujući da ima prijatelje s kojima bi ih popravio da opet melju žito, dao ideju za pisanje "Družbe Pere Kvržice"...
Istaknut će Kutinčani i svoje šetnice i biciklističke staze koje vode po Lonjskom polju i Moslavačkoj gori. – Mi smo mali grad poznat po svom velikom prirodnom bogatstvu – Parku prirode Lonjsko polje i regionalnom parku Moslavačka gora – a ono čime se posebno dičimo su naše vinske ceste – kaže direktorica Turističke zajednice Kutine Ivana Grdić.
Izgled i čistoća mjesta i okoliša 8
Gostoljubivost i susretljivost 10
Prirodne ljepote i atrakcije 9
Smještaj i infrastruktura 8
Kulturno-povijesna baština 8
Ponuda aktivnosti na otvorenom 8
Događanja i manifestacije 8
Održivost 9
Sadržaji za djecu 8
Originalnost ponude 8
Ukupna ocjena 84
Nova Gradiška 91
Kutina 84
Grubišno Polje 82
Pazin 00
Ozalj 00
Križevci 00
Zabok 00
Korenica 00
Prelog 00
Beli Manastir 00
Pleternica 00
Kastav 00
Imotski 00
Knin 00
Metković 00
Ludbreg 00
Slatina 00
Županja 00
Benkovac 00
Jastrebarsko 00