Vrhunski američki nutricionist Abram Anderson ponudio je intrigantno objašnjenje zašto tisuće žena, unatoč smanjenju kalorija i intenzivnom vježbanju, i dalje ne uspijevaju smršavjeti. Prema njegovim riječima, problem se – doslovno – nalazi u crijevima. Točnije, u probavnom zatvoru, piše Daily Mail.
U videu koji je podijelio s više od 750.000 pratitelja na Instagramu, Anderson je izjavio kako žene koje pate od zatvora "neće moći smršavjeti", čak i ako unose manje kalorija nego što ih potroše. Razlog? Trom probavni sustav može izazvati upalu u crijevima, a ta upala je povezana s otežanim gubitkom kilograma.
Upalni proteini koje stvara imunološki sustav povećavaju razinu hormona odgovornih za regulaciju apetita i načina na koji tijelo skladišti masnoće. Drugim riječima – tijelo je u načinu "zadržavanja", a ne "otpuštanja" masnoća. Zato Anderson nudi nekoliko konkretnih savjeta kako potaknuti probavu, smanjiti upalu i tako "probijati blokadu mršavljenja".
1. Voće bogato vlaknima: Preporučuje konzumaciju voća poput jabuka, grožđa i bobičastog voća. “Ove namirnice imaju prebiotička svojstva, a pomiješane s vodom mogu pomoći u čišćenju probavnog sustava”, rekao je. Prebiotici su vlaknaste tvari koje hrane dobre bakterije u crijevima i time poboljšavaju probavu.
2. Topli sok od suhih šljiva: Njegov "najdraži" trik je 100-postotni sok od suhih šljiva, lagano zagrijan u mikrovalnoj. Sadrži visok udio vlakana koji pomažu omekšati stolicu i olakšavaju njezino izbacivanje. Vjeruje se da zagrijavanjem tijelo lakše apsorbira te sastojke, čineći sok učinkovitijim. “Ovo je jedan od sigurnih načina da potaknete probavu”, dodao je Anderson.
3. Kimchi – fermentirano povrće kao superhrana: Treći savjet uključuje fermentiranu hranu, konkretno kimchi – korejsko jelo od fermentiranog povrća. “Najbolji način za poticanje redovite stolice i smanjenje upale je unos barem dvije žlice hrane bogate prebioticima i probioticima dnevno. Moj favorit je kimchi”, rekao je.
Mnogi savjeti koje daje Anderson podržani su i preporukama britanske zdravstvene službe (NHS). I oni savjetuju unos vlaknaste hrane i suhog voća, poput suhih šljiva, jabuka, marelica, grožđa, malina i jagoda. Voće osim vlakana sadrži i sorbitol – prirodni šećer koji dodatno omekšava stolicu povlačeći vodu u debelo crijevo.
Ipak, NHS je oprezniji kada je riječ o probioticima i prebioticima – ističući da dokazi o njihovoj učinkovitosti u borbi protiv zatvora postoje, ali su zasad ograničeni na pojedince sa sindromom iritabilnog crijeva.
GALERIJA: Želite izgubiti kilograme do ljeta? Pratite ovih 7 savjeta
Zašto su žene sklonije zatvoru?
Istraživanja pokazuju da su žene čak tri puta sklonije zatvoru nego muškarci. Razlozi uključuju:
- Duže debelo crijevo, koje usporava prolaz stolice
- Hormonalne promjene tijekom menstruacije i trudnoće
- Psihološki i prehrambeni faktori
Je li zatvor stvarno povezan s debljanjem?
Povremeni zatvor – definirano kao manje od tri pražnjenja crijeva tjedno – vjerojatno ne utječe značajno na tjelesnu težinu. No kronični zatvor može biti i uzrok i posljedica upale, koja je povezana s nakupljanjem masnoća.
Upala je prirodan odgovor tijela na prijetnje poput bakterija, toksina, ozljeda ili ekstremnih uvjeta. U idealnim okolnostima, kratkotrajna je. No kada traje dugo, može oštetiti zdrava tkiva i stvoriti kronične probleme.
Neki stručnjaci povezuju neravnotežu crijevnih bakterija sa zatvorom i upalom, dok drugi ističu komplikacije poput hemoroida koje dodatno pogoršavaju stanje. Iako zatvor često nastaje zbog promjene prehrane ili razine aktivnosti, treba se obratiti liječniku ako traje dulje vrijeme.
Znakovi upozorenja uključuju:
- Nadutost
- Krv u stolici
- Neobjašnjiv gubitak kilograma
- Stalni umor
Ako primjećujete ove simptome – ne čekajte. Posjetite liječnika i riješite problem na vrijeme.
Nutricionisti savjetuju: Ove četiri namirnice trebate jesti ako želite smršavjeti