Tajni dokument: Slovenija neće dobiti dodir s otvorenim morem?
Kanal A tvrdi da u sporazumu postoji točka 3/b u kojoj stoji da će arbitražni sud odlučiti o dodiru Slovenije s otvorenim morem što je u suprotnosti s dosadašnjim naporima Slovenije kojoj je izravan izlazak na otvoreno more bio jedan od glavnih uvjeta za skidanje blokade s hrvatskih pristupnih pregovora.
Komentari 167
A što to znači po \"mom\"/\"tvom\" kad je evidentno da se sudi po Poveljama UN koje konvencijski reguliraju gradivo razgraničavanja i da tu nema puno vrdalame kad se toga (konvencijskog gradiva UN) dohvate suci na platnoj listi suda UN (2 su suda: pomorski u Hamburgu i međudrž. u Den Haagu). No, ako ćemo pristati na to da se biraju neki arbitri s \"koca i konopca\" pod okriljem povjerenika za širenje Slovenije Rehna, a tko nam onda garantira da će se oni držati konvencijskih pravila kao \"pijan plota\"? Što je Rupel govorio prije nekoliko godina pijan po Ljubljani: Napili bomo in najedli arbitre plus €€€ in potem bodo Hrvati šele ugotovili kje bo potekala meja! Drugim riječima, in whisky veritas! Koji bi to skandal izbio da netko pokuša potkupiti suce iz velikog vijeća (15 sudaca) suda ICJ u Haagu, ha? A potkupiti jednog od trojice neutralnih arbitara pak nije ni tako teško niti bi izbio toliki skandal. A o njegovom glasu ovisi mnogo toga. Zašto bi HR srljala u politički sponzoriranu arbitražu gdje će se ugoditi prvenstveno članici kluba, a na zelenom stolu je samo more južno od crte sredine!? Znači kako god bude glasio ishod - izgubili smo jer smo mi ti koji \"doprinosimo\" more ispred naše obale i onda je ono na milost i nemilost raskrajanja za zelenim stolom. Nije ak. Rudolf otišao zgađen samo zato jer ga štrecalo koljeno taj dan, zar ne?
Zavaravaš čitateljstvo iz veoma priprostog razloga što tvrdiš da se sudi po zakonima, a kojih uopće nema u međunarodnom pravu (nego se tamo eventualno mogu, a ne moraju uvažavati zakoni kojima neka država dokazuje iurisdikciju na spornom području i to bi bilo sve). Znači da nudiš neku simplex viziju, a kojoj nema mjesta jer je mnogo toga nedorečenog i u konvencijskom gradivu koje regulira razgraničavanje mora (famozni čl. 15 drugi dio koji tangira specijalne i povijesne razloge zbog kojih se može odstupiti od crte ekvidistance je skroz nedorečen - odi pročitaj pa se uvjeri i sâm u taj dio UNCLOS). Zato ta fraza o zavaravanju jer zakona po kojima se sudi nema, a konvencijsko gradivo je nedostatno precizno formulirano i tu još treba mnogo toga doraditi. Ima 2 slučaja gdje je bio u igri taj II dio čl. 15 - recimo Vel. Britanija protiv Norveške oko ribolovnih revira pa je Norveška dobila. To je sve pod velikim ? A ti nudiš čitateljstvu neku viziju da se arbitri moraju samo držati nekih navodnih zakona kojih uopće nema. I taj equity (pravičnost ugrađena u pravne akte) je bio prilično li-la u slučaju 1968. i parnice Njemačke sa susjedima oko morske granice. A Slovenci izrijekom traže baš da se \"švindla\" po marginama konvencijskih pravila (equity, integralno razmatranje kopnene i morske granice, a priori utvrđen dodir s otv. morem itd.). Ukratko, pusti ti ta stranačka prepucavanja, ali nemoj nuditi čitateljstvu neke precizno formulirane vizije kad je jasno da ih nema i da je to sve ovisno o arbitrima i što će se uzimati u obzir iz prethodnih razgraničavanja. Comprende?
U HR svi vodeći političari ponavljaju kao papagaji da se treba držati zakona i izgraditi pravnu državu. A istovremeno pristaju se odreći međunarodnog prava (!)...to je stvarno vrlo poticajno za naše društvo. Ovakva arbitraža je čisto politikanstvo i mutne igre ispod stola.
@mikro znaci \"12nm\" & pravilo razgranicenja u zaljevu \"arbitri\" mogu svojevoljno ignorirati jer im je slovenac \"platio pice\" .........e sad tko tu švindla\"?
Odi si bar pročitaj to navodno pravilo razgraničavanja u zaljevu u originalu UNCLOS pa se možeš i sâm uvjeriti da je II dio skroz otvoren za kojekakve interpretacije (posebne/povijesne okolnosti) i dopušta veliku slobodu interpretacija. Što se tiče 12 nm - to je doista trenutno tako da svaka obalna država ima max 12 nm od obalne crte svog terit. mora, ali duboku sumnju budi što se u arbitražnom sporazumu izrijekom navodi dodir (ne znam junction ili contact - što stoji tamo) slov. terit. voda s otvorenim morem. A ta distanca je preko 15 nm i to mi se čini besmislenim ako se namjeravaju držati konvencijskih pravila kao pijan plota jer čemu unaprijed navoditi nešto što zapravo nema temelja u trenutnom međunarodno pravnom poretku. E, a baš takva formulacija je dio arbitražnog sporazuma. Pa je to razlog za duboko razmišljanje i to je izrijekom konstatirao ak. Rudolf zgađen kad je davao ostavku (da što to radi unutra i da je to štetno za HR).
plavomore - ima tu još jedna gadna caka u sporazumu, a to je da se granica mora i kopno određuje u komadu, a ne da morska granica slijedi kopnenu. Što to znaći - arbitri mogu potegnuti crtu na moru po svom nahođenju, nema crte sredine. Da li tu mogu preći 12nm pravilo? Sumnjam, ali za to imaju onaj drugi članak gdje trebaju odrediti \"stik\" Slovenije s otvorenim morem. Cijeli sporazum je napravljen tako da arbitri mogu biti jako inventivni i naći neko nekonvencionalno rješenje. A bilo kakvo takvo rješenje znači i pušionu za Hrvatsku...
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
za jadnog hrvata, mislim jadnog slovenca koji se predstavlja kao jadan hrvat. covjece, pa ti sebe nazivas slovenskim intelektualcom, tvoj nivo razmisljanja je nivou iq-a razine temperature vode u savudrijskom/piranskom zaljevu. kazes ne mrzis nikoga, ni crnce ni meksikance ilii orijentalce, pogresno, ti mrzis samog sebe i sve oko sebe. kazes, zivio si u houstonu, tx pa znas sto je civilizacija, ti si jedan mali umobolni lazov i tat kojeg bi se houston sramio imati u svojoj sredini, a sheriff ili texas ranger bili bi vise nego sretni ispaliti nekoliko metaka iz svog 357 magnuma u tvoju glavu, jer po tvojim komentarima je ionako prazna. kazes znas trenera na \"uoh\", toma pendersa, nova laz od tebe, provjereno, covjek ne zna ni gdje je slovenija a komoli nekog slovenca izuzev nacibara koji je propuhao u houstonu i nogiran iz houstona. kada su partizanski zlikovci ubijali, izgleda ubijali su krive ljude jer budale poput tebe su jis uvijek zive konjusaru kranjsko-podalpski. kazes,unesco bi trebao zastititi eu i zapadnu civilizaciju od hrvata, kakav si ti evropejac sa svojim bolesnim komentarima i izrazavanjima, mali umobolnik koji misli u svojoj glavi da je u zapadnoj evropi, a u stvarnosti je na cvrstoj zemlji balkana. ljubomoran si na hrvatsku jer vise jedan barokni grad ima unesco-vih kultura nego cijela slovenija. kazes vi ste slovenci stitili eu i zapadnu civilizaciju od hrvata, kakva bolesna budala to moze reci, pa vi ne mozete zastititi sami sebe majmune slovenski,jer nemate digniteta, autoriteta ili ponosa. lijep pozdrav iz suncanog houstona