Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 148
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
Povratak na članak

Tajni dokument: Slovenija neće dobiti dodir s otvorenim morem?

Kanal A tvrdi da u sporazumu postoji točka 3/b u kojoj stoji da će arbitražni sud odlučiti o dodiru Slovenije s otvorenim morem što je u suprotnosti s dosadašnjim naporima Slovenije kojoj je izravan izlazak na otvoreno more bio jedan od glavnih uvjeta za skidanje blokade s hrvatskih pristupnih pregovora.

Komentari 167

KA
kajinx
14:19 02.10.2009.

Mi smo tražili Međunarodni sud u Haagu a ne arbitražni sud. Samo čekajte pa ćete vidjeti tko će poklanjati dijelove Hrvatske.

VL
Avatar Nevera
Nevera
20:19 02.10.2009.

CROCLEUNA, svaka ti zlata vridi! Slovenci su stvarno pokušali sramotnim činom ucjene proširiti Deželicu za par stotina kvadratnih km mora... Fuj!

VL
OB
-obrisani-
22:59 02.10.2009.

Vrijedi pročitati Mladinu (na naslovnici su Kosorova i Pahor), osobito intervju bivše europarlamentarke Mojce Drčar-Murko. Ona kaže da Slovenija teško može dobiti \"kruha preko pogače\", tj. dodir s otvorenim morem te da Hrvatska ima bolje argumente u rukavu! Na žalost,st, nikako ga ne mogu pronaći na internetskim stranicama lista, stoga probajte u nekoj od čitaonica!

VL
RI
Risnjak
20:38 02.10.2009.

CROCLEUNA...odlican komentar...klap, klap, klap... ziveci i svici sam ionako totalni EU protivnik, a ovaj cirkus sa kekecima u glavnoj ulozi, samo potvrduje moje misljenje o EU ! To je samo tigar od papira....

VL
OB
-obrisani-
23:47 02.10.2009.

Za razmišljanje! 1) Ako bi odustali od pregovora sa EU, dok se ne urazumi Slovenija i ne pristane na međunarodno pravo umjesto ucjena, onako kao što bi to uradio svaki normalan čovjek a kamoli ne država. Da li bi namam u tom slučaju prijetilo nekakvo ujedinjenje (na silu od strane zapada) na Balkanu sa ostalim dijelovima bivše Juge. Da li bi nas probali baciti ekonomski na dno (što svakako mogu ako hoće) i nakon toga postići svoje ciljeve ali uz još teže posljedice za Hrvatsku. Da li bi dozvolili našim istočnim susjedima da se namire svojim prljavim zahtjevima prema Hrvatskoj u korist popuštanja prema zahtjevima zapada. Da li bi time ugrozili možda i opstanak same Hrvatske. Vidite samo ove konstantne prijetnje iz Haga i šire, koje još nisu završene. Iako vjerujem da ja pretjerujem u ovim sumnjama, možda ipak nije loše malo taktizirati i dobivati na vremenu. Ušli smo u NATO i pokazali se kao pouzdan vojni saveznik vani a to nije mala stvar za ugled i opstojnost Hrvatske. Razvili smo turističku infrastrukturu u autocestama prije svega. Nije lako opstati tako mlad a tako bogat sa prirodnim bogatstvima između vjekovima gladne Italije i bizantinskog mentaliteta Istočnih susjeda. Što ako ovi pregovori Kosor-Pahor i propadnu i Slovenija opet blokira ulazak. Ništa strašno. Suprotno. Malo smo se bliže primakli svetom cilju ulaska u civilizacijsku zajednicu odakle su nas istrgnuli davno prije. Oslabili smo Sloveniju u svojim ucjenama jer postaje nevjerodostojna i «dosadna» pred EU i svijetom. Samo jedno je važno ne dozvoliti da nas prevare i da SAMI DAMO dio teritorija niti da nam nametnu suce «šušmare za jednokratnu upotrebu» umjesto odgovornih sudaca međunarodnog prava sa međunarodnim ugledom. Ako Sabor poništi sve odluke ovog dogovora i blokada se opet nametne. Ništa strašno, sutra je opet novi dan. Hrvatska je još cjelovita. Idemo dalje sa pregovorima.

VL
OB
-obrisani-
23:52 02.10.2009.

Ako su nas tajne službe njenog veličanstva upregle u svoja kola koja voze i Sanader i njegova Kosorica onda nam treba božja pomoć.

VL
ST
stargate
02:30 02.10.2009.

Mogu samo reci da se gda Kosor pokazala kao vjerodostojna osoba sa cvrstim stajalistem kako na rijesavanju vanjskih tako i unutrasnjih problema ,koje su mogli zgubi-dani davno riijesiti, samo da nisu bili previse zauzeti da dugurocno osiguraju svoju guzicu iicu i svojih bljiznjih. Dokle ce Kosor moci pomesti smece oko sebe to cemo jos vidjeti,ali jedno je sigurno da za sada snage jos ima.

VL
OB
-obrisani-
02:52 02.10.2009.

jos je prerano govoriti oko podijele piranskog/savudrijskog zaljeva i slovenskog zahtijeva za otvoreno more. cisto sumnjam da ce un i medjunarodna zajednica krsiti medjunarodna prava zbog \"jadne male slovenije\", jer to bi bio presedan u medjunarodnom pravu. isto tako sumnjam u arbitrazu, jer velike sile kao amerika, engleska i francuska bi izgubile dobar dio kolonija koje su desetljecima osvajale i drzale pod svojom kontrolom. slovenci su svojim postupcima otisli predaleko, sada im racuni za naplatu dolaze od same evropske unije, s kojom se toliko ponose, a evropska zajednica ih gura i izolira sve vise i vise u stranu, samo sto \"jadni mali slovenci\" to ne zele vidjetini cuti, jer ipak istina boli, a slovenci bjeze od istine cjeloga zivota.

VL
Avatar Nevera
Nevera
06:21 02.10.2009.

crocro1; ne brinite se ništa, sve je riješeno. Slovenci će i dalje kenjati sa ona tri poglavlja (ribarstvo, okoliš & prdež....) i mi ćemo visiti kao kandidat još nekoliko godina. Naravno, tu je pitanje Haga, dnevnika, nekih zemalja koje nas ne mogi\'smisliti\' ni pod razno.... Ima materijala, ali BITNO je da ne dajemo teritorij ...

VL
SA
Savjest
07:42 02.10.2009.

Sve su to čista nagađanja! EU je na kraju ipak morala preuzeti vođenje pregovora, jer Slovenija nema nikakvih stvarnih razloga za svoje zahtjeve, niti ona u okviru EU bilo što dobiva \"s stikom z odprtim morjem\", a Hrvatska ništa nene dobiva, ako uspije u tome da Slovenija ne dobije dodir s otovrenim morem. Problem ima čisto simbolično značenje, jer, naravno nijedna strana ne smije priznati da se slaže s odstupanjem \"svoga teritorija\". Spor služi za neke međunarodne zakulisne igre od kojih je jedna sprečavanje Hrvatske da uđe u EU. No uspjeh u sprečavanju ulaska Hrvatske poslije više od 100 godina (od aneksije Bosne i Hercegovine) doveo bi Tursku izravno na granice Slovenije, odnosno EU, pa bi to bio ogroman neuspjeh EU.

VL
OB
-obrisani-
08:57 02.10.2009.

02.10.2009. u 08:50h plavomore je napisao/la: @jadni janez s obzirom da pripadas \"strani\" koja sanja i gubi u isto vrijeme nije ni cudno da si se opredijelio na podjebavanje...... Ja se ne podjebavam. Ja sam vrlo ozbiljan i poštujem djelaa i prognoze Dr. Ive Sanadera. Trebali bi ga i vi domači više poštovati i cijeniti. Dr. Ivo se dobro uhljebio na vašim leđima i njegovoh horizont i mogučnost predviđanja su daleko jači od vas ostalih isto tako imučnih ali manje vidovitih Hrvata..Dr. Ivo ipak gleda na granicu sa svoje jahte i bolje vidi da ste vi ustvari več u EU. A vjerujem da isto tako vidi da nama otvor ili vrata na otvoreno more ne trebaju, kao što običnim Hrvatima ne trebaju pamet, razum i pluralizam mišljenja. To bi vas smetalo kod slušanja Thompsona i u diskusiji sa drugim građanima EU.

VL
OB
-obrisani-
10:04 02.10.2009.

02.10.2009. u 09:57h plavomore je napisao/la: nema kod vas kriminala, ? Pa kada sam ja to napisao ? Lupeža ima posvuda i nažalost Slovenija nije izuzetak. Pa Sloveniji baš treba koridor ili dimnjak da možemo Slovenci pobječi prema Hrvatskoj popo svome moru..Da plivamo prema Savudrijskoj obali vaši ribari bi pucali na nas...A večina Slovenaca želi prema vanka, prema demokratiji i sređenoj zemlji - dakle prema Hrvatskoj..Vaša zemlja je u snovima svih Slovenaca i mi vas volimo..i nebi se uopšte svađali sa vama oko granice nego bi otišli odmah na Haaški sud da je on pravedan..pa vidiš šta se događa nevinome Anti u Haagu..čim je Hrvat znaš da je poštenjačina i pacifista a oni žele da ga usude...

VL
DO
domenico
12:54 02.10.2009.

Iako dogovor slovenskog premijera Boruta Pahora s hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor još treba potvrditi u parlamentarnim odborima, što se očekuje sredinom idućeg tjedna, on predstavlja nesumnjiv uspjeh za obje vlade, koji mnogi žele umanjiti!

VL
OB
-obrisani-
08:45 02.10.2009.

Bračo Hrvati pa vi ste več od 2007 članica EU, jaki ste i sređeni i jednostavno jedinstveni u svemu..Ova arbitraža je Slovenska iluzija i fatamorgana. Olli Rehn ustvari ne postoji, jer čak da postoji nebi imao nikakve funkcije jer jaka i utjecajna HR ide izključivo na Haaške sudove, i to prvim vozom nevini generali, pardon vitezovi a odmah drugim vozom nerešena granična pitanja. nema se o čemu pričati, jer HR ništa neče dati i ide samo na Haaški sud..a tamo če je zastupati Ante Gotovina i vjerujem tribunalu odmah objasniti: nedamo ni mm našega mora ili pucamo. A s obzirom da Hrvati pucaju bez topničkih dnevnika granate mogu padati od Osla i Bremena do Ljubljane..I još kada granate padnu Hrvati če biti nevini..garancija je Ante Gotovina..Dakle arbitraža je fatamorgana i samo Slovenska iluzija..

VL
ST
stefj
10:27 02.10.2009.

plavomore - politički pristrana arbitraža? A kako nazvati arbitražu u kojoj sjedi ekipa iz EU, a uvjet je da nitko nije s međunarodnog suda? Kada je Rehn dao popis potencijalnih kandidata s kojeg se može birati, Sanader se samo okrenuo i otišao. Sad kad je Jadranka tu, ta imena odjednom puno bolje zvuče? I ta ekipa crta granicu i određuje \"stik\" Slovenaca s otvorenim morem. Ovo je bolje od Rehn II, ali je isto tako puno lošije od Rehn I. Žalosno je da ovdje imamo potpuno čistu situaciju, nitko nam ne bi mogao apsolutno ništa prigovoriti da smo se držali suda u Hamburgu i/ili Haagu, no naša vlada se pravi pametna i radi nekakve političke kompromise... Slovenska blokada bi ionako jednom pala sama od sebe bez obzira dali mi more ili ne. Trebalo je samo pričekati još možda pola godine...

VL
BE
besliciv
12:12 02.10.2009.

@mikro&stefj ne radi se ovdje o curama&deckima (clanovima kluba) vec o ozbiljnim stvarima ....... kad bi bilo tako kako vi mislite onda bi ta \"cura\" bila izmanipulirana pa clanica i kao takva predstavljala puno veci problem nego \"decko\" kojem se samo mora objasniti da presedani ne dolaze u obzir. (sto je vec ucunjeno) To da mi budemo prva zemlja koja placa ulaz u taj \"klub\" teritorijem i jos ktome jednoj sloveniji je ipak teze ostvariti nego \"decka\" obuzdati pogotovo sto ta \"cura\" to moze i sama......................a vi sad decki i cure \"zbrajajte\". Lijep pozdrav.

VL
LO
Longday
09:11 02.10.2009.

Jedan od problema koji je trebao biti sporedan u procesu pregovora pokazao se kao jedna velika kočnica na hrvatskom putu. Problemi sa susjednom Slovenijom u vezi razgraničenja na kopnu i moru jačali su vremenom kako su tekli preogovori. Ključan problem za Sloveniju je bila granica Hrvatske u Savudrijskoj vali (sl. Piranski zaliv) za koji je Slovenija smatrala da joj, po načelu pravičnosti, pripada u cijelosti. Iz tog problema proizašao je i drugi, na koji je još više stavljan naglasak kad je Slovenija preuzela predsjedanje Europskom unijom u siječnju 2008., a to je pitanje ZERP-a. Prema slovenskom mišljenju Hrvatska nije mogla proglasiti taj pojas dok se ne riješi granično pitanje na moru, dok je Hrvatska ne obazirući se na savjete Europske unije taj pojas ipak aktivirala 1. siječnja 2008. susjedna Italija, koje se također taj pojas ticao, pružila je podršku Sloveniji iako sama nije upućivala nikakve prijetnje u vidu blokade ulaska u Europsku uniju poput Slovenije.

VL
PI
Pippo9
09:13 02.10.2009.

Slovenija neće dobiti izlaz na otvoreno more i time uspkjeh Kosorice dobiva još više na važnosti jer je demantirala oporbu i njene novinare da je trgovala teritorijem

VL
DU
Deleted user
09:16 02.10.2009.

Ja sam Hrvat i volim svoju domovinu i nemam nista protiv da i Slovenija ima svoj izlaz na more kao i Hrvatska koja ima bezbroj takvih izlazaka na more.Ja sam i za to da te dvije prijateljske i katolicke zemlje odmah sklonu granicu izmedju sebe necekajuci sengen i ulaz Hrvatske u EU.

VL
OB
-obrisani-
09:50 02.10.2009.

02.10.2009. u 09:37h houston, tx je napisao/la: Say hello to coach Penders for me when you meet him,...well, my mistake...you probably just watch him on TV...

VL
« 1 2 3 4 5 6 ... 9 »
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.