Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 153
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
NOVO ISTRAŽIVANJE

Čak i bez nikotina, e-cigarete mogle bi oštetiti pluća

e-cigarete
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
1/2
12.02.2018.
u 14:36

Kad su znanstvenici u laboratoriju izložili stanice ljudskih pluća e-tekućini one su povećale proizvodnju kemikalija povezanih s upalom što u konačnici može voditi u oštećenje pluća.

Tekućine e-cigareta aromatizirane vanilijom ili cimetom mogu naštetiti plućima čak i kad ne sadrže nikotin, pokazuje novo američko istraživanje.

Znanstvenici su ispitali što se događa s monocitima, vrsti bijelih krvnih stanica, nakon što su izložene aromatizirajućim kemikalijama a koriste se u popularnim tekućinama za e-cigarete.

Nijedna od ispitanih tekućina nije sadržavala nikotin, no čini se da su aromatizirajuće kemikalije izazivale porast biomarkera koji pokazuju upalu i oštećenje tkiva a mnoge od njih izazivale su odumiranje stanica.

Tijekom vremena ta vrsta staničnog oštećenja može voditi u široki raspon plućnih problema uključujući fibrozu, kronični opstruktivni plućni poremećaj i astmu, kaže voditelj istraživanja Irfan Rahman, znanstvenik iz medicinskog centra sveučilišta Rochester u saveznoj državi New York.

“Uglavnom se e-tekućine bez nikotina smatralo sigurnima, no utjecaj aromatizirajućih kemikalija posebno na stanice imunog sustava nije temeljito istražen", kaže Rahman. “Ova studija pokazuje da čak i kad su aromatizirajući sastojci smatrani sigurnima za jedenje nisu sigurni za udisanje”.

Sve velike duhanske tvrtke razvijaju e-cigarete, baterijske uređaje koji pretvaraju tekući nikotin i aromatizirajuće sastojke u paru koju potrošači udišu.

Čak i kad e-tekućine ne sadrže nikotin pluća su izložena aromatizirajućim kemikalijama kad se e-tekućine zagrijavaju i udiše isparavanje.

S obzirom na to da se aromatizirajuće kemikalije smatra sigurnima za jedenje e-cigarete se često oglašavaju kao alternativa tradicionalnim cigaretama, navode znanstvenici u radu objavljenom u časopisu Frontiers in Physiology.

Kad su znanstvenici u laboratoriju izložili stanice ljudskih pluća e-tekućini one su povećale proizvodnju kemikalija povezanih s upalom što u konačnici može voditi u oštećenje pluća.

Izlaganje stanica mješavini raznih aroma čini se da izaziva goru reakciju od pojedinačnih aroma, utvrdilo je istraživanje.

Među pojedinačnim aromama cimet i vanilija pokazali su se kao najštetniji za stanice pluća.

Znanstvenici ističu da je ograničenje studije bilo što eksperiment nije uključivao žive ljude koji udišu e-cigarete. Istraživanje nije ponudilo kompletnu sliku sigurnosti e-cigareta ili odgovorilo na potencijalne zdravstvene probleme nakon dugotrajnog korištenja.

Znanstvenici ističu da su potrebna dodatna istraživanja no da njihovi zaključci pokazuju da je potrebno regulirati pitanje e-tekućina.

e-cigarete
1/6
Ključne riječi

Komentara 4

DU
Deleted user
17:17 12.02.2018.

Nitko razuman nije ni sumnjao u štetnost e cigareta, ma kakve bile. To je isto kao da netko izumi drogu koja ne ostavlja tako brzo i tako vidljive loše posljedice.

BM
branko.mihalic1
17:29 12.02.2018.

ljudi naivni pa misle da je sa okusom elek.zdrrava sve marketing ili pušis ili ne

SH
shpaolin1986
17:37 12.02.2018.

Po toj vašoj logici i ovim kvazi istraživanjima koje ste naveli trebali bi živjeti u balonu. Poanta je da su manje štetne od cigareta, 95% manje štetne ako ćemo vjerovati Public Health England. Od 2002 godine koliko su na tržištu ljudima je bolje, zdraviji su, i nije zabilježena niti jedna bolest povezana sa parenjem. A kaj se nikotina tiče, štetan je koliko i gluposti koje ste ispisali u ovome članku. Ako je koncentracija velika naravno da je štetan.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije