kavkaska jela

Prodano najpoznatije božićno drvce u Hrvatskoj: Košta 1000 eura, kupac je s Pantovčaka

Zadar: Prodaja božićnih jelki
Sime Zelic/PIXSELL
19.12.2024.
u 21:01

U Zagrebu se do Badnjaka drvca prodaju na 40-ak lokacija i oko 100 prodajnih mjesta raspoređenih po svim kvartovima

Ovih dana mnogima je glavna tema - kakav bor odabrati. Onima koji biraju pravi, izbor najčešće pada na običnu smreku, nordijsku ili kavkasku jelu. E baš je jedna takva, kavkaska jela, postala zvijezda zagrebačke jarunske tržnice, i to zbog cijene od čak tisuću eura. "Tko ima novaca nek si kupi, čovjek ima pravo prodavat' po cijeni kojoj hoće", "Frapirana sam cijenom od tisuću eura, previše je", samo su neke od reakcija kupaca.

Posebnost tog božićnog drvca je u tome što ima skladan oblik, gustoću iglica i lijepu boju. Visoko je četiri i pol metra i staro 12 godina. Kako bismo dobili tu jedinstvenost, bilo je potrebno puno rada i truda, kazao je za HRT prodavač Marin Jendrijev. Poručio je kako je za 99 posto građana cijena od tisuću eura neprihvatljiva.

Međutim, postoji klijentela koja takvo božićno drvce i kupi. To su ljudi koji imaju vile, imaju veliki prostor - njima to nije nikakva vijest, kao ostatku države. Ovogodišnje hit-drvce prodano je kupcu koji je želio ostati anoniman. Drvce je otišlo na Pantovčak.

Što kupci inače traže i kakve su cijene? "Nudimo običnu smreku, srebrnu smreku i kavkasku jelu. Važno je naglasiti da postoje božićna drvca koja su oblikovana, i ona koja nisu. Većina želi da je drvce široko, da u gornjem nije 'ćelavo'. Sve to zahtijeva tisuće sati provedenih na području na kojemu se drvca uzgajaju", poručio je Jendrijev.

Cijene se uglavnom kreću od 30 do 80 eura, a najtraženija je nordijska jela. "Nordijska jela je najkvalitetnije božićno drvce i najsporije raste. Njoj treba nekih 6 do 10 godina, ako hoćete bor preko dva metra, njemu treba do deset godina", kaže prodavač Željko Ceković. "Smreka ima tanku iglicu i nije za tople prostore, brzo se osipa. Srebrna smreka je otpornija i ima miris, a kavkaska jela je najdekorativnija i najljepša", dodaje Jendrijev. U Zagrebu se do Badnjaka drvca prodaju na 40-ak lokacija i oko 100 prodajnih mjesta raspoređenih po svim kvartovima.

FOTO Crvene kuglice na Pantovčaku: Pogledajte kako su u Uredu predsjednika okitili bor

Zadar: Prodaja božićnih jelki
1/5

Komentara 4

BA
bacenheider
23:24 19.12.2024.

I sto je kmecavci nema se!

UK
ukrajina
16:45 20.12.2024.

Kupio netko od partijskih drugova ! Vjerojatno misli da će m Bog oprostiti sve što je do sada učinio narodu !

HO
homofobic
13:03 20.12.2024.

Bozicne tradicije je cinio i badnji trupac. Hrastov trupac koji je nekoliko godina drzan pod strehom da se drvo dobro osusi da ujednaceno ali dobro gori. Velicina trupca je bila da duzinom stane u otvoreno ognjiste a opseg dovoljno velik da gori neprekidnim plamenom od poslijepodne na Badnje vece pa do Sveta Tri Kralja. Tradicija govori da se u starija vremena kada je u domacinstvu postojala posebno zdanje za dimljenje, susenje i pecenje mesa - pusnica, pecana tada je Badnji trupac bio dimenzije da je tinjao i gorio do Svijecnice - Prikazanja Gospodnjeg 2. veljace.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije