Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 4
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
nema dogovora

Moguća potpuna zabrana uvoza? Jedna članica EU stopirala dogovore o ograničenju ruske nafte, uskoro istječe rok

FILE PHOTO: A Russian state flag flies on the top of a diesel plant in the Irkutsk Oil Company-owned Yarakta Oil Field in Irkutsk Region
Foto: VASILY FEDOSENKO/REUTERS
1/3
28.11.2022.
u 23:00

Ako do idućeg ponedjeljka ne bude dogovora o ograničenju cijena koju je predložio G7, EU će primijeniti strože mjere dogovorene krajem svibnja

Zemlje članice EU-a nisu se u ponedjeljak uspjele dogovoriti o ograničenju cijene ruske sirove nafte iz mora, budući da je Poljska inzistirala da gornja granica mora biti niža od one koju je predložio G7 kako bi se smanjila sposobnost Moskve da financira invaziju na Ukrajinu, rekli su diplomati.

"Nema dogovora. Pravni tekstovi su sada dogovoreni, ali Poljska još uvijek ne može pristati na cijenu", rekao je jedan diplomat.

Još nije određen novi datum pregovora, dodao je, iako bi mehanizam ograničenja cijena trebao stupiti na snagu 5. prosinca.

Ako do idućeg ponedjeljka ne bude dogovora o ograničenju cijena koju je predložio G7, EU će primijeniti strože mjere dogovorene krajem svibnja - zabranu uvoza cjelokupne ruske sirove nafte od 5. prosinca i zabranu uvoza naftnih derivata od 5. veljače, kazali su poljski diplomati.

Mađarska i druge dvije srednjoeuropske države bez izlaza na more osigurale su izuzeće od te zabrane, podsjeća Reuters.

Grupa sedam industrijski najrazvijenijih zemalja (G7) predložila je blažu verziju zabrane kako bi opskrba globalnog gospodarstva naftom ostala stabilna, jer Rusija isporučuje 10 posto  svjetske nafte.

Skupina je predložila da EU i drugi globalni kupci nastave kupovati rusku sirovu naftu, ali samo ako je njezina cijena na ili ispod dogovorene razine G7. To bi smanjilo prihode Kremlja.

G7 je predložio gornju granicu od 65-70 dolara po barelu, ali Poljska i neki drugi tvrde da to neće naškoditi Moskvi.

Poljska, Litva i Estonija zagovaraju ograničenje cijene od 30 dolara po barelu.

"Poljaci su potpuno beskompromisni po pitanju cijene, ne predlažući prihvatljivu alternativu", naglasio je diplomat EU-a. "Jasno je da postoji sve veća ljutnja zbog poljskog stajališta."

>> VIDEO Cijena vode raste 20 posto, parkiranje skuplje u garažama: 'Zatekli smo poduzeće na rubu bankrota'

Ključne riječi

Komentara 1

KR
KrešimirToromanović
21:34 29.11.2022.

Najbolje je da napisu da su rusi duzni dati im sve badava i doplatiti da oni to jos uzmu. Koji jad i bijeda od zapada. Kakvo ogranicenje cijena u trzisnoj privredi, ja svoje prodajem za koliko hocu ili kupi ili ostavi i idi dalje. Kako zapad laze ovdje glumeci trzisnu ekonomiju, a cim im to vise ne odgovara oni bi da uvode sovjetsku plansku privredu. Glumataju demokraciju a lazu cijeli svijet da sadam ima kemijsko oruzje i onda kada ubiju milijun ljudi priznaju da su svjesno lagalim pa kakav zeludac imate podrzavati USA i GB. Da nista ne znam o Rusiji, bio bih na njinoj strani kada samo vidim koliko su samo moralno truli njihovi neprijatelji. Ne zelim da budem dio te lazovske zlocinacke bande.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije