Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 193
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
KORAK BLIŽE USPJEHU PROJEKTA

Još dvije države povećavaju porez na dobit kako bi se pridružile globalnom sporazumu

Paschal Donohoe
Foto: Zheng Huansong/XinHua/PIXSELL
1/3
07.10.2021.
u 23:31

Sada su sve oči uprte u Mađarsku koja je među zemljama koje do sada nisu potpisale sporazum

Irska i estonska vlada pristale su u četvrtak povećati porezne stope za korporacije kako bi se pridružile sporazumu o globalnoj poreznoj reformi dogovoren pod pokroviteljstvom OECD-a, uklonivši tako jednu od posljednjih prepreka za uspjeh projekta. 

Nakon "detaljnih rasprava, vlada je usvojila moju preporuku da se Irska pridruži međunarodnom konsenzusu o oporezivanju", izjavio je ministar financija Paschal Donohoe na konferenciji za novinare. 

"To je jako važna etapa" u svjetskoj reformi, dodao je i precizirao da se za postizanje kompromisa sada govori o minimalnom korporativnom porezu po stopi od 15 posto, a ne više o "najmanje 15 posto", formulaciji kojoj se Dublin protivio jer je ostavljala otvorena vrata budućim povećanjima.  

Estonska premijerka je u četvtak također rekla da se Talin pridružuje sporazumu. "To ništa neće promijeniti za većinu estonskih gospodarskih subjekata i odnosit će se samo na podružnice velikih multinacionalnih kompanija", naglasila je Kaja Kallas.

Sada su sve oči uprte u Mađarsku koja je među zemljama koje do sada nisu potpisale sporazum. 

Ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto izjavio je u četvrtak da će Mađarska podržati globalni sporazum o minimalnom korporativnom porezu samo ako ne šteti njezinim interesima i predlaže desetogodišnje prijelazno razdoblje prije njegova uvođenja.

Mađarska trenutno ima stopu poreza na dobit od devet posto, najnižu u EU, i vlada će prihvatiti samo prijedloge koji neće ugroziti prednost niskih poreza u sklopu nastojanja da se privuku što veća ulaganja i otvori što više radnih mjesta, izjavio je Szijjarto u priopćenju objavljenom u srijedu.

Vlada je također preporučila određene iznimke u predložnom globalnom porezu i pokazala kako bi se troškovi rada i vrijednost opreme koju kompanije koriste mogli uključiti u njegovo određivanje, naveo je ministar.

"Ako ih druge zemlje prihvate, moguć je kompromis koji će omogućiti uvođenje globalnog minimalnog poreza i neće naštetiti mađarskim interesima", istaknuo je.

Francuski ministar financija Bruno Le Maire osvrnuo se u srijedu na sastanku u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OCD) na prijedlog da se kompanijama iz izračuna globalnog poreza izuzmu troškovi rada i imovina u određenoj zemlji.

To bi zahtijevalo kompromis, rekao je francuski ministar. I dodao: "Zašto ne?"

VIDEO Mlada bankarica iz Škotske pala s balkona u Dubrovniku: “U komi je, u potpunom smo šoku”

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije