Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 0
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
dvostruki doktor znanosti

Najbolji svjetski znanstvenik iz Srbije je Hrvat: 'Njegova se postignuća prešućuju!'

Srbija: Beograd
Foto: Caro / Muhs
1/2
13.10.2023.
u 13:20

Istaknuti je član Srpske akademije znanosti i umjetnosti te nekoliko svjetskih akademija. Redoviti je suradnik "Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca" te sudionik kulturnog djelovanja HKUD-a "Vladimir Nazor" iz Sombora

Na Stanfordovoj listi najboljih svjetskih znanstvenika za 2023. najbolje rangirani znanstvenik iz Srbije je Ivan Gutman, doktor znanosti s područja kemije i matematike i istaknuti član hrvatske zajednice, prenosi u petak tjednik „Hrvatska riječ“, no u stranci hrvatske manjine drže da se njegova postignuća domaćoj javnosti prešućuju.

Na popisu koji promatra cijelu profesionalnu karijeru, najbolje plasirani znanstvenik iz Srbije je Gutman sa Sveučilišta u Kragujevcu koji je na 3.002. mjestu najutjecajnijih znanstvenika svijeta, a na drugom je mjestu najcitiranijih znanstvenika u Srbiji profesor Radovan Kovačević sa Sveučilišta u Beogradu koji je na svjetskoj listi 29.987. Uz Gutmana i Kovačevića na Stanfordovoj listi je još 79 znanstvenika iz Srbije, od ukupno 204.643 rangirana.

Ova lista vrednuje rezultate tijekom cjelokupne karijere, a na njoj se pored aktivnih nalaze i preminuli istraživači, jer se njihovi radovi i danas citiraju. Metodologija rangiranja zasnovana je na većem broju kriterija, među kojima su najznačajniji broj samostalnih znanstvenih radova, broj radova u kojima je znanstvenik prvi autor, broj citata tih radova. Međutim, u Demokratskom savezu Hrvata u Vojvodini (DSHV) drže da visoka znanstvena postignuća profesora Gutmana u javnosti ignoriraju.

Foto: Sveučilište u Kragujevcu

„Akademik Srpske akademije znanosti i umjetnosti Ivan Gutman (na fotografiji) iz Sombora, koji s ponosom ističe da je bunjevački Hrvat i da je pripadnik hrvatske zajednice, najcitiraniji je znanstvenik iz Srbije u svijetu, što znači da je najveći živi znanstvenik u Srbiji! Je li pripadnost hrvatskom narodu razlog da se u SRB prešućuje?“, objavio je u ovomu povodu DSHV.

POVEZANI ČLANCI:

U novoj objavi stranka navodi da su u Srbiji raširene prakse prikrivanja pozitivnih postignuća pripadnika hrvatske zajednice na način da se u prostoru javnosti prešućuju. „To je posljedica etnokulturalne uniformnosti medija te nerazvijenosti multikulturalnih politika, što se posebno odnosi na hrvatsku zajednicu, koja je još uvijek, unatoč brojnim pomacima, objekt politika prešućivanja i negativnog etiketiranja“, zaključuje DSHV.

Akademik Gutman, profesor emeritus, dobitnik je priznanja Hrvatskog nacionalnog vijeća "Dr. Josip Andrić" za doprinos hrvatskoj kulturi za 2021. godinu. Rođen je u Somboru 1947. godine u hrvatskoj bunjevačkoj obitelji Mirka i Katarine Gromilović, navodi „Hrvatska riječ“ i dodaje da je dvostruki doktor znanosti s područja kemije i matematičkih znanosti.

Istaknuti je član Srpske akademije znanosti i umjetnosti te nekoliko svjetskih akademija. Redoviti je suradnik "Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca" te sudionik kulturnog djelovanja HKUD-a "Vladimir Nazor" iz Sombora.

VIDEO Milanović: Srbija treba dati odgovore oko napada na Kosovu

Komentara 14

Avatar NenadNikolicZagreb
NenadNikolicZagreb
16:21 13.10.2023.

Magistrirao i doktorirao u Zagrebu, radio na Institutu Ruđer Bošković. Izvrstan znanstvenik!

BJ
Barutanski jarak
15:35 13.10.2023.

Živio!

JS
John_Smith
15:04 13.10.2023.

samo hrabro, marljivo i časno i dalje

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije