Sabor nije tražio ocjenu ustavnosti pa se referendum može održati
Dopuna Ustava definicijom braka ne smije utjecati na zaštitu obiteljskog života izvanbračnih i istospolnih zajednica
Komentari 181
Zaista živimo u čudnom vremenu i u čudnoj državi. Sve sile zla su se digle da oblate Željku Markić i uz nju milione hrvata i katolika. Zašto? Zato što 750.000 državljana ove zemlje ( za sada je toliko) želi nešto što je normalno i pozitivno, pa makar to po mišljenju manjine i njhovih nekih udruga to ne bilo normalno. No, morali bi dopustiti da drugi tako misle. Ali ipak nije tako, jer ovo nije ni normalna zemlja, ni normalna vlast, ni normalna politika. Ovdje se ne poštuje nikoga. Čekam samo, da jednoga dana sazmano da treba promijeti i izborna pravila. Vladu bi formirala manjina koja je propala na izborima, jer ako ne bi imala svoju vladu bila bi kao manjina ugrožena. I sve dužnosti u državi treba obnašati manjina koja je dobila najmanje glasova na izborima, jer je ugrožena ako ne vlada državom. Nije li ovo paradoks? Itekako. U ovoj državi danas jedino nemaju Hrvati kao većina nikava prava. Oni moraju šutjeti jer su im djedovi bili ustaše. Pravo imaju Srbi, na ćirilicu (kojom su ubijali Hrvate), na zaposlenje poslije aboliranja - dok naši sinovi moraju ići tražiti posao u druge države Europe. Amerike i Australije, Česi koji ne znaju kud će s novcima koje dobiju iz državnog proračuna a hrvatske udruge moraju se gasiti zbog nedostatka novaca u propačunu. Imaju prava BABE, Žabe i Barabe, no većina nema nikakvih prava jer ona ugrožava manjinu, uostalom što će većini prava? Za zaključak još samo jedna misao: Spasilo bi me kad bih zanijekao da sam po nacionalnosti Hrvat oženjen normalnom ženom i da imam normalnu djecu, građanin koji rinta od jutra do sutra i živi od svojega rada a nije parazit na tijelu sugrađana, kao i većina u ovoj državi. Pa da se deklariram kao Afganistanac, onda bih (iako jedan) imao prava, jer bi bio manjina koja je ugrožena od većine. Ima li još gdje društvo, država, narod - poput ovoga? Prijatelji, budimo u ovom času na razini zadaće koja je pred nama.
Ima nade za Hrvatsku...
Časni Ustavni sude razmem!
Dok traju nadmetanja i podmetanja u ostrašćenim diskusijama oko referenduma, usporedit ću obitelj i brak s jedne, te legalizaciju nelegalno izgrađenih objekata, s druge strane. Što se tiče obitelji, Hrvatska pripada onoj velikoj većini zemalja u svijetu koje obitelj pravnovno uopće ne definiraju. Istovremeno u Ustavu stoji: Članak 61. Obitelj je pod osobitom zaštitom države. Na taj način formalno bi se moglo definirati da je i "ohlokracija" (neposredna vlast naroda) pod osobitom zaštitom države. A do kakvih, čak tragikomičnih posljedica to dovodi, pokazuje i primjer jednog radnika iz Rafinerije Bosanskom Brodu, koji mi se još davne 1963. godine, potužio da nije mogao dobiti mjesto za svoju majku i rafinerijinom odmaralištu u Velom Lošinju, jer "njegovi roditelji nisu dio njegove uže porodice", već su to samo bračni drug i djeca, na što je on izvukao argument: "Pa ja imam samo jednu majku, a ženu mogu naći na svakom ćošku!" Prof. Mira Alinčić u jednom svom davnom radu navodi da je nedefiniranje obitelji rezultat razvoja odnosa u drušvu. Slažem se s tom konstatacijom, ali je i bespravna gradnja također rezultat razvoja odnosa u našem društvu, pa se ipak ne izjednčavaju prava bespravnih i punopravnih graditelja. A rezultat svake naknadne legalizacije jest da su bespravni graditelji u pogledu troškova bolje prošli od legalnih graditelja, ali je društvo u cjelini oštećeno za svoj prostor koji su bespravni graditelji nemilice uništavali i što se sada samo djelomično može sanirati legalizacijaom. Duboko sam uvjeren da je potrebno uvesti pravnu definiciju obitelji, s jedne strane te priznavanje izvanbračnih zajednica, s druge strane, ali tako da u obje zajednice prvenstveno budu zaštićena prava djece, da zatim legalni bračni drugovi imaju veća prava od izvanbračnih, a shodno tome ispospolne životne zajednice morale bi uživati najmanja prava, ali ipak takva da imaju jednaka prava na vlasništvo, imovinu u njezino nasljeđivanje. Svako izjednačavanje prava svih ovakvih zajednica s obiteljskim pravima koja kao osnovu imaju brak, jednako je pokušajima "idealnog socijalizma" da nitko ne posjeduje ništa, ali svi imaju jednaka prava na korištenje "društvene imovine". Dovoljno je da pogledamo hrvatske zemljišne knjige kao rezultat tog socijalističkog pristupa bivše vlasti te da priznamo da su upravo zemljišne knjige jedan od temljenih razloga današnje privredne i društvene krize u zemlji te da do sada nijedna vlada nije pokazala preveliku želju da te knjige sredi. Dakle, poželjni početni kaos tako se ukorijenio da to ni deklarirani nositelji reda odnosno uvođenja reda ne žele taknuti i tako perpetuiraju krizu.
hebala vas demokracija . Hoćemo odlučivat i o Muji i kozi dal je to brak ili samo ljubavna afera ?
Mogu mediji kokodakati koliko zele, ovo je ipak katolicka zemlja i normalno da ce definicija braka uci u ustav a ne nekome u usta! ZA!
drugačija odluka ustavnog suda se niti nije mogla očekivati s obzirom da je ustavni sud kao i sve u hrvatskoj više političko ,nego nezavisno pravno tijelo! dogovorom bivše(hdz) i sadašnje(sdp) vlasti ustavni suci birani su po političkoj podobnosti...pa zna see da je hdz čak mijenjao zakone da bi mogao izglasati svoju većinu u tom tijelu....predsjednica ustavnog suda je šeksov kadar...dakle u ustavnom sudu hdz ima većinu pa je odluka sasvim očekivana. nije bez razloga sdp odustao od slanja pitanja ustavnom sudu o zakonitosti referenduma kad su znali da u njemu imajnu manjinu i da neće proći ! politička trgovina dviju najjačih stranaka sada se potpuno prelomila preko leđa onih najslabijih protiv kojih je ustala i konzervativna većina predvođena crvenim licemjerima(ne istinskim vjernicima ,već licemjerima i farizejima !) kada referendum prođe i kada se to upiše u ustav ,sigurno će hrvati biti najsretnija nacija...uspjet će nadglasati manjinu..oduzeti im prava itd.. homoseksualci su im za sada najveći problem u državi...kada to riješe biti će mnogo više brakova...svi brakovi bit će sretni,natalitet će se povećati...sve će biti bajno..jer riješiti najveći teret koji lebdi nad hrvatskom i nije mala stvar bračo hrvati..nakon prvog prosinca u HR će sve biti fantastično...dakle ne brinete ...smiješi nam se svijetla budučnost !
judi moji..casni sude..a o kojin..vridnotama..je ric..ja ih jos ne vidin..
Iako sam protiv održavanja ovog referenduma slažem se s komentarima da je to sada najpoštenije rješenje. Jako je daleko otišlo ovo sve skupa i u krivom smjeru, tako da neka se referendum održi i neka se građani izjasne i više ne trebamo o tome razgovarati.
kako mi je žao jadnika
Zašto ovaj referendum nije iskorišten (40 milijuna kuna) i za dobivanje mišljenja Naroda o nekim drugim pitanjima. To je npr. prigoda da ga se pita 'Kakav društveni model želi?', o čemu nikada neposredno nije odlučivao. Prije 68 godina na valu borbe protiv fašizma dobio je (tj. uvaljali su mu) socijalizam, a prije 23 godine na valu borbe protiv Miloševićevog fašizma i izjašnjavanja za samostalnost uvaljali su mu 'novi kapitalizam', a pobjednička stranka tada, a ni kasnije nije nikada pokazala gospodarski program, 'da joj ga netko ne bi ukrao', rekao je tada Franjo Tuđman. Dakle, narodu je zapravo podvaljeno. Bio bi red upitati ga na referendumu što želi, i Narod će dobro izabrati, to se ne treba nitko plašiti. Izabrati i odraditi izabrano.
Čitajući njihovo objašnjenje, sve mi se čini da jednostavno peru ruke od ovog vrućeg krumpira. Toliko o famoznoj trodiobi vlasti i njezinoj svrsi. Pobjeda ljudskog neznanja paranoje i, prije svega, gluposti. Pravi cirkus će biti kad masa preljubnika,obiteljskih nasilnika,pijandura,zanemarivatelja i i razvedeneh pojedinaca odu zaštititi taj isti brak i obitelj na referendum.
U komunističkoj Jugoslaviji homoseksualizam je bio kazneno djelo. U današnjoj Srbiji nekažnjeno tuku homoseksualce. Očigledno je da će na referendumu na jednoj strani biti jugonostalgičari a na drugoj oni kojima su uzor najciviliziranije zemlje Zapada.
Život za život. Ubojica je izgubio ustavno pravo na život kad je to pravo uskratio onom koga je namjerno lišio života.
Dirljivo je promatrati kako se ljudi vesele skorom spaljivanju Krampuša koji je odgovoran za sve njihove nevolje u životu.
sad se tek vidi koliko puno ljudi nije sigurno u odgoj svoje djece pa se nadaju valda da će policija po zakonu naterat njihovu djecu da se zaljube u koga oni žele...nemate vjere u sebe,a kao vjernici ste veliki.ČEGA SE ONDA BOJITE????Ja volim svoju ženu i svoje dijete,i ne pada mi na pamet zato da nekom nešto isto branim.....licemjeri
možda i da promijenimo naziv države usput na referendumu, Talibanska Hrvatska bi bio moj prijedlog, kome se ne sviđa naziv sutra ga spaljujemo na lomači, lomaču potpaljuje Bozanić
Ustav Republike Hrvatske mijenjaju neki Markići i Hasabegovići, strava
Mozda ce se referendum i odrzati i skole, bolnice i fakulteti ostati bez 50 miljuna kuna, ali se referendumska odluka na Europskom sudu za ljudska prava nece odrzati. Zivi bili pa vidjeli
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Ukoliko referendum prođe, poručujem svima u Hrvatskoj, vrijeme je za drastičnje promjene. Inteligencija . ustvari tzv. inteligencija koja se stavila kontra naroda nek zapamti, ovaj vas narod više neće plačati. Moramo se organizirati i dati im na znanje, vaši filmovi su smeće, vaše knjige su smeće, nikog nećete zavarati smijurijama u kojima veličate jedni druge, jedne godine nagradu Jergoviću dodjeljuje Tomić, dogodine Tomiću Jerogović,užas. Mislim da je vrijeme da se prestanu finacirati odjeli na fakultetima za istraživanje ruda i gubljenje vremena, tipa lingvistika Milorada Pupovca. Kad je ta skupina ljudi. tzv. inteligencija objavila rad u nekom A1 časopisu. Koji rad sveučilišnog profesora Milorada Pupovca je objavljen u bilo kojem međunarodnom znanstvenom časopisu. Koja je raziunja znanja koju Miloorad prenosi našoj djeci na konferencijskom prevođnju na filozofskom fakultetu, kad ne govori aktivno nijedan strani jezik i nije objavio nijedan nznanstveni rad iz tog područja, to vam je kao da predaje matematiku, ne zna ni jedno ni durgo, al se u matematici vidi kad se nezna , aovdje saznaju na testiranju za prevoditelje u EU da pojma nemaju, naime od nekoliko stotina kandidata prošlo ih je svega par, mislim petero od čega dva stranca, užas. Vrijeme je za drugu republiku u kojoj nam ovi ne trebaju.