Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 0
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
oprezno u prirodi

Zbog blage zime porastao broj krpelja: Stručnjaci objašnjavaju kako ih najsigurnije ukloniti

28.04.2020.
u 17:33

U kontinentalnom dijelu Hrvatske najučestalija vrsta šumskih krpelja je vrste Ixodes rhicinus. Krpelji žive na grančicama i lišću niskog raslinja i grmlja do visine od jednoga metra

Blaga zima rezultirala je proljećem s povećim brojem krpelja te zbog toga prof. dr. sc. Branimir Hackenberger s Odjela za biologiju osječkog sveučilišta upozorava roditelje i vlasnike pasa da budu na oprezu prilikom posjete parkovima i otvorenim posjetima.

- Osim neugode, poznato ja kako su krpelji prenositelji (vektori) nekih vrlo opasnih bolesti, a osobno sam krpelja "pokupio" i snimio u nedjelju na osječkom Zrinjevcu - kaže Hackenberger za Glas Slavonije.

Prema njegovim riječima najbolja zaštita za kućne ljubimce je ogrlica koja štiti i od krpelja i buha.

Navalu na veterinarske ambulante zbog uboda krpelja potvrdili su za Glas Slavonije i u veterinarskoj ambulanti Dr. Doolite.

- Točno je da su se zbog slabe zime krpelji iznimno razmnožili. Tako mi svakog dana imamo najmanje dva pacijenta zbog ovog problema. Treba reći da su veterinarske ambulante i tijekom strogih mjera zbog bolesti COVID-19 radile prema svom uobičajenom radnom vremenu, i bili smo na usluzi za sve vlasnike kućnih ljubimaca. Inače, kod sumnje ili potvrde ugriza krpelja psu se u veterinarskoj ambulanti prvo provjeri temperatura, važno je znati ima li pas u mokraći krvi, jede li, i je li potišten. U slučaju da krpelj nije izvađen, to učini veterinar, izvadi se krv i ide sa simptomatskom terapijom. Najbolja zaštita za psa svakako su ogrlice i tablete protiv krpelja - objasnili su u veterinarskoj ambulanti dr. Doolite.

U ZZJZ-u objašnjavaju kako dolaskom toplijih i dužih proljetnih dana izrazito raste opasnost od uboda krpelja čija je aktivnost naročito naglašena u proljeće i rano ljeto te nešto manje u jesen.

- U kontinentalnom dijelu Hrvatske najučestalija vrsta šumskih krpelja je vrste Ixodes rhicinus. Krpelji žive na grančicama i lišću niskog raslinja i grmlja do visine od jednoga metra. U slučaju boravka ili kretanja po ovome terenu, uhvatit će se na odjeću i tražiti pogodno mjesto na tijelu za ubod oštrim rilcem u kožu te sisanje krvi. Većinom su to područja s tankom kožom gdje je krv lako dostupna, tj. noge, struk i genitalna regija, a kod djece i vlasište. Zbog izlučivanja "sline" u kojoj se nalazi tvar s anestetskim djelovanjem, ubod krpelja potpuno je bezbolan. Krpelji kod čovjeka mogu prenijeti veći broj zaraznih bolesti. Istraživanja pokazuju da zaraženi krpelj kod uboda tijekom prvih deset sati samo u malom postotku slučajeva uspijeva zaraziti ubodenu osobu. Zbog toga ga je potrebno u cijelosti što prije odstraniti s površine kože, i to uz pomoć alkoholom dezinficirane pincete laganim povlačenjem i bez gnječenja.

- Prilikom izvlačenja krpelja je potrebno uhvatiti za gornji dio trupa, tj. što bliže koži, bez njegovog premazivanja i omamljivanja alkoholom, uljem i sl., budući da se time povećava vjerojatnost izlučivanja uzročnika u ubodnu ranicu. Nakon uklanjanja krpelja, ubodno mjesto i ruke treba oprati sapunom i vodom, posušiti i dezinficirati sredstvom za dezinfekciju. Ako ovo niste sposobni učiniti, ili se bojite to učiniti sami, javite se što prije svome liječniku - objašnjavaju epidemiolozi Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije.

Ključne riječi

Komentara 9

DU
Deleted user
19:29 28.04.2020.

U ovom članku uopće nije kazano kako se krpelj pravilno odvoji od kože, a radi se na slijedeći način:uzeti pincetu i uhvatiti krpelja za glavu što bliže tijelu i onda okretati suprotno kazaljki na satu da bi ga se odvojilo.Jedino ovakav postupak je pravilan i u tom slučaju njegove hvataljke ne mogu ostati u koži,a to vam kažem jer sam imao vlastito iskustvo sa ovakvim slučajem !!

Avatar Gilles Auguste Kremer
Gilles Auguste Kremer
17:45 28.04.2020.

Maramica, kaladont i lagani kružni pokreti u smjeru obrnuto od kazaljke na satu. Nakon toga prebrišeš alkoholom.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije