Proteklih godina zagrebačke terase bi u proljeće postajale turistička atrakcija jer bi na njima bile „uklopljene“ skulpture neke od najpoznatijih hrvatskih velikana. Tisuće fotografija turista kako ispijaju kavu s Meštrovićem, Teslom ili Draženom Petrovićem, odnosno njihovim skulpturama koje su izradili hrvatski i inozemni kipari, obišle su svijet posredstvom društvenih mreža i značajno pridonosile popularnosti Zagreba i Hrvatske. No, ove godine terase će biti puste, a ovaj atraktivan umjetnički projekt potražio je svoj dom drugdje.
Unatoč tome što je oduševio turiste, zadobio pohvale stranih medija i osvojio niz prestižnih domaćih, regionalnih i svjetskih nagrada, priznati kulturno-turistički projekt Sit&Meet – Staza hrvatskih velikana ni ove godine nije naišao na interes i potporu Grada Zagreba. Rezultat? Ova u svijetu jedinstvena kombinacija umjetnosti, povijesti i turizma seli se navodno – u Varaždin. Sit&Meet nije obična umjetnička instalacija. Riječ je o projektu koji kroz skulpture znamenitih hrvatskih povijesnih ličnosti donosi povijest i umjetnost na ulice – doslovno. Uz svaku skulpturu nalaze se stol i stolica, pa posjetitelji mogu "sjesti i susresti se" s velikanima poput Slavoljuba Penkale, Ivana Meštrovića, Ruđera Boškovića, Marka Pola, Nikole Šubića Zrinskog, Fausta Vrančića, Dražena Petrovića, Nikole Tesle, Andrije Mohorovičića, Milke Trnina, Marina Getaldića, Ivana Vučetića i Josipa Belušića.
Nakon uspješnih postava u Splitu, Opatiji, pa čak i u Njemačkoj tijekom Europskog prvenstva u nogometu kad su velikani „podržali“ naše nogometne velikane, projekt se vratio u Zagreb, gdje je i započeo svoju priču. No, umjesto nastavka suradnje, izostala je podrška gradske uprave – bez prostora, bez dijaloga, bez konkretnog interesa. „Ovo nije samo turistička atrakcija,“ istaknuo je svojevremeno Ante Bogdanić, jedan od autora projekta. „Riječ je o pričanju priča, edukaciji i oživljavanju povijesti na blizak, ljudski način. Skulpture su postale mali ambasadori hrvatske kulture jer brojni turisti, kao ni Hrvati, ne znaju da su struja, penkala i padobran izumi s ovih prostora. Izumi koji su hrvatski, ali su važni globalno.“
Strani mediji poput španjolskih, njemačkih i britanskih, isticali su Sit&Meet kao primjer kreativnog i originalnog pristupa kulturnom turizmu. Projekt se redovito pojavljuje u turističkim vodičima, blogovima i preporukama za putovanja po Hrvatskoj, a popularnost je stekao i na društvenim mrežama. Profesija odnosa s javnošću više je puta prepoznala ovaj projekt, koji je osvojio Grand PRix Hrvatske udruge za odnose s javnošću, the! Award, kao i najugledniju nagradu u odnosima s javnošću – IPRA GWA Međunarodne udruge za odnose s javnošću (IPRA).
Nažalost, takvu prepoznatljivost i pohvale u Zagrebu ni ove godine nitko nije prepoznao. Umjesto toga, Varaždin – grad poznat po svojoj otvorenosti prema kulturi i inovacijama – pružio je ruku dobrodošlice jedinstvenim skulpturama koje su rad akademskih kipara Nikole Vudraga (potpisuje skulpturu Nikole Tesle), Jelene Mavrić Varga (Ivan Meštović, Ruđer Bošković i Dražen Petrović), Georgette Yvette Ponté (Marin Getaldić), Ive Šintić (Marko Polo), Jelene Kašić (Milka Trnina), Sanjina Vinkovića (Slavoljub Penkala i Ivan Vučetić), Paule Banić (Nikola Šubić Zrinski), Petra Popijača (Andrija Mohorovičić i Josip Belušić) te Petra Varge (Faust Vrančić).
Projekt su podržali Ministarstvo turizma i sporta, Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica Grada Zagreba, ali Grad Zagreb ne. Odlazak Sit&Meet-a iz glavnog grada šalje jasnu poruku o kulturnim prioritetima. Dok Zagreb još uvijek raspravlja o smjeru svoje kulturne politike, drugi gradovi poput Varaždina prepoznaju priliku i spremno preuzimaju ulogu predvodnika kulturnog i edukativnog turizma. Za sada, Varaždin bi mogao postati privremeni dom ovog izvanrednog susreta s hrvatskom poviješću. A sudeći po dosadašnjoj reakciji publike, turisti – domaći i strani – sigurno će slijediti naše velikane.
Da bi dobili poptporu gradske vlasti za ovaj projekt, trebali su odabrati neke druge "velikane" - poput jednonogog bravara i još nekih bandita iz te družine, zatim nekoliko gej i trans ikona. Za zajamčeni uspjeh, trebalo je sve zaliti u dugine boje.