Ustanove sudionici ovog događanja istraživale su kako su životinje oblikovale naše poglede na svijet i književne junake. Obilježile su se obljetnice poznatih književnih djela kao što su Kafkin Preobražaj i Orwellova Životinjska farma.
Organizatori Noći knjige su: Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Moderna vremena - portal za knjigu i kulturu čitanja, Udruga za zaštitu prava nakladnika - ZANA te Hrvatska udruga školskih knjižničara.
Noć knjige održava se uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Udruge za zaštitu prava nakladnika - ZANA, Hrvatske gospodarske komore i Grada Zagreba.
Nacionalna kampanja za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom „I ja želim čitati!“ koju organizira Hrvatsko knjižničarsko društvo tradicionalno je sudjelovala u Noći knjige sa svojim programima.
Program pod nazivom „Terapijski pas u zagrebačkoj XII. gimnaziji“, organiziran je u suradnji s Knjižnicom Marina Držića (KGZ), XII. gimnazijom, Poliklinikom SUVAG i Centrom Silver.
Na početku događanja prisutne je pozdravila ravnateljica XII. gimnazije Jadranka Vlahovec, dok je profesorica hrvatskoga jezika Branimira Palić zahvalila na dosadašnjoj uspješnoj suradnji, koja traje već treću godinu zaredom. Naglasila je važnost obilježavanja Noći knjige te najavila predavače.
U ime XII. gimnazije predavanju su nazočili knjižničar Ivan Tomićević, pedagoginja Barbara Huzjak i psihologinja Ksenija Ondrašak
U sklopu programa organizirana je radionica čitanja terapijskom psu. Gimnazijalci su naučili kako čitanje u prisutnosti terapijskog psa može potaknuti motivaciju i razviti pozitivan odnos prema čitanju. Čitali su odlomke iz romana „Životinjska farma“ Georgea Orwella devetomjesečnoj labradorici Frenki, koja je u fazi socijalizacije s ciljem da postane terapijski pas ili pas pomagač.
Mirna Barač, logopedinja iz Poliklinike SUVAG, održala je predavanje s temom „Značaj čitanja kod djece s govorno-jezičnim poremećajima“. Upoznala je učenike, profesore i stručnu službu s pozitivnim učincima uključivanja terapijskih pasa u različite oblike terapije, poput logopedske i radne terapije. Uz nju, iz Poliklinike SUVAG događaju su nazočili i viši knjižničar Ivan Crnjac te profesorica hrvatskoga jezika Ivana Brkić.
Edukacijska rehabilitatorica Tatjana Ličina iz Centra Silver predstavila je rad Centra te održala predavanje pod nazivom "Utjecaj terapijskog psa i psa pomagača na osobe s invaliditetom".
U sklopu programa učenicima XII. gimnazije tradicionalno su darovane knjige. Među gostima bili su učenici, profesori i stručni timovi – ciljne skupine ključne za edukaciju i senzibilizaciju javnosti o potrebama najosjetljivijih pojedinaca i skupina u društvu.
Povodom Noći knjige Knjižnica Marina Držića i Kampanja „I ja želim čitati!„ realizirale su program pod nazivom „Knjižnica u gostima“ sa zagrebačkim Dječjim vrtićem Iskrica. U programu ustanove ranoga i predškolskoga odgoja i obrazovanja trebaju biti usmjerene na pristup djetetu koje, uz podršku odrasle osobe, upravlja svojim učenjem. U programu je sudjelovala nagrađivana spisateljica Sanja Pilić koja je započela događanje kratkim predavanjem o važnosti čitanja od najranije dobi.
Sanja Pilić cijenjena je hrvatska spisateljica koja je do sada objavila brojne knjige i slikovnice za djecu.
Djeci, odgajateljima, knjižničarima i stručnoj službi, pročitala je nekoliko svojih slikovnica u kojima glavnu ulogu imaju životinje.
Ispričala je povijest nastanka nekih od njih, navela anegdote vezane za ilustracije u svojim knjigama i slikovnicama te posebno raznježila prisutne činjenicom da je inspiraciju za lik popularne „Maše“ pronašla u svojoj unuci Maši kojoj su danas 22 godine.
Nakon pročitanih slikovnica uslijedila je radionica – Kreativna izrada životinja.
Korišteni su kreativni, prirodni materijali
Kroz aktivnosti koje potiču razvoj grafomotorike, područja fine motorike koja označava ritmičku motoričku sposobnost ruku da izvede pokrete koji su potrebni za crtanje i pisanje.
Jasna Lisac, odgojitelj savjetnik i Tamara Tutić, mag. praesc. educ., odgojitelj mentor, Dječji vrtić Iskrica kratko su govorile o važnosti razvijanja grafomotorike kao važne sastavnice razvoja pisanja, crtanja i čitanja kod sve djece, posebno djece s poteškoćama čitanja i pisanja.
Tematski u Noći knjige doprinosimo predvještinama čitanja i pisanja te potičemo jezično-govorni razvoj
U organizaciji Knjižnice Marina Držića, Gimnazija i ekonomska škola Benedikta Kotruljevića ugostila je autoricu brojnih udžbenika i priručnika, profesorica hrvatskog jezika dr. sc. Dragicu Dujmović Markusi koja je održala predavanje na temu životinjskog carstva u srednjoškolskoj lektiri. Predavanje je bilo namijenjeno ovogodišnjim maturantima.
Gimnazija i ekonomska škola Benedikta Kotruljevića suvremena je srednja škola koja želi učenika staviti u aktivnu ulogu i dati mu priliku da se sam razvija uz profesore kao koordinatore. Učenicima ukazuju na nužnost kontinuiranog obrazovanja i korištenja suvremene nastavne tehnologije.
Sličnog svjetonazora je profesorica dr. sc. Dragica Dujmović Markusi koja razbija tabu čitanja u digitalnom dobu. Učenicima ukazuje na važnost klasičnog čitanja iznimno potrebnog kako bi se izgradili kao osobe pri tome nudeći im alate i načine koji su njima razumljiviji i pristupačniji.
Profesorica Dujmović Markusi posebno je obradila Preobražaj Franza Kafke koji ove godine obilježava 110 godina od svog objavljivanja, a jedno je od aktualnih djela ovogodišnje mature.
Nacionalna kampanja „I ja želim čitati!“ ovim je programima nastavila s provedbom svoje osnovne misije: informiranje i educiranje javnost o teškoćama čitanja i disleksiji te njihovu senzibilizaciju. Neinformiranost, ali i nepostojeća edukacija o disleksiji i teškoćama čitanja mogu rezultirati nerazumijevanjem najbliže okoline za navedene probleme. Izostankom suradnje djece, roditelja i nastavnika, djece i nastavnika, izostaje kvalitetno odrastanje.
PARTNERI PROJEKTA:
Večernji list, HRT