PROGLAŠENO IZVANREDNO STANJE

Pitali smo seizmologa može li se slično dogoditi kojem hrvatskom otoku kao Santoriniju: 'Naša je sreća što nemamo vulkane'

Seismic activity continues on the island of Santorini
Foto: STELIOS MISINAS/REUTERS
1/22
12.02.2025.
u 19:13

Samo u posljednjih 24 sata na području Dodekaneza tlo se zatreslo najmanje tri puta s jačinom većom od 5 po Richteru

Popularni grčki otok Santorini se već više od dva tjedna priprema za najgore - potencijalni razorni potres koji bi mogao imati razorne učinke za tamošnje stanovništvo. Već više od 11.000 građana otišlo je s otoka nakon što su vlasti odlučile zatvoriti škole i zabraniti velika okupljanja u zatvorenom prostoru. Zašto su se Grci odlučili na ovaj potez i prije nego što bi potencijalni veliki potres mogao udariti to područje, otkrio nam je hrvatski seizmolog Tomislav Fiket, s kojim smo ranije porazgovarali i o potresu koji je pogodio jučer područje Zadra.

Naime, Santorini se uz još nekoliko otoka nalazi vrlo blizu kontakta dviju tektonskih ploča - Afričke i Euroazijske, s time da je euroazijska još malo ''zakomplicirala situaciju'' jer je razlomljena na najmanje tri odvojene ploče, objašnjava nam Fiket. Postoji Jadranska mikroploča, koja je uz Hrvatsku, kao i Egejska te Anatolska.  

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

- Gibanja tih ploča i napetosti su drugačije jer se one mogu međusobno rotirati jedna u odnosu na drugu. Potresi koji se sada događaju, se odvijaju na jednom rasjedu za kojeg se zna da je u povijesti rezultirao velikim potresima. Godine 1956. je tamo bio potres magnitude 7,7 po Richteru s naknadnim potresom od 6,9. Zna se da taj rasjed daje potrese koji mogu prouzročiti i tsunami - objašnjava nam Fiket. 

- Zato je tamo toliko veliki oprez. Grčki kolege su ustanovili da je došlo do serije predudara i sada samo prate je li posljednji od 5,2 po Richteru bio najjači pa će se ostali početi postupno smanjivati, ili se pak najjači tek očekuje. Zato su izdane tolike preporuke građanima. Ni oni nisu sasvim sigurni u kojem smjeru će se sve razvijati - kaže nam. Samo u posljednjih 24 sata na području Dodekaneza tlo se zatreslo najmanje tri puta s jačinom većom od 5 po Richteru, a na otoku je proglašeno i izvanredno stanje. 

Zanimalo nas je i postoji li opasnost da bi Hrvatsku mogao pogoditi potres koji je toliko razorne magnitude kakva je zabilježena u Grčkoj 1956., s obzirom na to da je Hrvatska poprilično trusno područje, a magnitude od 6 pa do 6,5 mogu pogoditi baš na cijelom teritoriju. 

- Zasada nemamo podataka da se dogodio takav potres pa se nadamo da neće, ali bi se 7 po Richteru moglo ponoviti i tu su ugroženi Dubrovnik i okolica - kaže Fiket, pa dodatno odgovara i na slično pitanje - može li koji hrvatski otok očekivati zatvaranja škola, upozorenja i evakuacije kakvima svjedočimo na Santoriniju.

Seismic activity continues on the island of Santorini
1/20

- Ne, jer nemamo vulkanske otoke. Osim toga, nijedan otok osim Mljeta nije blizu područja gdje se očekuje 7 po Richteru. Ne nalazim analogiju Santoriniju. Naši susjedi Talijani imaju vulkane, kao i Grci, a naša je sreća nismo toliko aktivni - komentirao je ugledni hrvatski seizmolog. 

Komentara 2

Avatar kastanjer2
kastanjer2
20:56 12.02.2025.

Jeli Santorini nekada bio Atlantida?

GO
Gof33
20:29 12.02.2025.

Zaboli glava od ovih naših stručnjaka. Dali su vulkani ispod Zagreba, Petrinje, Gline, Banja Luke, Skopja? Potres će udariti gdje mu se udara. Ti tektonski poremećaji događali su se u povijesti i u Dubrovniku i u Zadru s ozbiljnim posljedicama i bez vulkana. Kad će se i gdje će ze u zemljinoj unutrašnjosti rasijedati i tresti nas čuti i vidjeti će se. A najbolje je pitati vidovitog Milana on sigurno zna.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije